africrypt
Güney Afrika’da hizmet vermekte olan Africrypt isimli bir kripto para borsasının vurgun yaptığı ortaya çıktı. Edinilen bilgilere göre borsanın kurucusu olan Güney Afrikalı iki kardeş, borsadaki 69 bin adet Bitcoin ile sırra kadem bastılar. Olay, tarihin en büyük Bitcoin hırsızlığı olarak lanse ediliyor. Çalınan Bitcoin’lerin anlık değeri 2 milyar doların üzerinde (Bitcoin dip yapmışken bile).

Türkiye, geçtiğimiz dönemlerde
THODEX isimli bir kripto para borsasını konuşmuştu. Şirketin başında olan isim, yatırımcıların parasını alarak yurt dışına kaçmıştı ve Faruk Fatih Özer isimli bu şahıs, bugün bile yakalanabilmiş durumda değil. Buna benzer bir olay, bu kez Güney Afrika’da yaşandı. Ancak Güney Afrika‘da yaşanan olay, dünyanın en büyük kripto para hırsızlığı olarak lanse ediliyor.

Ameer Cajee ve küçük kardeşi Raees Cajee, 2019 yılında Africrypt isimli bir uygulama geliştiriyorlar. Kardeşler, bu uygulamayı ülke genelinde popüler hale getirmeyi başardıktan sonra küçük bir büro bile açıyorlar. Ancak her vurgun olayında olduğu gibi bu vurgun olayında da benzer şeyler yaşanıyor. Önce yatırımcılara bazı mağduriyetler yaşatılıyor sonra da olayın aslı ortaya çıkıyor. İki kardeş, 69 bin adet Bitcoin ile sırra kadem basmış durumda…

69 bin gibi büyük miktarda Bitcoin, daha önce hiçbir vurgun olayının konusu olmamıştı. Bu yüzden kardeşler, tarihe geçmiş durumdalar. Bugünkü değeri 2 milyar doların üzerinde olan çalıntı Bitcoin’ler, mağduriyetlerin yaşanmaya başladığı nisan sonu mayıs başı gibi ise 4 milyar dolardan daha değerliydi. Yerel kaynaklar, kardeşlerin mağdur yatırımcılarla iletişime geçerek onları ikna etmeye çalıştığını, siber saldırıya uğradıklarını ileri sürdüklerini ve polise gidilmesi durumunda bilgisayar korsanlarının çalınan Bitcoin’leri vermeyecekleri konusunda yalanlar uydurduklarını açıkladılar.

Kardeşler, kurdukları borsalarda satın alınan 69 bin adet BTC ile ortadan kaybolmuş durumdalar. Üstelik arkalarında da hiçbir iz bırakmamışlar. Yetkililer, konuyla ilgili incelemelerin devam ettiğini açıklamış olsalar da Güney Afrika’nın siyasi gücünün bu kaçakları yakalamaya yetmeyeceği düşünülüyor. Kardeşler bundan sonra, tıpkı bizim tosuncuk ile Faruk Fatih Özer gibi farklı ülkelerde, insanlardan çaldıkları milyar dolarları harcayarak yaşamaya devam edecekler.

Bunu da okuyun:  Brave Gizlilik Odaklı Kendi Arama Motorunu Geliştirdi

Kaynak : WebTekno | CoinGeek

Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

TÜRK SANATÇIDAN NFT HAMLESİ

NFT akımına, dünyaca ünlü Türk graffiti sanatçısı Tunç “Turbo” Dindaş da katıldı.…

Shopify NFT Satacak

Daha önce NFT pazaryerleri ile yaptığı iş birliği doğrultusunda işyerlerinin NFT satmasını…

BINANCE PARA DAĞITIYOR! %100 FAİZ KAZANMA İMKANI!

Binance, MDX Coinlerini faize yatıranlara yıllık %100’e varan faiz ödeyeceğini ayrıca belli…

TKO COIN LİSTELENDİ, FİYATI COŞTU

Binance’ın Launchpad etkinliğinde BNB sahiplerine 0.10 Dolar fiyat üzerinden dağıtılan TKO Coin…

“Dijital pazara yönelik yasa hazırlıyoruz”

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, dijital pazarlara yönelik yasa çalışması yaptıklarını açıkladı.…

MPAX Coin Scam Çıktı!

Bursa’da Avukat Arife Tuğba Çetinkaya, 12 bin mağduru bulunan bir kripto para…

STUDENT COIN İÇİN SCAM İDDİASI!

Son dönemde baya meşhur bir proje olan Student Coin için “çalıntı kod”…

Binance NFT Açıldı

Binance NFT, bugün tüm kullanıcılara açıldı. Duyuru kapsamında “Hepsini Topla” temalı kampanyasını…

TKO / TOKOCRYPTO ETKİNLİĞİ BİTTİ, BNB DÜŞÜŞE GEÇTİ. BNB BURN DÜŞÜŞE DUR DİYECEK Mİ?

Binance dijital para borsasının kendi kripto para birimi BNB Coin, TKO Coin…

Brave Gizlilik Odaklı Kendi Arama Motorunu Geliştirdi

Kullandıkça kripto para kazanılmasını sağlayan ve kripto para cüzdan desteği, tarayıcı tabanlı…