pancake swap

20 Eylül 2020’de piyasaya sürülen PancakeSwap, Binance Smart Chain (BSC) ağı üzerinde inşa edilmiş oldukça yeni, merkeziyetsiz bir borsadır (DEX).

Otomatikleştirilmiş ve tamamen algoritmalar tarafından çalıştırılan ve izinsiz likidite havuzlarını kullanan PancakeSwap, bir otomatik piyasa yapıcısıdır (AMM).

PancakeSwap borsası, Ethereum üzerine kurulu DeFi projelerinden genel olarak daha hızlı işlem ve daha düşük ücretlere sahiptir. BSC PancakeSwap’taki bir numaralı AMM platformu olmasının yanında, SushiSwap ve Uniswap gibi ERC-20 tabanlı AMM’lerle aynı seviyede kabul edilebilir.

Henüz hiç AMM kullanmadıysanız şu şekilde açıklayalım; Bunlar kullanıcıların dijital varlıklarını likidite havuzlarına karşı takas etmesine ve getiri toplamasına olanak tanıyan merkeziyetsiz borsalardır. Bu, bir sipariş defterinin alıcılar ve satıcılarla eşleştiği ve kârın yalnızca varlıklarınızı satarak elde edildiği geleneksel bir borsadan çok, temettü getiren bir hisse senedi veya tahvil gibidir.

Tatlı isimlerini kullanan bir merkeziyetsiz finans trendi mevcut. Önce SushiSwap, sonra BakerySwap vardı ve şimdi PancakeSwap’ımız var. Diğer isimler muhtemelen trend olduğu için tercih edilmiş fakat SushiSwap, ismini bir Hearthstone kartından alıyor. Kurucusunun ismi ise ne tesadüf ki (Takma isim) Chef Nomi. Şefimizin Sushi yapmayı bildiğine şüphe yok.

PancakeSwap Vs Uniswap

Muhtemelen Uniswap ve PancakeSwap arasında hangisinin daha iyi olduğunu bilmek istersiniz. Sonuçta, onlar dünyanın en büyük DEX’leri. Fakat bu soruya kesin bir cevap vermek oldukça zor, çünkü her iki borsanın da güçlü ve zayıf yönleri mevcut.

▲ PancakeSwap Avantajları

 • Havuzlarda kilitli yüksek miktarda likidite
 • Binance Bridge ile kullanım kolaylığı
 • Uniswap’tan çok daha ucuz ve daha hızlı
 • Sonsuz verim çiftçiliği seçenekleri
 • KYC Zorunluluğu yok

PancakeSwap Dezavantajları

 • Dağınık kullanıcı arayüzü
 • Ethereum’dan varlık köprüleme gerekliliği
 • İşlem hacminin azalması
 • BSC son zamanlarda birçok istismardan muzdarip
Bunu da okuyun:  BITCOIN BUY-SELL (ALIM-SATIM) REHBERİ

Uniswap Avantajları

 • Şık karanlık mod ayarıyla, şık ve temiz takas arayüz
 • Ethereum ERC-20 token’ları için fazlaca likidite
 • Oldukça geniş kullanıcı kitlesi
 • Hatasız güvenlik geçmişi

Uniswap dezavantajları

 • UNI’nin yalnızca bir yönetim token’ı olması
 • Likidite madenciliği veya verim çiftçiliğinin olmaması
 • Kullanımı yavaş ve pahalı olabilir
 • Uniswap V3’te kayma sorunları mevcut

PancakeSwap’ta Farming & Staking

Yield Farming

Bilmeyenler için yield farming, kripto paralarınıza daha fazla kazanç elde etmenin bir yoludur. Fonlarınızı, akıllı kontratlar adlı bilgisayar programları aracılığıyla başkalarına belli bir gelir karşılığında borç vermenizi içerir.

İşte bu noktada PancakeSwap’ın güzellikleri başlıyor. Geleneksel banka faiz oranlarıyla karşılaştırıldığında olsun ya da olmasın, çiftçilikten elde edilen getiriler akıllara durgunluk veriyor.  Şubat 2021 sonu itibariyle, havuzlara likidite sağlamak için %23.52 ile %378.19 APY arasında değişen getiriler elde edebileceğiniz ve stake edebileceğiniz 69 farklı likidite havuzu bulunmakta. Stake edildikten sonra sayfadan ayrılabilirsiniz ve istediğiniz zaman geri döndüğünüzde ne kadar CAKE kazandığınızı görebilirsiniz. Ödüllerinizi toplamak ve cüzdanınıza taşımak için istediğiniz zaman Hasat’a tıklayabilir, keyfinize bakabilirsiniz.

STAKE

CAKE’i stake etmeye başlamak için önce PancakeSwap’a bir cüzdan bağlamanız gerekiyor. Bunu yaptıktan sonra PancakeSwap sitesinin sol tarafındaki “Havuzlar” sekmesine gidebilirsiniz. Bu size CAKE’inizi stake edebileceğiniz ve daha fazla CAKE veya diğer BEP-20 token’ları kazanabileceğiniz mevcut havuzları sunacaktır.

Mükemmel özelliklerden diğeri ise, BSC ile çalışmaktan keyif alacağınız düşük işlem ücretleridir; bu, işlem ücretini ödemeye değip değmeyeceğine karar vermek için her bir transferi ikinci kez düşünmeyeceğiniz anlamına gelir.

Bir DeFi Olarak: PancakeSwap

Binance Smart Chain’de PancakeSwap, Yield Farm ve Stake için en büyük ve en yoğun kullanılan AMM’lerin başında geliyor. Günlük 850 milyon doların üzerinde işlem hacmi ile SushiSwap’ın hacminin iki katından fazla ve neredeyse Uniswap (v2) kadar büyük. Açık arayla BSC üzerinde yürütülen en büyük proje ve DeFi’nin popülaritesi artmaya devam ederken, yerini sağlamlaştıran en büyük aktörlerden birisi.

Bunu da okuyun:  PANCAKE SWAP (CAKE COIN) NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

BSC’ye gerçekten bir DeFi dApp eklemek, kullanıcılara Ethereum ağının devasa ücretlerine takılmadan DeFi’ye katılma yeteneği verdiği için bence oldukça önemli bir adım. Daha sadece 5 aylık olmasına karşın bu denli büyüyen PancakeSwap’ın geleceğinde daha büyük bir ilerleme göstermesi muhtemel. Binance da bunun farkında olacak ki, projenin daha hızlı büyümesine yardımcı olan fonlar sağlayan Binance Accelerator Fund’a PancakeSwap’ı dahil ederek buna yardımcı oluyor.

Kaynak : CoinBilgi

Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

Coin Sepeti (Kripto Para Yatırım Sepeti) Nedir?

Kripto para sepeti nedir ve nasıl yapılır? Yeni kripto para yatırımcıları için muhakkak…

İNDİKATÖR NEDİR?

İndikatör yabancı asıllı bir kelimedir. Bu sebeple ilk bakışta ne olduğu hakkında…

PARİBU HESAP KAPATMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Paribu kullanıcıysanız ve hesabınızı kapatmak istiyorsanız bu yazımızı okumanız yararlı olacaktır. Yazımızda…

PARİBU ANLAŞMALI BANKALAR HANGİLERİDİR? PARA YATIRMA İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Bu yazımızda Paribu’ya para yatırırken hangi bankaları kullanabilirsiniz ve Paribu’nun anlaşmalı olduğu…

WAZİRX KRİPTO PARA BORSASI NEDİR?

Bu yazımızda sizlere Hindistan’a ait olan WazirX platformundan söz edeceğiz. İyi okumalar.…

TRUST WALLET NEDİR, TRUST WALLET TOKEN NEDİR, NASIL KULLANILIR, NASIL ALINIR?

Trust Wallet, sadeliği ve kullanışlılığıyla olduğu kadar güvenilirliği de öne çıkan bir…

UNİSWAP NEDİR?

Uniswap, Hayden Adams tarafından kurulmuştur. Uniswap, Ethereum tabanlı bir borsadır. Aynı zamanda…

KRİPTO PARA NEDİR? NASIL ALINIR?

Kripto paralardan bahsederken ilk olarak ‘kriptoloji’nin ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Kriptoloji, şifreleme…