ripple

Ripple (XRP) Coin, merkeziyetli bir yapıya sahip bir kripto para birimidir. Aslında Ripple, XRP isimli coin’i geliştiren ve piyasaya süren finans şirketinin adıdır. Yani coin’in ismi XRP’dir, ancak galat-ı meşhur olarak Ripple olarak da isimlendirilir. Biz de yazımızda Ripple (XRP) Coin, olarak iki ismi beraber kullanacağız. Ripple (XRP) Coin’in madenciliği yapılmaz, yani kullanıcılar tarafından üretilmez. Bunun yerine Ripple şirketi tarafından üretilerek piyasaya sunulur. Ledger adı verilen Ripple (XRP) Coin blok zincirleri, sahibi olan şirket tarafından yönetildiği için bu elektronik ödeme ağı ve kripto para birimi, bankalar ve büyük ticari şirketler tarafından ilk çıktığında benimsenmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. Örneğin Türkiye’de Akbank, yurtdışı para transferlerinin (swift) Ripple ağı üzerinden ve Ripple tabanlı olarak yapılacağını duyurmuş, bu durum Ripple (XRP) Coin’in Türkiyeli yatırımcılar arasında yaygın olmasına sebep olmuştur. Ripple (XRP) Coin, Binance, Paribu, BTCTurk, Bitpanda gibi borsalardan Türk Lirası ile alınabilmekte, alım satım ve para yatırıp çekme işlemleri yapılabilmektedir. Bu borsaların Ripple davası sebebiyle herhangi bir askıya alma kararı henüz bildirilmemiştir.

BTCTurk Ripple Nasıl Alınır?

İlk olarak BTCTurk’e üye olduktan sonra BTCTurk hesabınıza Türk Lirası aktarmanız gereklidir. Banka hesabınızdan ya da Papara üzerinden BTCTurk hesabınıza kolayca Türk Lirası aktarabilirsiniz. BTCTurk internet sitesinden ya da mobil uygulamasından, BTCTurk bakiyenizdeki Türk Lirası ile Ripple (XRP) almanız çok kolaydır. Eğer tecrübeli bir kullanıcı değilseniz, alım tipi olarak “piyasa fiyatı” seçili kalsın, böylelikle Ripple (XRP)’yi mevcut piyasa fiyatı üzerinden satın alırsınız.

Binance Ripple Nasıl Alınır?

Blk olarak Binance üyesi olmanız gerekir. Bu linke tıklayarak Binance üyesi olabilirsiniz. Daha sonra Binance hesabınıza Türk Lirası yatırın. Banka hesabınızdan ya da Papara kullanarak saniyeler içinde kolayca Türk Lirası transferi yapabilirsiniz. Önce Türk Lirası bakiyenizi bir stable coin’e çevirin, örneğin USDT (Tether) veya BUSD (Binance USD). Son olarak da hesabınızdaki stable coin miktarı kadar Ripple alın. Dilerseniz kredi kartınız ile doğrudan Ripple da alabilirsiniz.

Bunu da okuyun:  KONSALİDASYON VE MORATORYUM NEDİR?

Amerikan Doları ile Ripple Nasıl Alınır?

Amerikan Doları (USD) karşılığı Ripple almak, böylece Türk Lirası – ABD Doları kur farkından etkilenmemek akıllıca bir yöntemdir. Zira Ripple’ın asıl fiyatı Amerikan Doları’na endekslidir ve Türk Lirası ile Ripple alırken aslında ABD Doları cinsinden fiyatını Türk Lirası’na çevirmiş halde görürüz. ABD Doları ile Ripple almak amacıyla Bitstamp, Kraken, Bitsane, Gatehub, cex.io , Bitfinex, Exmo gibi dijital para borsaları tercih edilebilir.

Bitcoin ile Ripple Nasıl Alınır?

Binance, Poloniex, OKEx, Huobi, Bittrex, Bitfinex, Upbit, Kraken, CoinEgg, HitBTC, Bitspamp, Exmo, cex.io gibi dijital para borsalarına üye olup, önce Bitcoin alarak ya da elinizdeki Bitcoin’i bu borsalara aktararak, sonra da Bitcoin’i Ripple ile değiş-tokuş ederek alım yapabilirsiniz. Çoğu bankada bu alım seçeceği BTC/XRP işlem çifti şeklinde gözükür.

Ethereum ile Ripple Nasıl Alınır?

Binance, OKEx, Bittrex, Upbit, Gatehub, HitBTC, Mr Exchange borsaları üzerinden sahip olduğunuz Ethereum’u ETH/XRP işlem çiftini kullanarak Ripple’a dönüştürebilirsiniz.

P2P (Doğrudan Bir Başka Kişiden) Ripple Nasıl Alınır?

Cointal ya da Binance’ın P2P seçeneği ile borsa haricinde, doğrudan kişilerden Ripple alabilirsiniz. Bu yolda serbest piyasa kuralları geçerli olduğu için XRP fiyatı, borsadaki fiyattan ya da genel piyasa fiyatı ortalamasından daha düşük veya daha yüksek olabilir. Teklif edilen fiyatı kabul etmek tamamen sizin seçiminize kalmıştır. P2P dijital para alım satımlarında dolandırılma her zaman her zaman vardır ve dikkatli olmak gerekmektedir.

Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

ZILLIQA (ZIL) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Saniyede binlerce işlem listeleyebilme hızıyla bu alanda dünyanın en hızlı block chain’inin…

VERGE (XVG) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Verge Coin (XVG), anonimliği, gizliliği ve güvenliği ön planda tutan blok zinciri…

VOYAGER TOKEN (VGX) NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Voyager Token (VGX), e-ticaret işlemleri için geliştirilmiş bir dijital para ve blok…

YEARN FINANCE (YFI) NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Yearn Finance (YFI), yatırımcıların stake ettikleri paralarını, en iyi faiz oranını elde…

TRUST WALLET TOKEN (TWT) NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Trust Wallet, dijital varlıklarınız için çok güvenli bir cüzdan uygulamasıdır. Trust Wallet,…

TEZOS (XTZ) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Tezos (XTZ) coin, 2014 yılında geliştirmeye başlanıp, 2017 yılında toplamda 232 Milyon…

TETHER (USDT) (USD TETHER) NEDİR, NASIL VE NEREDEN ALINIR?

Tether, USD Tether ya da USDT olarak bilinen bu kripto para birimi,…

UNISWAP (UNI) COIN NEDİR, NEREDEN NASIL ALINIR?

Uniswap Coin (UNI), merkeziyetsiz bir kripto para birimidir. “Otomatikleştirilmiş piyasa yapıcısı” olması,…

THETA FUEL (TFUEL) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

İkinci kripto para birimi (token) olan Theta Fuel Coin (TFUEL Coin), bir…

UMA COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

 UMA ağının yerel tokeni UMA Coindir (UMA). UMA ağı ise sentetik varlıklar…