Kullanıcıların, yatırımcıların ve kuruluşların Metaverse’ün gayrimenkul pazarına ilgisi günden güne artıyor.

Küresel olarak emlak ve arsa fiyatları yükselişte. Öyle ki, İstanbul’da merkezi bir yerde düzgün bir ev kiralamak için ciddi miktarda parayı gözden çıkarmanız gerekiyor. Ev ve arsa satın almak çoğu kişi için bir hayal; ancak eğer fiziksel dünyada arsa satın alamıyorsanız Metaverse’teki arsaları, fiyatları henüz artmadan değerlendirebilirsiniz.

Metaverse’te sanal gayrimenkul

Teknoloji uzmanları önümüzdeki birkaç yıl içinde Metaverse’ün tam anlamıyla işleyen bir ekonomi hâline geleceği görüşünde. Birden fazla dijital evrenden oluşan Metaverse’ün tıpkı telefonlardaki uygulamalar, mesajlar ve mailler gibi hayatımıza entegre olacağı tahmin ediliyor. Bu nedenle Nike, Louis Vuitton, Burberry gibi şirketler çoktan Metaverse’ün imkânlarını keşfetmeye başladılar bile. Buna ek olarak bu çoklu sanal alemde gayrimenkul alımları da gün geçtikçe artıyor.

İnsanlar şu anda görece spekülatif bir pazar olan Metaverse’ten dijital arsalar, binalar, hatta Taj Mahal gibi turistik yerleri satın alabiliyorlar. Decentraland, the Sandbox ve Somnium Space gibi evrenlerde satın alınan gayrimenkuller yakın gelecekte markalara ve kişilere çeşitli amaçlarla kiralanabilir veya satılabilir.

Tabii ki bu sanal evrenlerde kısıtlı yer olduğu için şirketler ellerini çabuk tutmak istiyor. Metaverse Group gibi şirketler ise ilk sanal emlakçılık siteleri olarak piyasada yerini alıyor. Ekim ayında blok zincir teknolojisi şirketi Tokens.com’un 1,7 milyon dolara Metaverse Group’un yarısını satın aldığını hatırlatmakta da fayda var.

Metaverse’te yerini alanlar

  • Toronto merkezli Metaverse Group’un sanal merkezi Decentraland’deki Crypto Valley’de bulunuyor.
  • Tokens.com‘un Decentraland’de bir gökdeleni bulunuyor. Gökdelenin ilerleyen dönemde diğer şirketlere reklam ve kiralama amaçlı kullanacağı belirtiliyor. Şirket kasım ayında aynı evrende Fashion Street isimli semtin 116 parselini yaklaşık 2,5 milyon dolara sattığını duyurdu.
  • Dünyanın her yerinin dijital olarak satışa sunulduğu OVR platformundaTürkiye’de 20 binden fazla parsel satıldı. Satılan parsellerin 11 bini İstanbul’da. İstanbul’daki fiyatlar yaklaşık 135 tl ila 500 tl arasında değişiyor. Ödemeler OVR isimli kripto paralarla yapılıyor.
Bunu da okuyun:  Haftanın NFT & DeFi Ekonomi Gündemi

Fırsat mı, balon mu?

Metaverse’ün bu bağlamdaki gelişimi, İnternet’in gelişimiyle benzeşiyor. 1980’li yıllarda insanların internet siteleri açıp sonrasında bu siteleri satması veya buralarda reklam vermesi sanal evrende arsa satın almaya ve sonrasında burayı kiralamaya veya satmaya benzetilebilir. Buradaki ana fark Metaverse’te bu işlemin parayla yapılması ve bu oluşumun birkaç şirketin önderliğinde gelişmesi. İnternet’in geleceğinin bu oluşum paralelinde şekilleneceği düşünülürse yatırımcıların, şirketlerin ve bireylerin ileride kiralama, reklam alma ve satış gibi yollarla para kazanmak için şimdiden pozisyon almaları pek de şaşırtıcı durmuyor.

“New York’a henüz kırsal bir yerken geldiğinizi ve SoHo’dan bir parsel kapatabilme şansınız olduğunu hayal edin. Şu an SoHo’da gayrimenkul parsellemek paha biçilemez ve piyasa da böyle bir imkân sunmuyor. Aynı şey metaverse için de geçerli olacak.” – Michael Gord, Metaverse Group kurucu ortağı

Tokens.com CEO’su Andrew Kiguel, Metaverse’teki portfolyosunun yaklaşık 10 kat değerlendiğini ifade ediyor. Diğer yatırımcılar da portfolyolarını genişletmeye istekli gözüküyor. Bunlar her ne kadar metaverse gayrimenkul piyasasının bir ‘fırsat’ olduğuna yönelik işaretler olsa da aktörlerin adımlarına göre piyasanın fırsat mı balon mu olduğunu süreç içinde göreceğiz gibi duruyor.

Kaynak: Oğuzhan Aydın

You May Also Like

NFT Dünyasından Gelişmeler

• NFT dünyasında gelişmeler hız kesmeden sürüyor. Adidas, Bored Ape Yacht Club,…

Markalar neden NFT ve Metaverse’e yatırım yapıyor?

Adidas; Bored Ape Yacht Club, Punks Comics ve GMoney iş birliğiyle çıkardığı 30…

Haftanın NFT & DeFi Ekonomi Gündemi

🌐 Ekonomi ABC Gazetesi’nin haberine göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe…

NFT Projesinden Daha Fazlası: Godot Movement*

Teknolojinin ufku her geçen gün genişliyor. Yeni kavramlar, tanımlar bir yandan hayatı…