POW VS POS

POW, Proof of Work anlamına gelen İngilizce terimin kısaltmasıdır ve Türkçesi “İş İspatı”dır. Bitcoin başta olmak üzere dijital paraların büyük kısmı algoritmalarında POW yani Proof of Work (İş İspatı) protokolünü kullanır. Böylece bir dijital paranın, transfer-harcama işlemi henüz onaylanmamışken başka bir adrese de aktarılması yani “çift harcama” denilen durumun önüne geçilir ve blok zincirindeki kayıt defteri güvenli bir şekilde çalışmaya devam eder. Daha önce bilişim sektöründe DDoS yani zombi bilgisayarlar tarafından yapılan geniş kapsamlı ağ saldırıları engellemek için kullanılan POW algoritması, dijital para sektöründe ilk kez Bitcoin’de kullanılmıştır. Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto tarafından 2008 yılında Bitcoin white paper’ında bahsedilen POW yani Proof of Work (İş İspatı), blok zincirini sadece kurallara uyanların, kurallara uygun biçimde güncellemesine ihtimal verir. Bilindiği gibi madencilik ile üretilen dijital paralarda, yeni bir blok üretebilmek için basit tabirle bir bulmacayı çözmek yani bir hash değerini doğru bilmek gerekir.

Peki ya hash değerini bulmak için hile yapılırsa ne olur?

Blok zincirlerinde bir işlem yarattığınız zaman, bu işlem sizin tarafınızdan bir nevi imzalanır. Ayrıca ağdaki herkes, bu işlemdeki imzanızla, açık anahtarınızın birbirine uyup uymadığını görebilme şansına sahiptir. Aynı zamanda cüzdanınızda, harcadığınızdan (harcama veya transfer emri verdiğinizden) daha az bakiye bulunup bulunmadığı da denetlenebilir. Bir geçersizlik içeren tüm işlemler ve bloklar, ağ tarafından reddedilir. Bu durumda, hile yapmaya teşebbüs etmek bile ağda bir işlem yaptığınız için masraflı hale gelecektir.

POW yani Proof of Work (İş İspatı), hile yapmayı masraflı ve faydasız, kurallara uygun olarak çalışıp ağa katkıda bulunmayı ise madencilik getirisi kazancı yardımıyla karlı hale getirir.

POS NEDİR? PROOF OF STAKE (HİSSE İSPATI) NEDİR? POW’DAN FARKI NEDİR?

Bunu da okuyun:  BITCOIN’DEN NASIL PARA KAZANILIR?

POW’un yukarıda saydığımız avantajlarına göre bir de dezavantajları mevcuttur, bunların başlıcası da yeni bloklar üretildikçe hash zorluk seviyesi arttığı için madencilik maliyetlerinin ve elektrik harcamasının ciddi oranda artmasıdır. Yani yeni blok kazmak zorlaştıkça madencilerin karı azalır ve enerji tüketimi yükselir. Günümüzde enerji kaynaklarının verimli ve doğru harcanması önemli bir problemdir. POS, Proof of Stake demektir, Türkçesi “Hisse İspatı”dır. Sıklıkla daha küçük coin’ler tarafından kullanılan bir güvenlik algoritmasıdır. POW algoritmasının bu dezavantajlarına karşılık bir seçenek olarak ortaya konmuştur. POS yani Proof of Stake (Hisse İspatı) teknolojisinde madenciler yerine doğrulayıcılar vardır. Bu doğrulayıcılar, söz konusu coin’den belli bir miktarda stake eden kullanıcılar arasından random olarak seçilir ve karşılığında ödül kazanır. Ethereum’da yakın bir zamanda madencilik yani POW algoritmasından, POS yani Proof of Stake (Hisse İspatı) algoritmasına geçeceği bilinmektedir. Ancak Bitcoin için en azından şimdilik böyle bir değişiklik beklenmemektedir. Aradan geçen 13 yılda Bitcoin, trilyonlarca dolarlık işlem hacmi ile POW yani Proof of Work (İş İspatı) algoritmasını başarılı bir şekilde yürütmüştür.

Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

Coin Sepeti (Kripto Para Yatırım Sepeti) Nedir?

Kripto para sepeti nedir ve nasıl yapılır? Yeni kripto para yatırımcıları için muhakkak…

İNDİKATÖR NEDİR?

İndikatör yabancı asıllı bir kelimedir. Bu sebeple ilk bakışta ne olduğu hakkında…

PARİBU HESAP KAPATMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Paribu kullanıcıysanız ve hesabınızı kapatmak istiyorsanız bu yazımızı okumanız yararlı olacaktır. Yazımızda…

PARİBU ANLAŞMALI BANKALAR HANGİLERİDİR? PARA YATIRMA İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Bu yazımızda Paribu’ya para yatırırken hangi bankaları kullanabilirsiniz ve Paribu’nun anlaşmalı olduğu…

WAZİRX KRİPTO PARA BORSASI NEDİR?

Bu yazımızda sizlere Hindistan’a ait olan WazirX platformundan söz edeceğiz. İyi okumalar.…

TRUST WALLET NEDİR, TRUST WALLET TOKEN NEDİR, NASIL KULLANILIR, NASIL ALINIR?

Trust Wallet, sadeliği ve kullanışlılığıyla olduğu kadar güvenilirliği de öne çıkan bir…

UNİSWAP NEDİR?

Uniswap, Hayden Adams tarafından kurulmuştur. Uniswap, Ethereum tabanlı bir borsadır. Aynı zamanda…

KRİPTO PARA NEDİR? NASIL ALINIR?

Kripto paralardan bahsederken ilk olarak ‘kriptoloji’nin ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Kriptoloji, şifreleme…