jack dorsey

Son dönemde kripto varlıkların finans alanında yarattığı etki su götürmek bir gerçek. Hatta Ethereum üzerinden oluşturulan NFT’lerde sanat dünyasında şimdiden bir devrim yaratmış durumda. Blokzincir teknolojisinin sanal dünyada yarattığı bu hızlı değişim yüzünden teknoloji şirketleri de bu alanı yakından takip ederek dijitalin geleceğinde aktif bir rol kapmak istiyor. Son olarak Twitter, resmî olarak Twitter Crypto adında yeni bir kripto ekibi kuracağını duyurdu. Yakın zamanda platformundaki kripto ödemeleri, NFT araçları ve merkeziyetsiz sosyal medya çalışmalarıyla öne çıkan şirket, ekibin başında mühendis Tess Rinearson’ın bulunacağını açıkladı.

Başlangıç: Kripto varlıkları desteklediği bilinen Twitter CEO’su Jack Dorsey, 25 Haziran günü Tesla CEO’su Elon Musk’la Twitter üzerinden etkileşime girerek Bitcoin ve kripto para üzerine konuşmaya karar verdiklerini açıklamıştı. The B Word oturumunda konuşan Dorsey, kripto paralar için, “Bitcoin Twitter’dan önce var olsaydı, kesinlikle reklamcılık iş modeline bağımlı olmayacaktık” demişti. Bitcoini internetin ilk zamanlarına benzeten Dorsey, platformun reklam ağında yer almadan ekonomik tedbirleri nasıl yaratacaklarına daha fazla odaklandıklarını açıklamıştı.

Yaklaşım: Aynı zamanda ödeme şirketi Square’in CEO’su da olan Dorsey, şirketin finansal tablosuna bitcoin eklediğini ve Square’in Bitcoin için merkeziyetsiz bir borsa kurma yönünde karar aldığını açıklamıştı. Cash uygulaması üzerinden bitcoin alım satımı sunan Square, temmuz ayında açtıkları TBD ismindeki yeni Bitcoin iş biriminde fiziksel cüzdan gibi açık kaynaklı bir proje üzerinde çalışıyor. Mart ayında Kongre önünde ifade verirken bir Bitcoin saati gösteren Dorsey kripto varlıkların geleceği için, “İnternetin yerel bir para birimi, küresel bir para birimi varsa, Super Follows, Commerce, Subscriptions, Tip Jar gibi ürünlerle çok daha hızlı hareket edebilir bu böylece gezegendeki her bir kişiye ulaşabiliriz.” söylemlerini kullanmıştı.

Bunu da okuyun:  Çin'in Kripto Savaşı

İlk denemeler: Bitcoin’in gelecekte internetin yerel para birimi olacağına Dorsey, Twitter’ın merkezsizleştirilmiş versiyonunu geliştirmek için 2019 yılında BlueSky isimli start-up’ı finanse etmeye başlamıştı. Twitter’a rağmen bağımsız olarak çalışan BlueSky, kripto para geliştiricisi olan Jay Graber tarafından yönetiliyor.

Değişim: Twitter, eylül ayında kullanıcılarının favori içerik oluşturucularına bitcoin ile bahşiş vermelerine izin verdiğini duyurduğunda, büyüyen kripto para alanına dalmış oldu. Lightning Network ağı ile desteklenen bu özellik dışında Twitter, NFT alanında da yeni bir sayfa açma niyetiyle kullanıcıların profillerinde NFT avatarlarını kullanabilme durumunu da test ediyor.

Twitter Crypto: Blokzincir ve Web 3.0 alanında uzmanlaşmak isteyen kripto ekibinin başındaki isim Tess Rinearson, “Kripto topluluklarından gelen fikirlerin kimlik, topluluk, mülkiyet ve daha fazlasıyla mümkün olanın sınırlarını zorlamamıza nasıl yardımcı olabileceğini keşfedeceğiz” diye konuştu. Ekip, “merkeziyetsiz sosyal ağ” vizyonu için açık kaynaklı bir proje olan BlueSky ile yakın çalışacak. Ayrıca herhangi bir sunucu yerine blok zincir ağı üzerinde çalışacak olan bu merkeziyetsiz yapı, sosyal ağların data güvenliği ve mahremiyet problemlerine çözüm niteliği taşıyor.

Öte yandan: Wall Street Journal’a konuşan Twitter’ın CFO’su Ned Segal, şu anda kripto para yatırımı yapmanın bir “anlamının olmadığını” söyledi. Segal, şirketin yapacağı kurumsal yatırımın kripto gibi volatil varlıklar yerine menkul kıymetler gibi nispeten daha az fiyat dalgalanmalarına sahip finansal varlıklara yapılmasının daha emniyetli olacağını düşünüyor. Segal ayrıca, bilançoya kripto paraların eklenebilmesi için önce şirket politikasının değişmesi gerektiğini de belirtti. Üçüncü çeyrekteki finansal tablosunu geçen ayın sonunda duyuran şirket; 3,47 milyar doları nakit ve nakit benzerlerinde, 3,93 milyar doları kısa vadeli yatırımlarda olmak üzere toplamda 8,64 milyar dolarlık dönen varlık açıklamıştı.

Hakan Emre Çiftkaya

Bunu da okuyun:  Altcoin'ler Psikoloji mi Bozuyor?
Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

Çin’in Bitcoin Tavrı

Çin Merkez Bankası (PBoC), kripto paralarla ilgili yapılan tüm işlemlerin yasaklandığını ve…

Türkiye’de Kripto Para Sektörü

Türkiye’de kripto para piyasası ne kadar büyük? Kripto paralar, bir yatırım aracı…

Çin’in Kripto Savaşı

Çin’in düzenleyici kurumları, farklı sektörler üzerindeki baskı ve denetimini her hafta artan…

Bitcoin’den sonrası: Altcoin’ler ve ICO

Altcoin’ler hangi vaat ile ortaya çıktı ve nasıl yatırım aldı? Dijital para…

Altcoin’ler Psikoloji mi Bozuyor?

Ciddi bir kesim için ekmek kapısı haline gelen kripto para yatırımlarının zamandan…

Kuantum Bilgisayarlar, Kripto Varlıklar İçin Bir Tehdit mi?

Kripto varlıklar, finans sisteminden tutun oyun sektörüne kadar bir çok alanda büyük…

Squid Game’in sonu: Dolandırıcılık

Netflix’in bugüne kadar en çok izlenen yapımı olan Squid Game, daha iyi…

“Dijital Lira” Geliyor

Geçtiğimiz hafta açıklanan Orta Vadeli Program’da dijital para vurgusu net bir şekilde…