epic games

Dijital bir evren fikrine, Facebook’u bir sosyal medya şirketinden bir metaverse şirketine dönüştürme vizyonu için iddialı adımlar atan ve bunu Facebook markasını Meta’ya dönüştürerek daha da görünür kılan Mark Zuckerberg kadar sahip çıkan bir isim daha var: Tim Sweeney.

Önümüzdeki yıllarda metaverse’ün dünya ekonomisinde “multitrilyon dolarlık” bir payı olabileceğini Seul’de katıldığı bir konferansta dile getiren Epic Games CEO’su Sweeney, gelecek üç yılın Epic, Roblox, Microsoft ve Facebook gibi şirketler için kritik olduğunu düşünüyor.

Sweeney’in ve şirketinin son adımları, uygulama mağazası ve komisyon politikaları sebebiyle Apple’ın belalısı hâline gelen Epic’in metaverse’ün vadettiklerine olan inancını pekiştiriyor.

Neler oluyor? 

Epic Games, 2021 Nisan’da 28,7 milyar dolarlık değerlemeyle 1 milyar dolarlık bir yatırım turunu kapatmış ve Sweeney, şirketin “metaverse vizyonunu destekleyen” yatırımcılara teşekkür etmişti. Sweeney şirketin “film ve televizyona ve gerçek zamanlı oyunlara dağıtılabilen, üst düzey konsollardan düşük kaliteli akıllı telefonlara ölçeklendirilebilen bir dizi dijital varlık oluşturmak” için çalıştığını ifade etmişti.

Geçtiğimiz haftalarda Epic Games; Guitar Hero, Rock Band, Dance Central ve Fuser gibi oyunların arkasındaki stüdyo olan Harmonix’i satın aldığını duyurdu. Bu hamlenin amacı, Epic Games’in bir oyunun ötesine geçmesini planladığı Fortnite’ta “müzikal yolculuklar tasarlamak” olarak belirtildi.

Fortnite - Astronomical - Travis Scott konseri

Hâlihazırda Marshmello, Travis Scott gibi isimlerin dijital konserlerine ev sahipliği yapan Fortnite evreni, şirketin son adımıyla sosyalleşme odaklı vizyonunu güçlendirdi. Epic Games, kullanıcıların arkadaşlarıyla buluşabilecekleri ve mini oyunlar oynayabilecekleri dijital sosyal alanları tanımlayan Fortnite Party Worlds’ü tanıttı.

Sahiplik yarışı 

Engadget’ta yer alan Facebook says it doesn’t want to own the metaverse, just jumpstart it başlıklı yazıya göre metaverse’ü “vücut bulmuş internet” olarak tanımlayan Zuckerberg, Meta’nın metaverse konusunda bir sahiplik iddiasında olduğunu düşünmüyor. Zuckerberg’e göre her büyük teknoloji şirketi dijital evrene katkıda bulunma potansiyeli taşıyor. Zuckerberg, yalnızca bu süreçte şirketinin bir öncü olmasını istiyor.

Bunu da okuyun:  Türkiye’de Kripto Para Sektörü

Epic CEO’su Sweeney de Seul’deki konferansta şu ifadeleri kullanıyor:

“Metaverse internet gibi bir kelime, hiçbir şirket onu sahiplenemez.”

İnsanların internetin işleyişinden “bıkmış durumda” olduğunu düşünen Sweeney’in yaklaşımı kimi yorumlara göre Zuckerberg’ten farklılaşıyor. Sweeney’e göre metaverse’te var olmak isteyen bir otomobil üreticisinin yapması gereken şey reklam vermek değil. Dijital içerik üreticileriyle iş birliği yaparak otomobilinin dijital bir kopyasını oluşturması ve bunu metaverse’ün bir parçası hâline getirmesi gerekiyor.

Farklı yaklaşımlar, paylaşılan vizyonlar, yeni yatırımlar konuşuldukça bülten başlığındaki sorunun yanıtı daha kavranabilir hâle gelecekmiş gibi görünüyor.

Kaynak

You May Also Like

Altcoin’ler Psikoloji mi Bozuyor?

Ciddi bir kesim için ekmek kapısı haline gelen kripto para yatırımlarının zamandan…

Bitcoin’den sonrası: Altcoin’ler ve ICO

Altcoin’ler hangi vaat ile ortaya çıktı ve nasıl yatırım aldı? Dijital para…

Çin’in Bitcoin Tavrı

Çin Merkez Bankası (PBoC), kripto paralarla ilgili yapılan tüm işlemlerin yasaklandığını ve…

NFT ve Telif Hakları

Küratör ve sanatçı Ben Moore; Anish Kapoor, Damien Hirst ve David Bailey gibi…

Türkiye’de Kripto Para Sektörü

Türkiye’de kripto para piyasası ne kadar büyük? Kripto paralar, bir yatırım aracı…

Kuantum Bilgisayarlar, Kripto Varlıklar İçin Bir Tehdit mi?

Kripto varlıklar, finans sisteminden tutun oyun sektörüne kadar bir çok alanda büyük…

Mülkiyetin Geleceği NFT mi?

Son zamanların en popüler yatırım araçlarından biri olan NFT’lerin sanat başta olmak…

Squid Game’in sonu: Dolandırıcılık

Netflix’in bugüne kadar en çok izlenen yapımı olan Squid Game, daha iyi…

Twitter’ın Bitcoin Aşkı

Son dönemde kripto varlıkların finans alanında yarattığı etki su götürmek bir gerçek.…

Çin’in Kripto Savaşı

Çin’in düzenleyici kurumları, farklı sektörler üzerindeki baskı ve denetimini her hafta artan…