stake etme

Swift, international para aktarma yöntemlerinden biridir. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication’ın (Dünya Bankalar Arası Finansal Telekomünikasyon Derneği) baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Özetle swift, banka hesaplarını kullanarak uluslararası para göndermek için kullanılan yollardan biridir. Swift yapabilmek için bir döviz hesabınız gereklidir. Bankanız size 11 haneli bir swift kodu verir. Banka şubelerinden ya da internet bankacılığı yoluyla swift işlemi yani swift para aktarımı yapılabilir. Eğer swift işleminiz saat 17:00’den önce yapılmışsa iki gün içerisinde, 17:00’den sonra yapıldıysa üç gün içerisinde para aktarımı gerçekleşir. Bazı bankalar 13:45’ten önce yapılan işlemlerde ek bir komisyon alarak aynı gün içinde gerçekleşmesini sağlayabilir.

Uluslararası para aktarımları başka nasıl yapılır?

Swift artık demode kalmış bir yöntemdir. Hem paranın gönderilmesi ve alıcının hesabına yatması çok uzun sürer, hem de yorucudur. Günümüzde bir para aktarımı için 2 ya da 3 gün beklemek neredeyse olanaksız hale gelmiştir. Alım-satım, alışveriş gibi işlemlerde 3 gün çok uzun bir süredir. Ayrıca swift komisyonları çok yüksektir. Düşük miktarlarda para gönderilecekse swift yapmak istendiği zaman bazen işlem komisyonu, gönderilecek paradan bile fazla tutabilir. Gönderim masrafının alıcıdan düşülmesi durumunda alıcı zarar eder. Gönderim masrafını gönderici karşılaması halinde, normalde göndermesi gerekenden çok çok fazla para ödemiş olur. Bunun yerine artık dijital para transferleri kullanılmaktadır. Dijital para gönderimlerinde işlemler saniyeler içerisinde gerçekleşir. Yani para birkaç saniye içinde alıcıya ulaşır. Ayrıca dijital para transferlerinde komisyonlar çok düşüktür. Böylece mikro para aktarımları yani çok düşük miktarda paralar bile gönderilebilir. Swift yerine basitçe, hızlı ve çok ucuz biçimde ülkeden ülkeye para göndermek için öncelikle bir dijital para borsasında hesap açmalısınız. Bu çok basit bir işlemdir. Daha sonra banka havalesi ya da kredi kartıyla bu borsadaki hesabınıza Türk Lirası ya da Euro, Dolar yatırabilirsiniz. Bu yatırdığınız parayı Dogecoin ya da Litecoin gibi komisyonu düşük bir dijital paraya çevirip, alıcının kripto para cüzdanına göndermeniz yeterlidir. Para aktarımları saniyeler içinde gerçekleşir ve çok çok düşük bir işlem ücreti ödenir. Aynı şekilde siz de yurtdışından para alabilirsiniz.

Bunu da okuyun:  ICO NEDİR, NASIL ALINIR?
Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

Coin Sepeti (Kripto Para Yatırım Sepeti) Nedir?

Kripto para sepeti nedir ve nasıl yapılır? Yeni kripto para yatırımcıları için muhakkak…

İNDİKATÖR NEDİR?

İndikatör yabancı asıllı bir kelimedir. Bu sebeple ilk bakışta ne olduğu hakkında…

PARİBU HESAP KAPATMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Paribu kullanıcıysanız ve hesabınızı kapatmak istiyorsanız bu yazımızı okumanız yararlı olacaktır. Yazımızda…

PARİBU ANLAŞMALI BANKALAR HANGİLERİDİR? PARA YATIRMA İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Bu yazımızda Paribu’ya para yatırırken hangi bankaları kullanabilirsiniz ve Paribu’nun anlaşmalı olduğu…

WAZİRX KRİPTO PARA BORSASI NEDİR?

Bu yazımızda sizlere Hindistan’a ait olan WazirX platformundan söz edeceğiz. İyi okumalar.…

TRUST WALLET NEDİR, TRUST WALLET TOKEN NEDİR, NASIL KULLANILIR, NASIL ALINIR?

Trust Wallet, sadeliği ve kullanışlılığıyla olduğu kadar güvenilirliği de öne çıkan bir…

UNİSWAP NEDİR?

Uniswap, Hayden Adams tarafından kurulmuştur. Uniswap, Ethereum tabanlı bir borsadır. Aynı zamanda…

KRİPTO PARA NEDİR? NASIL ALINIR?

Kripto paralardan bahsederken ilk olarak ‘kriptoloji’nin ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Kriptoloji, şifreleme…