wrapped bitcoin

Wrapped Bitcoin (WTBC), Ethereum ağında oluşturulan, Bitcoin’i taklit eden bir kripto para birimidir. Bitcoin’in block chain (blok zincir) teknolojisi altyapısının hantal ve yüksek maliyetli olması nedeniyle, Ethereum ekosisteminin hızlı ve düşük maliyetli altyapısını Bitcoin ile kullanmak için yaratılmış bir alt coin olan Wrapped Bitcoin (WTBC), en anlaşılır ifadeyle Ethereum ağında birebir oranla Bitcoin’i temsil eden taklit bir tokenin adıdır. Bitcoin ile birebir oranda karşılığı her Wrapped Bitcoin (WTBC)’in Ethereum ağında vardır. Böylelikle piyasadaki Bitcoin miktarı ile merkeziyetsiz dijital para borsaları üzerinde işlem yapılabilmektedir. Wrapped Bitcoin (WTBC) protokolünün yapısı oldukça karmaşıktır.  Zira Bitcoin’ler Ethereum ağında Bitcoin ile işlem yapmak için WTBC ile “sarılmalı”dır. ‘’Satıcılar” ve “koruyucular” isimli aşamalar Wrapped Bitcoin (WTBC) protokolünde vardır ve Wrapped Bitcoin (WTBC)’leri basabilenler “koruyucular”dır.  Şu aşamada Wrapped Bitcoin (WTBC) oluşturabilen yetkili, protokoldeki tek “koruyucu” BitGo’dur. Her bir Bitcoin’e karşılık olarak ürettikleri Wrapped Bitcoin (WTBC) için özel anahtarları saklamak ve istek üzerine alıcılara Bitcoin transfer etmekle Koruyucu görevini üstlenen kurumlar görevlidir. Üçüncü taraflarca, piyasadaki tüm Wrapped Bitcoin (WTBC)’ler her üç ayda bir, piyasadaki Bitcoin miktarıyla eş değerde olduğundan emin olunması için denetlenmektedir. Miktarıyla birebir oranda sabitlenmiş olan Bitcoin ile Wrapped Bitcoin (WTBC)’ın fiyatı aynıdır. Ethereum ağında tutulan toplam Bitcoin’lerin yüzde seksenini Wrapped Bitcoin (WTBC) oluşturmaktadır. 

Wrapped Bitcoin (WTBC)’in piyasa değeri, yazının yayımı sırasında 1 BTC’ye eşit olan yaklaşık 48.750 Amerikan Dolarıına denk gelir. Şu an piyasada 123.420 adet bulunan Wrapped Bitcoin’in  (WTBC), toplam piyasa değeri 6 Milyar Dolardır. Bu, piyasadaki toplam Bitcoin miktarının 123 bin adedinin Wrapped Bitcoinden (WTBC) oluştuğu Ethereum ağında bulunduğu anlamına gelir. Kyber ve Uniswap gibi merkeziyetsiz borsalarda Wrapped Bitcoin (WTBC) işlem görmektedir. Elindeki Bitcoin’i Wrapped Bitcoin (WTBC) ile değiş-tokuş etmek isteyen yatırımcılar, Dharma, Kyber, AirSwap, ETHfinex gibi onaylı satıcılardan takas etmelidir.

Bunu da okuyun:  İŞTE SİZİ ZENGİN EDEBİLECEK ALTCOIN’LER
Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

ZILLIQA (ZIL) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Saniyede binlerce işlem listeleyebilme hızıyla bu alanda dünyanın en hızlı block chain’inin…

YEARN FINANCE (YFI) NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Yearn Finance (YFI), yatırımcıların stake ettikleri paralarını, en iyi faiz oranını elde…

VERGE (XVG) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Verge Coin (XVG), anonimliği, gizliliği ve güvenliği ön planda tutan blok zinciri…

VOYAGER TOKEN (VGX) NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Voyager Token (VGX), e-ticaret işlemleri için geliştirilmiş bir dijital para ve blok…

TRUST WALLET TOKEN (TWT) NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Trust Wallet, dijital varlıklarınız için çok güvenli bir cüzdan uygulamasıdır. Trust Wallet,…

TEZOS (XTZ) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Tezos (XTZ) coin, 2014 yılında geliştirmeye başlanıp, 2017 yılında toplamda 232 Milyon…

TETHER (USDT) (USD TETHER) NEDİR, NASIL VE NEREDEN ALINIR?

Tether, USD Tether ya da USDT olarak bilinen bu kripto para birimi,…

UNISWAP (UNI) COIN NEDİR, NEREDEN NASIL ALINIR?

Uniswap Coin (UNI), merkeziyetsiz bir kripto para birimidir. “Otomatikleştirilmiş piyasa yapıcısı” olması,…

THETA FUEL (TFUEL) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

İkinci kripto para birimi (token) olan Theta Fuel Coin (TFUEL Coin), bir…

UMA COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

 UMA ağının yerel tokeni UMA Coindir (UMA). UMA ağı ise sentetik varlıklar…