uniswap nedir

UniSwap, yeni nesil bir merkeziyetsiz finans (De-Fi) platformu olarak bilinir. Daha basit tabirle UniSwap bir merkeziyetsiz borsa (Decentralized Exchange – DEX) platformu olduğu kabul edilir. Kendi cüzdanınız üzerinden alım satımı, UniSwap’te paranızı kimseye emanet etmeden yani merkezi bir borsanın spot cüzdanlarına yatırmadan doğrudan yapabilirsiniz. Ayrıca UniSwap’in likidite havuzlarına fon sağlayarak faiz elde edebilirsiniz.

UNISWAP AVANTAJLARI VE ÖZELLİKLERİ

Alım satım işlemleri için emir defterine ya da bir merkezi onaya ihtiyaç duyulmaz.

Açık kaynaklıdır.

Meerkeziyetsiz bir fiyatlandırma sistemine sahiptir.

Listeleme süreci ve emir defterinde emrin gerçekleşmesini bekleme süreçleri yoktur.

Listeleme ücretsizdir.

UNISWAP NASIL ÇALIŞIR?

UniSwap platformu “Sabit Ürün Piyasa Yapıcı” (Constant Product Market Maker – CPMM) denilen bir teknolojik altyapı sayesinde çalışır. Bu altyapı, “Otomatik Piyasa Yapıcı” (Automated Market Maker – AMM) denilen teknolojinin bir şeklidir. Akıllı kontratlar sayesinde, bu CPMM’ler likidite havuzlarının kaydını tutar. UniSwap’te likidite sağlayıcısı olmak için, herhangi iki token’den eşit miktarda likidite havuzlarına yatırmanız yani borç vermeniz yeterli olacaktır. Böylece, havuzlardaki likidite ile kullanıcılar alım-satım işlemlerini gerçekleştirir. UniSwap aldığı işlem komisyonunu likidite sağlayıcılara ödül olarak öder.Kısacası, elinizdeki dijital varlığı UniSwap’in likidite havuzlarına yatırarak, faiz kazanabilirsiniz. Ancak, az önce bunun için iki token’den de eşit miktarda yatırmanız gerektiğini belirtmiştik. Bilindiği gibi dijital para birimleri piyasaları, sıklıkla düşer ya da yükselir. Bu düşüşler esnasında “geçici kayıp” denilen durumlar ortaya çıkabilir. Yani, yatırdığınız varlığınızın bir kısmını ya da tamamını kaybetme riskiniz de her zaman bulunmaktadır. Bu durumda, paranızı HODL etmek, stake etmekten daha kazançlı ve güvenli bir şey olabilir. Dijital para piyasasındaki değişmez kuralın da dediği gibi; own your risk!

UNISWAP NASIL KAYIT OLUNUR, NASIL KULLANILIR?

Bunu da okuyun:  EN KAPSAMLI NFT TOKEN REHBERİ : NFT TOKEN NEDİR, NFT COİN’LER HANGİLERİ, NEREDEN ALINIR VE NE İŞE YARAR?

UniSwap’e erişmek için https://app.uniswap.org ya da https://uniswap.exchange adreslerinden yardım alabilrisiniz. MetaMask ya da TrustWallet gibi, yüksek güvenlikli Ethereum tabanlı cüzdanınızı, ana sayfaya gittikten sonra bağlayın. Takas etmek istediğiniz token’leri seçierek vermek ve almak istediğiniz token çiftini belirleyin. Swap butonuna tıklayarak Cüzdanınızdan işlem talebini onaylayın. İşlem, Ethereum blok zinciri üzerinde onaylandıktan sonra gerçekleşecektir.

Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

Coin Sepeti (Kripto Para Yatırım Sepeti) Nedir?

Kripto para sepeti nedir ve nasıl yapılır? Yeni kripto para yatırımcıları için muhakkak…

İNDİKATÖR NEDİR?

İndikatör yabancı asıllı bir kelimedir. Bu sebeple ilk bakışta ne olduğu hakkında…

PARİBU HESAP KAPATMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Paribu kullanıcıysanız ve hesabınızı kapatmak istiyorsanız bu yazımızı okumanız yararlı olacaktır. Yazımızda…

PARİBU ANLAŞMALI BANKALAR HANGİLERİDİR? PARA YATIRMA İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Bu yazımızda Paribu’ya para yatırırken hangi bankaları kullanabilirsiniz ve Paribu’nun anlaşmalı olduğu…

WAZİRX KRİPTO PARA BORSASI NEDİR?

Bu yazımızda sizlere Hindistan’a ait olan WazirX platformundan söz edeceğiz. İyi okumalar.…

TRUST WALLET NEDİR, TRUST WALLET TOKEN NEDİR, NASIL KULLANILIR, NASIL ALINIR?

Trust Wallet, sadeliği ve kullanışlılığıyla olduğu kadar güvenilirliği de öne çıkan bir…

UNİSWAP NEDİR?

Uniswap, Hayden Adams tarafından kurulmuştur. Uniswap, Ethereum tabanlı bir borsadır. Aynı zamanda…

KRİPTO PARA NEDİR? NASIL ALINIR?

Kripto paralardan bahsederken ilk olarak ‘kriptoloji’nin ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Kriptoloji, şifreleme…