nft token

Daha önce NFT token (NFT coin) hakkında hazırladığımız ayrıntılı rehberi okumadıysanız, öncelikle şu yazıyı okumanızı öneriyoruz. NFT nedir, NFT coin neye denir, NFT token’ler ne işe yarar öğrendiniz ve NFT satın almak ya da kendi NFT token’inizi oluşturmak, NFT yapmak istiyorsanız, bu yazımızda bu konuda ayrıntılı bilgiler vereceğiz.

NFT Nasıl Oluşturulur? NFT Token Yapmak

Kendi NFT token’inizi oluşturarak, somut ya da kripto bir nesneyi dijital ortamda “koruyabilir” ve “kopyalanamaz / değiştirilemez” hale getirebilirsiniz. Mesela; karikatüristsiniz ve karikatürlerinizin dijital haklarını korumak için NFT token haline getirmek istiyorsunuz.

Öncelikle NFT oluşturmak için kullanılan platformlar nelerdir? Digital Collectibles – Rarible, Opensea Digital Marketplace, Nift Gateway – Digital Art, Super Rare, Enjin, Decentraland gibi platformlar NFT oluşturmak için kullanılabilir.

Rarible; dijital kolleksiyonlar için kullanılır.

Opensea, dijital ortamda satılan her türlü ürün için kullanılabilir.

Dijital sanat eserleri için Nifty Gateway ve Super Rare seçilebilir.

Oyunlar açısından Enjin, arttırılmış gerçeklik için de Decentraland kullanılır.

Bunun için bir programlama dili bilmenize ya da blok zinciri üzerinde bir uzmanlığınızın olmak zorunda değildir. İnternet siteleri ve uygulamaları üzerinden dakikalar içinde oluşturabilirsiniz.

NFT Oluşturmak İçin Enjin Nasıl Kullanılır?

Enjin platformuna üye olun ve kayıt olurken kullandığınız e-posta adresi ile aktive etme işlemini gerçekleştirin. Soldaki menüden “Assets” i seçip, çıkan ekranda “Create Asset” butonuna tıklayın. Sol menüden “Settings” altından, “Wallet” yani cüzdan uygulamasını telefonunuza indirin. Android ve IOS için ayrı ayrı uygulamalar vardır. Size uygun olanı seçin. Telefonunuzdan Enjin Wallet uygulamasından ekrandaki QR kodunu okutun. Çıkan doğrulama kelimelerini eşleştirerek internet sitesinden bulut tabanlı oluşturduğunuz Enjin hesabınızla cüzdan hesabınızı birbirine eşleştirin. Oluşturmak istediğiniz NFT token için meta verilerini girin. Bu işlem için cüzdanınızda en az 0.5 ENJ coin bulunmalıdır. Enjin platformunun kendi kripto para birimi olan ENJ coin, Binance gibi borsalar üzerinden satın alınabilir. Her şey tamamlandığında “Create Asset” diyerek kendi NFT’nizi oluşturabilirsiniz. Daha sonra NFT’nizin adını, toplam arz miktarını, fiyatını ve diğer ayrıntıları belirleyebilirsiniz. Nifty Gateway nasıl kullanılır? Nifty Gateway’e nasıl üye olunur? Nifty Gateway dijital sanat eserleri alıp satmak için kullanılan bir dijital pazar yeridir. Bunun için kripto varlığınızın olması gerekmez, kredi kartınızla da alışveriş yapabilirsiniz. Nifty Gateway’e üye olduktan sonra “market place” yani pazar yerine girerek dilediğiniz ürünü yani sitenin kendi içinde “nifty” olarak isimlendirilen dijital sanat eserlerini seçerek kredi kartınızla sipariş verebilirsiniz. Eğer kredi kartınızı doğrudan site içerisinde kullanmak istemiyorsanız, güvenli bir dijital cüzdan uygulaması olan Metamask Wallet kullanabilirsiniz. Nifty Gateway’de NFT satmak için de aynı şekilde pazar yeri bölümünden satışa kendi sahip olduğunuz NFT varlığınızı ekleyebilirsiniz. Satışlardan kazandıklarınız Metamask Wallet hesabınıza USDC olarak dahil olacaktır.

Bunu da okuyun:  MERKEZİYETSİZ BORSALAR NASIL KULLANILIR?

Rarible nedir? Rarible nasıl kullanılır?

Rarible dijital sanat kolleksiyonlarının NFT token olarak satışa sunulduğu bir açık pazar yerine verilen addır. Rarible’da NFT sanat eserleri açık arttırmayla ya da sabit fiyatla satılabilmekte. İlk olarak Rarible web sitesi üzerinden Rarible Connect Wallet’e tıklıyoruz. Metamask, Fortmatic, WalletConnect ya da WalletLink gibi bir cüzdan uygulamasıyla Rarible hesabımızı bağlıyoruz. Gerekli onaylamaları yaptıktan sonra sağ üstten “Preferences” sekmesinden kullanıcı adınızı ve profilinizi oluşturup işlemi tamamlıyoruz. Ana ekranda tıpkı bir e-ticaret sitesinde gezer gibi NFT sanat eserleri arasında dolaşarak seçim yapabilirsiniz. Almak istediğiniz NFT’nin ETH karşılığı olan fiyatı altında yazacaktır. Ödemenizi yaptıktan sonra bahsedilen NFT’nin yeni sahibi artık sizsiniz. Yeni sanat eserinizi verilen bağlantıdan indirebilirsiniz.

Opensea nedir, Opensea nasıl üye olunur? Nasıl kullanılır?

Opensea, NFT varlıklar için merkeziyetsiz bir pazar yeri olarak geçer. Oyun itemleri gibi dijital varlıklar ve NFT sanat eserleri buradan alınıp satılabilir. Metamask veya Coinbase Wallet aracılığıyla Opensea pazar yerinde alım satım yapabilirsiniz. Opensea sitesinde sağ üstteki “My Profile” linkine ve daha sonra “sign in” butonuna tıklayarak Metamask Wallet ile bağlayabilirsiniz. Daha sonra site içinde aynı bir e-ticaret sitesinde gezer gibi gezinerek, almak istediğiniz NFT veya diğer dijital varlıklara bakabilirsiniz. Alışveriş yapmak için Metamask cüzdanınızda ETH olması gerekiyor, aklınızdan çıkarmayın. Açık arttırmada satılan ürünler için teklif verebilir ya da direkt liste fiyatı ile satılan ürünleri satın alabilirsiniz.

Opensea’da nasıl NFT satılır?

“My Profile” kısmının altındaki “Sell” linkine tıklayın. Cüzdanınızda bulunan satılabilir dijital varlığınızı seçerek “set price” seçeneği ile sabit fiyat koyabilir ya da “highest bid” seçeneği ile açık arttırmaya sunabilirsiniz. Bunun için Metamask sizden bir miktar fiyat ücreti alacak, ilgili ekranlara onay verdikten sonra ürününüz satışa sunulacaktır.

Bunu da okuyun:  Uniswap Nedir?

SuperRare nedir, nasıl kullanılır, nasıl üye olunur?

 SuperRare, blok zincir tabanlı dijital sanat eserlerinin alınıp satılabildiği bir sosyal ağın adıdır. SuperRare aracılığı ile hem NFT oluşturabilir, hem de NFT alıp satabilirsiniz. SuperRare platformunu kullanmak için MetaMask cüzdan bağlantısı gerekmektedir. SuperRare sitesine üye olduktan sonra MetaMask cüzdanınızı bağlayıp hesabınızı aktifleştirerek, NFT ve diğer dijital sanat eserlerini, dijital varlıkları alıp satabilir ya da kolleksiyonunuzu HODL edebilirsiniz.

MetaMask Wallet nedir, MetaMask Cüzdan nasıl kullanılır?

Bahsettiğimiz hemen hemen tüm NFT alım satım platformlarında, ödeme yapabilmek ve ödeme alabilmek için bir aracı cüzdan uygulaması gereklidir. Çünkü bu pazar yerleri merkeziyetsiz, yani arkalarında bir şirketin vs. olmadığı platformlardır. Bu sebeple kredi kartıyla ödeme gibi ödeme yöntemleri desteklenmez. Bunun yerine dijital paralarla alışveriş yapılabilir. Dijital parayla alışveriş yapabilmek için de bir cüzdana ihtiyacınız vardır. İşte MetaMask gibi güvenli cüzdan uygulamaları, alışveriş yapacağınız bu platformlarla aranızda köprü oluşturur ve aynı zamanda gerçekten de “cüzdan” görevi görür. Cüzdanınızdaki dijital varlığınızı harcar ya da kazandığınız dijital varlığınızı cüzdanınıza atarsınız. MetaMask, tarayıcı üzerinden çalışan ve Ethereum ile ödeme yapabilmenizi ve ödeme alabilmenizi sağlayan bir kripto para cüzdanıdır. Firefox, Opera, Chrome, Brave gibi internet tarayıcılar üzerinden uygulama olarak kullanılabilir. Buna ek olarak akıllı telefonlarınızda da MetaMask cüzdan uygulamasını kullanabilirsiniz. MetaMask Wallet, ETH ağında geliştirilen tüm token’leri destekler. MetaMask cüzdanın tarayıcı eklentileri aracılığıyla, yukarıda saydığımız NFT ve dijital varlık alım satım yerlerinde cüzdan kodu ekleme, QR kodu tanıtma, cüzdandan para aktarma gibi işlemlerle uğraşmazsınız. İlk olarak, tarayıcınızın uygulama / uzantı bölümüne MetaMask Wallet yazarak indirmeniz ve kurmanız gerekiyor. Burada dikkat etmeniz en önemli şey, dolandırıcılık olasılığına karşı, kesinlikle tarayıcının kendi içinden ya da https://metamask.io adresinden indirmeniz. Uzantıyı kurup çalıştırınca size daha önce bir MetaMask cüzdanınız olup olmadığını soracak. Cveabınız evet ise eski cüzdanınızı içeri aktarmanız ya da yeni bir cüzdan oluşturmanız arasında seçim yapacaksınız. Şifrenizi belirleyin ve size verilen 12 kelimelik tohum kodlarını kesinlikle saklayın. Akıllı telefonlarınızın uygulama marketlerinden de IOS ve Android için MetaMask Wallet uygulamasını indirebilirsiniz. Eğer MetaMask cüzdanınızı Binance Smart Chain tabanlı uygulamalarla birlikte de kullanmak istiyorsanız “Settings” sayfasından “Networtks”, oradan da “Add Network” diyerek alakalı alanları doldurmanız gerekiyor.

Bunu da okuyun:  DEV KRİPTO BORSA REHBERİ! BU YAZIYI OKUMADAN KRİPTO PARA BORSALARINDA HESAP AÇMAYIN!
Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

Coin Sepeti (Kripto Para Yatırım Sepeti) Nedir?

Kripto para sepeti nedir ve nasıl yapılır? Yeni kripto para yatırımcıları için muhakkak…

İNDİKATÖR NEDİR?

İndikatör yabancı asıllı bir kelimedir. Bu sebeple ilk bakışta ne olduğu hakkında…

PARİBU HESAP KAPATMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Paribu kullanıcıysanız ve hesabınızı kapatmak istiyorsanız bu yazımızı okumanız yararlı olacaktır. Yazımızda…

PARİBU ANLAŞMALI BANKALAR HANGİLERİDİR? PARA YATIRMA İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Bu yazımızda Paribu’ya para yatırırken hangi bankaları kullanabilirsiniz ve Paribu’nun anlaşmalı olduğu…

WAZİRX KRİPTO PARA BORSASI NEDİR?

Bu yazımızda sizlere Hindistan’a ait olan WazirX platformundan söz edeceğiz. İyi okumalar.…

TRUST WALLET NEDİR, TRUST WALLET TOKEN NEDİR, NASIL KULLANILIR, NASIL ALINIR?

Trust Wallet, sadeliği ve kullanışlılığıyla olduğu kadar güvenilirliği de öne çıkan bir…

UNİSWAP NEDİR?

Uniswap, Hayden Adams tarafından kurulmuştur. Uniswap, Ethereum tabanlı bir borsadır. Aynı zamanda…

KRİPTO PARA NEDİR? NASIL ALINIR?

Kripto paralardan bahsederken ilk olarak ‘kriptoloji’nin ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Kriptoloji, şifreleme…