pancake swap

PancakeSwap, Binance Smart Chain teknolojisi altyapısı ile çalışan bir merkeziyetsiz borsa (DEX) projesinin adıdır. BEP-20 token’leri değiş-tokuş, alıp satmak için kullanılır. UniSwap ve SushiSwap ile başta arayüz tasarımı olmak üzere işleyiş ve işlev açısından birçok konuda benzerliğe sahiptir. PancakeSwap merkeziyetsiz borsası, Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM) modeli ile çalışır. Yani emir defteri yerine bir likidite havuzu işleyişi sunar. PancakeSwap’in likidite havuzlarına kullanıcılar sahip oldukları dijital varlıkları (coin ve token) yatırırlar. Bu kullanıcılara “Likidite Sağlayıcı” (LP) denir ve kendilerine ödül olarak LP token’ler verilir. Bu LP token’ler havuza yatırdığınız token çiftine göre çeşitlilik gösterebilir, örneğin havuza BUSD-BNB yatırırsanız, BUSD-BNB LP Token kazanırsınız. PancakeSwap’in kendi kripto para birimine yani yönetişim token’ine CAKE denir. PancakeSwap platformundaki sahip olduğunuz LP coin’leri farm edebilirsiniz. Yani havuza CAKE-BNB LP, BUSD-BNB LP, BETH-ETH LP, USDT-BUSD LP, USDC-BUSD LP, DAI-BUSD LP,LINK-BUSD LP gibi Likidite Sağlayıcı token’leri yatırarak CAKE coin ile ödüllendirilebilirsiniz. Buradan kazandığınız CAKE token’leri SYRUP adı verilen staking havuzlarında stake ederseniz, daha fazla pasif gelir elde edebilirsiniz. Eğer likidite havuzlarına fon yatırıp karşılığında LP token kazandıysanız ve bunları da CAKE token farm etmek için kullandıysanız, kazandığınız CAKE coin’leri de stake edebilir ve üç farklı gelir kazanabilirsiniz.

PancakeSwap nasıl kullanılır?

https://pancakeswap.finance adresine girin. “Unlock Wallet” butonuna tıklayarak MetaMask, Trust Wallet, Wallet Connect, Binance Chain Wallet ve başka güvenilir dijital cüzdan uygulamalarından biriyle bağlantı kurun. CAKE coin farm etmek için öncelikle borsadaki likidite havuzlarına fon eklemeniz gerekmektedir. Menüden “Trade”’i seçin, “Liquidity”’e tıklayın ve “Add Liquidity”’i seçin. Yatırmak istediğiniz token çiftini seçin. Havuza likidite ekleyerek LP token kazandınız. Şimdi bunları stake ederek CAKE coin elde edebiliriz. “Farms” sekmesinden elinizdeki LP token’lere uygun olanı seçin. “Approve Contact”’a tıklayın, işlemi onaylayın. Stake etmek istediğiniz miktarı seçin ve onaylayın. Biriken CAKE coin’lerinizi çekmek istediğinizde bu sayfaya geri dönerek “Harvest”’a tıklayarak cüzdanınıza toplayabilirsiniz. Bunları tekrar SYRUP havuzlarında, CAKE coin’lerimizi topladıktan sonra stake edebilirsiniz. “Pools” sekmesine tıklayın ve size uygun olan havuzu seçin. “Approve CAKE” düğmesine tıklayın. Onay verip, stake etmek istediğiniz CAKE miktarını ayarlayın. Kazandığınız faizleri toplamak istediğinizde “Harvest” düğmesine tıklayın.

Bunu da okuyun:  De-Fi ve DEX Rehberi. Her Şeyiyle Merkeziyetsiz Finans ve Merkeziyetsiz Borsalar!

PancakeSwap çekilişlerine nasıl katılınır?

PancakeSwap’te her bir çekiliş oturumu 6 saat uzunluğundadır. 10 CAKE coin karşılığı 1 bilet alabilirsiniz. Her bilette rastgele dört sayı vardır. Büyük ödül, tüm havuzdaki coin miktarının %50’sidir. Biletinizdeki sayılar şanslı sayılar ile aynı ise ödülü kazanırsınız. Büyük ödül haricinde iki ve üç tutturanlar da ödül kazanır. Buna ek olarak da çekilişte NFT de kazanabilirsiniz. Eğer bir NFT kazanırsanız bunu CAKE karşılığı satabilir ya da cüzdanınızda dilediğiniz gibi saklayabilirsiniz. Bir hatırlatma : PancakeSwap gibi merkeziyetsiz borsaların likidite havuzlarına token çifti yatırırken, token fiyatlarının sürekli düşüp yükseldiğini ve bu düşüşler sonucunda yatırdığınız token’i kısmen ya da tamamen kaybetme tehlikeniz bulunduğunu da unutmayın. Bu düşüş riskine “geçici kayıp” adı verilir.

Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

İNDİKATÖR NEDİR?

İndikatör yabancı asıllı bir kelimedir. Bu sebeple ilk bakışta ne olduğu hakkında…

Coin Sepeti (Kripto Para Yatırım Sepeti) Nedir?

Kripto para sepeti nedir ve nasıl yapılır? Yeni kripto para yatırımcıları için muhakkak…

PARİBU HESAP KAPATMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Paribu kullanıcıysanız ve hesabınızı kapatmak istiyorsanız bu yazımızı okumanız yararlı olacaktır. Yazımızda…

PARİBU ANLAŞMALI BANKALAR HANGİLERİDİR? PARA YATIRMA İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Bu yazımızda Paribu’ya para yatırırken hangi bankaları kullanabilirsiniz ve Paribu’nun anlaşmalı olduğu…

WAZİRX KRİPTO PARA BORSASI NEDİR?

Bu yazımızda sizlere Hindistan’a ait olan WazirX platformundan söz edeceğiz. İyi okumalar.…

TRUST WALLET NEDİR, TRUST WALLET TOKEN NEDİR, NASIL KULLANILIR, NASIL ALINIR?

Trust Wallet, sadeliği ve kullanışlılığıyla olduğu kadar güvenilirliği de öne çıkan bir…

UNİSWAP NEDİR?

Uniswap, Hayden Adams tarafından kurulmuştur. Uniswap, Ethereum tabanlı bir borsadır. Aynı zamanda…

KRİPTO PARA NEDİR? NASIL ALINIR?

Kripto paralardan bahsederken ilk olarak ‘kriptoloji’nin ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Kriptoloji, şifreleme…