kripto regülasyon

Son dönemde dijital paraların popülerliğinin çığ gibi büyümesiyle birlikte en çok duyduğumuz sözcüklerden biri de “regülasyon” olmaya başladı. Özellikle Thodex olayı ve Resmi Gazete’de yayımlanan dijital varlıklar kararının ardından “regülasyon” sözcüğünü daha çok duymaya başladık. Peki regülasyon ne demek, dijital paralarda regülasyon nedir, Bitcoin’de regülasyon ne getirir, ne götürür? Regülasyon, bir sektörün işleyişinin düzenlenmesi ve denetlenmesi demektir. Regülasyon kavramı devlet kavramı kadar eskidir, çünkü regülasyon gücünü aslında devletten alır. Özel sektör ve kamu teşebbüslerinin faaliyetlerinin bağımsız denetleme kuruluşlarınca kontrol altına alınmasına, düzenlenmesine ve takip edilerek denetlenmesine regülasyon adı verilir. Özellikle belli tekellerin / kartellerin oluştuğu ya da gerekli yasal düzenlemeler o zamana kadar yapılmadığı için başıboş biçimde piyasanın kendi kurallarını koyduğu sektörlerde regülasyon tüketicinin haklarını korumak ve büyük sermaye sahiplerinin kendilerinden daha küçükleri ezmelerini önlemek için gereklidir.

KRİPTO PARA PİYASASINDA REGÜLASYON NE ANLAMA GELİR?

Hem dünyada, hem de ülkemizde dijital para piyasalarında bir regülasyon yani düzenleme artık şart olmuştur. Devletlerin yapacakları regülasyonlar yardımıyla; Borsa açmak, işletmek belli kurallara bağlanabilir. Örneğin yatırılan paranın belli bir yüzdesi kadar sermayeyi güvence göstermek, borsanın işlem hacminin belli bir yüzdesi kadar nakit likidite bulundurma şartı, para yatıranların ana paralarını sigortalama, borsa açarken kullanılan yazılım ve donanımların, internet sitesi ve mobil uygulamaların güvenlik açısından denetlenmesi gibi kurallar uygulanabilir. Bunlar yatırımcıları koruma amaçlı yapılan düzenlemelerdir. Ayrıca gerçekten büyük yatırımlar yapan ciddi borsalar ile, kötü niyetli ya da yetersiz girişimlerin ayrılması sağlanır. Aynı şekilde yatırımcılar güvence altına alındığı gibi, kazançlarına vergi düzenlemesi de getirilebilir. Dijital varlıklardan elde edilen nakit kazançlar kayıt altına alınabilir. Böylece bunların suç gelirlerini aklamada kullanılması zorlaştırılır. Spekülasyon ve yönlendirmeler yasaklanabilir ya da kurallara bağlanabilir. Mesela sosyal medyada bir dijital para biriminin fiyatını yükseltmek ya da düşürmek amaçlı yapılan sözde analizler, kazanç elde etmek amacıyla yapılan sözde önermeler denetim altına alınabilir. Manüplasyon yapılarak bir dijital varlığın değerinin bir gün içinde yarı yarıya yükseltip, yarı yarıya düşürmek gibi davranışlar engellenebilir. Unutmamalılıdır ki, yasaklamak ile düzenlemek ayrı şeylerdir. Dijital finansın hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olduğu günümüzde, tüm devletler gerekli araştırmaları yapıp, sektördeki tüm tarafların fikirlerini alıp, hem yatırımcıyı, hem girişimciyi koruyacak önlemler ve tedbirler almalıdır. Regülasyon yapmak, dijital paraları yasaklamak demek değildir.

Bunu da okuyun:  NFT NASIL OLUŞTURULUR? NFT NASIL ALINIR? ADIM ADIM AÇIKLAMALI REHBER
Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

Coin Sepeti (Kripto Para Yatırım Sepeti) Nedir?

Kripto para sepeti nedir ve nasıl yapılır? Yeni kripto para yatırımcıları için muhakkak…

İNDİKATÖR NEDİR?

İndikatör yabancı asıllı bir kelimedir. Bu sebeple ilk bakışta ne olduğu hakkında…

PARİBU HESAP KAPATMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Paribu kullanıcıysanız ve hesabınızı kapatmak istiyorsanız bu yazımızı okumanız yararlı olacaktır. Yazımızda…

PARİBU ANLAŞMALI BANKALAR HANGİLERİDİR? PARA YATIRMA İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Bu yazımızda Paribu’ya para yatırırken hangi bankaları kullanabilirsiniz ve Paribu’nun anlaşmalı olduğu…

WAZİRX KRİPTO PARA BORSASI NEDİR?

Bu yazımızda sizlere Hindistan’a ait olan WazirX platformundan söz edeceğiz. İyi okumalar.…

TRUST WALLET NEDİR, TRUST WALLET TOKEN NEDİR, NASIL KULLANILIR, NASIL ALINIR?

Trust Wallet, sadeliği ve kullanışlılığıyla olduğu kadar güvenilirliği de öne çıkan bir…

UNİSWAP NEDİR?

Uniswap, Hayden Adams tarafından kurulmuştur. Uniswap, Ethereum tabanlı bir borsadır. Aynı zamanda…

KRİPTO PARA NEDİR? NASIL ALINIR?

Kripto paralardan bahsederken ilk olarak ‘kriptoloji’nin ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Kriptoloji, şifreleme…