squid game token

Netflix’in bugüne kadar en çok izlenen yapımı olan Squid Game, daha iyi bir finansal gelecek için hayatlarını ortaya koyan kişileri konu ediniyor. Squid Game’den esinlenerek geliştirilen çevrim içi oyunun kripto para birimi SQUID’e yatırım yapanlar için ise daha iyi bir finansal gelecek hayal olmuş durumda. 26 Ekim’de 0,01 dolardan piyasaya sürülen SQUID’in değeri, bir hafta içinde %230 bin yükselerek 2,9 bin dolara ulaştı. Tüm değerini kaybetmesi ise dakikalar aldı.

Neler oldu? SQUID, Netflix dizisinin popülerliğinden faydalanarak piyasaya sürülmesinin ardından hızlı bir şekilde yatırımcıların ilgisini çekmeye başladı. 72 saat içinde değeri, %44’ten fazla artarak 4,42 dolara çıktı. Medya ilgisi de gecikmedi. CNBC, BBC gibi birçok medya kuruluşu dikkatleri SQUID’e çekti; ancak kripto para biriminin Netflix’le resmî bir bağlantısı olmadığını yeterince iyi açıklayamadı. 1 Kasım sabahı 38 dolardan işlem gören SQUID, öğle saatlerinde 2,9 bin dolara yaklaştı. Zirveden 5 dakika sonra ise %99,9 düşüşle 0,0002 dolara geriledi.

Dolandırıcılık mı? SQUID’in geliştiricilerinin, salt satın alma kısıtlaması nedeniyle aldıkları SQUID coin’lerini satamayan yatırımcıların paralarını nakde dönüştürüp ortadan kaybolduğu düşünülüyor. Son olarak, Telegram üzerinden “Birileri projemizi hack’lemeye çalıştı. Dolandırıcılar yüzünden depresyondayız. Bu yüzden artık projede çalışmak istemiyoruz,” diye açıklama yapan geliştiricilerin 3,3 milyon dolar elde ettiği tahmin ediliyor.

Malumun ilanı: Aslında SQUID’in değeri sıfırlanmadan önce projenin güvenilirliği sorgulanmaya başlanmış, sosyal medyada coin’lerini satamadıklarını söyleyen kişiler ortaya çıkmıştı. Teknoloji sitesi Gizmodo’ya göre, ikaz işaretleri şunlardı:

  • SQUID’in internet sitesi yazım ve dil bilgisi hatalarıyla doluydu.
  • Geliştiriciler olarak gösterilen kişileri, Google veya LinkedIn’de bulmak imkânsızdı.

Geniş perspektif: SQUID’in çöküşü, kripto para piyasalarına yönelik düzenlemelerin gerekliliğini ve kripto yatırımlarında araştırmanın ne kadar önemli olduğunu ortaya koydu. Günümüzde 13 binden fazla coin bulunuyor ve her gün 100 yeni coin piyasaya sürülüyor. Dogecoin ve Shiba Inu gibi “meme” olarak adlandırılan coin’ler, en çok işlem gören 10 kripto para birimi arasında yer alıyor. CoinMarketCap’in yöneticilerinden Molly Jane Zuckerman, “Herkes, kendi kripto para birimine istediği adı verebilir. Mad Men veya Succession dizilerinin adını kullanabilirsiniz. Bu yüzden kripto para yatırımı yaparken kendi araştırmanızı yapmanız gerçekten önemli,” diyor.

Bunu da okuyun:  Çin'in Kripto Savaşı

Kaynak

Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

Çin’in Kripto Savaşı

Çin’in düzenleyici kurumları, farklı sektörler üzerindeki baskı ve denetimini her hafta artan…

“Dijital Lira” Geliyor

Geçtiğimiz hafta açıklanan Orta Vadeli Program’da dijital para vurgusu net bir şekilde…