crypto wallet

Dijital para piyasası çok dalgalı bir kur sistemine sahiptir. Dijital paraların değerleri günler içinde hatta bazen haftalar içinde yükselip azalabilmektedir. Özellikle yeni çıkan ya da yakın zamanda değerlenen coin’ler ara ara aynı gün içinde bile iki kat, kimi zaman ise daha da fazla değerlenebilir ya da değerleri düşebilir. Bitcoin ya da Ethereum gibi daha büyük hacimli dijital paraların bile değerleri gün içinde ciddi anlamda değişimler gösterebilmekte, ani yükselişler ve düşüşler olabilmektedir. İşte bu ani fiyat düşüşlerinde, bahsedilen coin’i aldığınız fiyattan ya da belirlediğiniz bir taban fiyattan satmak ve zarar etmemek amacıyla girilen ileri tarihli emirlere “stop loss” yani “kaybı durdur” emri denir. Daha somut örnek vermek gerekirse : Tanesi 1 Dolar’dan x bir coin’e 100 Dolar yatırım yaptınız. Bu coin’in fiyatı 2 Dolar’a çıkarsa %100 kar etmiş olursunuz. Peki ya işler yolunda gitmez de coin’in fiyatı düşerse? Farz edelim ki coin’in fiyatı 0,5 Dolar’a düştü. Yarı yarıya zarar ettiniz. İşte stop loss emri, bu olanağa karşı verilir. Bahsedilen coin’in fiyatı için aldığınız fiyata ya da küçük de olsa kar etmek önemliyse, aldığınız fiyatın üstünde gözünüze kestirdiğiniz bir fiyata stop loss emri girersiniz. Fraz edelim ki 1,10 Dolar’dan stop loss emri girdiniz. Bu, emir defterine “Söz konusu coin’in piyasa fiyatı 1,10 Dolar ve altına düştüğü zaman hepsini sat” emri olarak işlenir. Böylece zararın engellenir. Çoğu dijital para borsası stop-loss emirlerini destekler. Kimi borsalarda stop loss emirleri için daha ayrıntılı seçenekler belirlemek de olağandır. Örneğin aşamalı olarak stop loss emirleri verebilirsiniz. Örneğin, “1,30 Dolar’ın altında düştüğünde %25’ini, 1,20 Dolar’ın altına düştüğünde %25’ini, 1,10 Dolar’ın altına düştüğünde %50’sini sat.” gibi emirler vererek, sert düşüş olasılığına karşı ana paranızı garantiye alabilir hatta ufak da olsa bir kar edebilirsiniz. Bu yolla ayrıca sert bir düşüş olmaması yani aldığınız fiyatın altına inmemesi ve daha yukarılarda bir yerde destek noktası bulması olasılığına karşı da, tüm yatırımınızı panik satışına karşı korumuş olursunuz. Mesela 1 Dolar’dan aldığınız coin 2 Dolar’a kadar çıktı ve sonra 1,25 Dolar’a düştü. Ama 1,25 Dolar’ı destek noktası yaptı ve daha fazla düşmeden tekrar yükselmeye başladı. Yukarıda belirttiğimiz kademeli stop loss emri yardımıyla, yatırımımızın sadece %25’lik kısmını otomatik satıp karımızı fark ederiz, kalan %75’lik kısmı ise boşu boşuna panik satışıyla bozdurmayız ve coin’in yükselmesi ile kar etmeye devam ederiz. Unutulmamalıdır ki, dijital para fiyatları arz-talep dengesine karşı çok hassastır. Panikle yapılan satışlar, domino taşları gibi, coin’in fiyatının daha da düşmesine sebep olabilir.

Binance borsasında stop loss emri nasıl verilir?

Bunu da okuyun:  BORSALARA NASIL PARA YATIRILIR ÇEKİLİR?

“Piyasalar” sekmesinden emir vermek istediğiniz coin’in üstüne tıkladığınız zaman açılan grafikli ekrandan, “sat” butonuna basın. “Piyasa” yazan seçimin yanındaki küçük oka tıklayın, açılan menüden “stop-limit” i seçin. “Stop” seçeneği sizin belirleyeceğiniz tetik ücrettir. Yani satış emrini tetikleyecek ücrettir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, “x fiyat VE altı” şeklinde emir verdiğinizdir. Yani oraya yazdığınız fiyat da satışa dahildir. Örnek vermek gerekirse “stop” hanesine tetikleyici fiyat olarak 1 Dolar yazarsanız, söz konusu coin’in fiyatı 1 Dolar VE altına düştüğünde (1 Dolar dahil) satış yapılır. Eğer 1 Dolar dahil olmasın isterseniz, stop emrini 1,01 Dolar gibi bir oranla girin.

Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

Coin Sepeti (Kripto Para Yatırım Sepeti) Nedir?

Kripto para sepeti nedir ve nasıl yapılır? Yeni kripto para yatırımcıları için muhakkak…

İNDİKATÖR NEDİR?

İndikatör yabancı asıllı bir kelimedir. Bu sebeple ilk bakışta ne olduğu hakkında…

PARİBU HESAP KAPATMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Paribu kullanıcıysanız ve hesabınızı kapatmak istiyorsanız bu yazımızı okumanız yararlı olacaktır. Yazımızda…

PARİBU ANLAŞMALI BANKALAR HANGİLERİDİR? PARA YATIRMA İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Bu yazımızda Paribu’ya para yatırırken hangi bankaları kullanabilirsiniz ve Paribu’nun anlaşmalı olduğu…

WAZİRX KRİPTO PARA BORSASI NEDİR?

Bu yazımızda sizlere Hindistan’a ait olan WazirX platformundan söz edeceğiz. İyi okumalar.…

TRUST WALLET NEDİR, TRUST WALLET TOKEN NEDİR, NASIL KULLANILIR, NASIL ALINIR?

Trust Wallet, sadeliği ve kullanışlılığıyla olduğu kadar güvenilirliği de öne çıkan bir…

UNİSWAP NEDİR?

Uniswap, Hayden Adams tarafından kurulmuştur. Uniswap, Ethereum tabanlı bir borsadır. Aynı zamanda…

KRİPTO PARA NEDİR? NASIL ALINIR?

Kripto paralardan bahsederken ilk olarak ‘kriptoloji’nin ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Kriptoloji, şifreleme…