art wars

Küratör ve sanatçı Ben Moore; Anish Kapoor, Damien Hirst ve David Bailey gibi sanatçılar tarafından dava edilme riskiyle karşı karşıya kaldı.

Moore, 2013’te bir yardım projesi için Damien Hirst, David Bailey, Anish Kapoor gibi sanatçılarla çalışmış, sanatçılar Star Wars serisinin ikonik öğelerinden Stormtrooper kasklarına kendi stilleriyle uygulamalar yapmıştı. Eserler Londra’da, Saatchi Gallery’de sergilenmişti.

Moore, söz konusu işlerin fotoğraflarının da yer aldığı bin 138 fotoğraflık bir koleksiyonu NFT’ye (non-fungible token) dönüştürdü ve OpenSea isimli platformda satışa çıkardı. The Financial Times’ın haberine göre Moore, Art Wars isimli bu projeyi hayata geçirirken sanatçılardan izin almadı.

Sanatçıların temsilcilerinden biri olan Jon Sharples; söz konusu NFT’lerin OpenSea’de yaklaşık 7 milyon dolarlık bir satış hacmine ulaştığını söyledi. Anish Kapoor’a ait bir eserin NFT’sinin yaklaşık 4,3 milyon dolar değerle satışa çıkarıldığı; fakat satılmadan kaldırıldığı belirtildi. David Bailey’ye ait bir eserin de yaklaşık 517 bin dolardan fiyatlandığı öğrenildi.

NFT platformu OpenSea, telif hakkı ihlali bildirimi aldığını ve gerekli aksiyonu aldığını duyurdu. Art Wars NFT sayfası kapatıldı.

Kimler, ne diyor? 

Moore, NFT’leri sanatçıların izni olmadan yarattığı yönündeki iddiaları reddetmedi. Projede bulunmak istemeyen sanatçılara saygı duyduğunu, projede kalan sanatçıların telif ücreti alacağını söyledi.

Hukuki süreç başlatma tehdidinde bulunan sanatçılardan biri olan, Unskilled Worker isimli eserin sahibi Helen Downie’ye göre ise Moore’un yaptığı sanatçılar ve koleksiyonerler için heyecan verici bir alanı mahvetme riski taşıyor.

Art Wars projesinin Twitter hesabında eserlerin fikri mülkiyet haklarının Art Wars’ta bulunduğu belirtiliyor; fakat sanatçıların eserlerin haklarını bağışlayıp bağışlamadığı bilinmiyor.

Anish Kapoor stüdyosunun yorum için yönlendirdiği Tasarım ve Sanatçılar Telif Hakkı Derneği de eserlerin sanatçı izni olmaksızın NFT’leştirilmesinin yaratıcılığa verilen değerin yok edilmesi anlamına gelebileceğini savunuyor.

Bunu da okuyun:  Çin'in Kripto Savaşı

Collins Dictionary’nin yılın sözcüğü belirlediği NFT, sanat dünyasını dönüştürüyor. Geleneksel sanat fuarlarında NFT’lerin sergilendiği, köklü müzayede evlerinde NFT müzayedelerinin düzenlendiği, dünyaca ünlü sanatçıların işlerini NFT’lere dönüştürdüğü bu dönemde Tasarım Ve Sanatçılar Telif Hakkı Derneği’nin açıklamasındaki soru bu gibi meselelerle anlamlı hâle dönüşüyor: “NFT’ler çağında sanat eserleri için sanatçı haklarının korunmasını nasıl sağlarız?”

Kaynak: Aposto!

You May Also Like

Altcoin’ler Psikoloji mi Bozuyor?

Ciddi bir kesim için ekmek kapısı haline gelen kripto para yatırımlarının zamandan…

Bitcoin’den sonrası: Altcoin’ler ve ICO

Altcoin’ler hangi vaat ile ortaya çıktı ve nasıl yatırım aldı? Dijital para…

Çin’in Bitcoin Tavrı

Çin Merkez Bankası (PBoC), kripto paralarla ilgili yapılan tüm işlemlerin yasaklandığını ve…

Türkiye’de Kripto Para Sektörü

Türkiye’de kripto para piyasası ne kadar büyük? Kripto paralar, bir yatırım aracı…

Meta Kadar İddialı: Epic Games

Dijital bir evren fikrine, Facebook’u bir sosyal medya şirketinden bir metaverse şirketine dönüştürme vizyonu…

Kuantum Bilgisayarlar, Kripto Varlıklar İçin Bir Tehdit mi?

Kripto varlıklar, finans sisteminden tutun oyun sektörüne kadar bir çok alanda büyük…

Mülkiyetin Geleceği NFT mi?

Son zamanların en popüler yatırım araçlarından biri olan NFT’lerin sanat başta olmak…

Squid Game’in sonu: Dolandırıcılık

Netflix’in bugüne kadar en çok izlenen yapımı olan Squid Game, daha iyi…

Twitter’ın Bitcoin Aşkı

Son dönemde kripto varlıkların finans alanında yarattığı etki su götürmek bir gerçek.…

Çin’in Kripto Savaşı

Çin’in düzenleyici kurumları, farklı sektörler üzerindeki baskı ve denetimini her hafta artan…