sushi swap

SushiSwap, tek cümleyle anlatmak gerekirse merkeziyetsiz bir borsadır (DEX). Başka bir merkeziyetsiz borsa olan UniSwap’ten çatallanarak yapılmıştır. UniSwap bir De-Fi yani merkeziyetsiz finans projesi olsa bile yönetişim konusunda kullanıcılarına çok fazla söz hakkı sunmaktadır. SushiSwap ise bu soruna bir çözüm olarak, bütün kullanıcıların kontrolünde ve yönetiminde olan bir merkeziyetsiz borsa olarak üretilmiştir. SushiSwap, açılmasından sonra birkaç gün içinde 1 Milyar Amerikan Doları’nın üzerinde işlem hacmine kilitlenmiş likiditeye sahip olarak, dikkatleri çekmiştir. SushiSwap da UniSwap gibi likidite sağlayıcıların (LP) likidite havuzlarına fon eklemesi sayesinde çalışan Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM) modeline dayanır. SushiSwap’ın kendi yönetişim token’ine yani kendi yerel kripto para birimine SUSHI token denir. SUSHI coin iki fonksiyonu vardır: token sahipleri borsa yönetimi üzerinde söz sahibi olur ve borsanın kazandığı işlem ücretleri gelirlerinden pay alır. Token dağıtımı için ortaya konan likidite madenciliği (yield farming) formülü, yeni token’lerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Böylece ön madencilik yapılmadan, herkesin eşit derecede token sahibi olma olasılığı vardır. SUSHI token sahipleri, borsa yönetiminde söz sahibi olarak bir SushiSwap Geliştirme Önerisi (SIP) sunabilir. Bu öneriler topluluk tarafından token karşılığında oylanır ve kabul edilirse uygulanır. SUSHI coin, likidite madenciliği ile dağıtılır. Yani belirli likidite havuzlarına fon yatıran kişiler, UniSwap LP Toke’lerini SushiSwap staking havuzlarına yatırarak SUSHI coin elde eder. USDT-ETH, USDC-ETH, DAI-ETH, sUSD-ETH, COMP-ETH, LEND-ETH, SNX-ETH, UMA-ETH, LINK-ETH, BAND-ETH, AMPL-ETH, YFI-ETH ve SUSHI-ETH işlem çiftlerinde staking yapılarak SUSHI coin kazanılabilir.

SushiSwap nasıl kullanılır?

https://app.uniswap.org adresinden UniSwap’e girin. “Pool” sekmesine tıklayın. “Add Liquidity” tıklayın. Baz varlık olarak ETH’i seçin. Altta “Select token” e tıklayın ve UMA’yı seçin. Likidite havuzuna eklemeyi düşündüğünüz ETH ve UMA miktarlarını seçin. Şimdi ETH-UMA UNI-V2-LP kazandınız. https://sushiswap.org’ a girin. MetaMask ya da WalletConnect cüzdanlarınızdan birini siteye bağlayın. Unlock Wallet’e tıklayın. Şimdi SUSHİ bakiyenizi görüntüleyebilirsiniz. “Menu” sekmesine tıklayın. Buradan bir seçenek seçin. “Approve” diyerek SushiSwap’e sizin isminize token’lerinizi çekme yetkisi verin. Stake etmek istediğiniz miktarı seçin. Dilediğiniz zaman SUSHI coin’lerinizi çekebilir, LP token’lerinizi alabilir, ETH ve UMA’larınızı tekrar bu LP token’ler ile geri alabilirsiniz.

Bunu da okuyun:  FETCH.AI (FET) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?
Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

ZILLIQA (ZIL) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Saniyede binlerce işlem listeleyebilme hızıyla bu alanda dünyanın en hızlı block chain’inin…

YEARN FINANCE (YFI) NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Yearn Finance (YFI), yatırımcıların stake ettikleri paralarını, en iyi faiz oranını elde…

VERGE (XVG) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Verge Coin (XVG), anonimliği, gizliliği ve güvenliği ön planda tutan blok zinciri…

VOYAGER TOKEN (VGX) NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Voyager Token (VGX), e-ticaret işlemleri için geliştirilmiş bir dijital para ve blok…

TRUST WALLET TOKEN (TWT) NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Trust Wallet, dijital varlıklarınız için çok güvenli bir cüzdan uygulamasıdır. Trust Wallet,…

TEZOS (XTZ) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Tezos (XTZ) coin, 2014 yılında geliştirmeye başlanıp, 2017 yılında toplamda 232 Milyon…

TETHER (USDT) (USD TETHER) NEDİR, NASIL VE NEREDEN ALINIR?

Tether, USD Tether ya da USDT olarak bilinen bu kripto para birimi,…

UNISWAP (UNI) COIN NEDİR, NEREDEN NASIL ALINIR?

Uniswap Coin (UNI), merkeziyetsiz bir kripto para birimidir. “Otomatikleştirilmiş piyasa yapıcısı” olması,…

THETA FUEL (TFUEL) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

İkinci kripto para birimi (token) olan Theta Fuel Coin (TFUEL Coin), bir…

UMA COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

 UMA ağının yerel tokeni UMA Coindir (UMA). UMA ağı ise sentetik varlıklar…