defi staking

BAKERYSWAP, BURGERSWAP VE CURVESWAP NASIL ÜYE OLUNUR?

Merkeziyetsiz Borsalar (DEX) ile alakalı daha önceki yazılarımızda ve incelemelerimizde detaylı bilgiler vermiştik. Bu yazımızda ise bu borsaların yaygın 3 tanesi olan BakerySwap, BurgerSwap ve CurveSwap ile ilgili bilgi vereceğiz.

BakerySwap nedir, nasıl kullanılır, nasıl üye olunur?

BakerySwap, Binance Smart Chain (BSC) üzerinde inşa edilen bir merkeziyetsiz dijital para borsası (DEX)’tir. Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM) altyapısı ile beraber çalışır. Kendi token likidite havuzu dışında altcoin likidite havuzları da sunar. BakerySwap borsasının yerel kripto para biriminine yani token’ine BAKE coin (token) adı verilir. BAKE coin elde etmek için elinizdeki dijital varlığı BAKE’e çevirerek BakerySwap borsasında stake edebilir ya da elinizdeki dijital varlıklarınızı BakerySwap’in likidite havuzlarına aktararak likidite havuzu token’i (BLP) kazanarak bunları stake edebilirsiniz. BakerySwap’in stake seçenekleri adına yakışır şekilde bir pastane menüsünü andırır paketlere sahiptir. Örneğin “Bread” (ekmek) paketini seçerseniz, BAKE stake edebilirsiniz ya da BLP token stake etme amacıyla Doughnut, Waffle, Rolls, Croissant, Latte gibi havuzlara stake yapabilirsiniz. BakerySwap internet sitesine https://bakeryswap.org adresinden girdikten sonra MetaMask ya da WalletConnect cüzdanlarından birini bağlayarak aktif hale getirmeniz gerekmektedir. Daha sonra üstteki “Exchange” butonuna ve sırasıyla “Pool” ve “Add Liquidity” butonlarına tıklayın. Havuza sunmak istediğiniz token çiftini seçin, likidite havuzuna token yatırınca size verilecek BLP tokenleriniz için “Earning” butonuna tıklayın ve uygun seçeneği işarteleyin. Stake etmek istediğiniz token miktarınızı seçin ve işlemi onaylayın. Bu noktadan sonra faiz olarak BAKE kazanmacaksınız. İstediğiniz zaman “Harvest” düğmesine tıklayarak kazandığınız BAKE token’leri toplayabilirsiniz. Buna ek olarak BakerySwap içinde NFT alabileceğiniz bir NFT pazar yeri de bulunmaktadır.

Curve Finance nedir, nasıl kullanılır, nasıl üye olunur?

Bunu da okuyun:  De-Fi Likidite Havuzları Nedir, De-Fi ile Nasıl Para Kazanılır?

Curve Finance, Ethereum altyapısını kullanan bir merkeziyetsiz borsa (DEX) platformudur. Stable yani sabit coin’lerin değiştirilebilmesi için tasarlanmıştır. Yani bir sabit coin takas borsasıdır. Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM) altyapısı ile çalışır. Yalnızca sabit coin’leri değil, WBTC, renBTC, sBTC gibi Bitcoin’in tokenleştirilmiş çeşitlerini de Curve Finance üzerinde değiştirebilirsiniz. Curve Finance üzerinde USDT (Tether), USDC, DAI, BUSD, TUSD, sUSD gibi 17 farklı sabit (stable) coin değiştirilebilir. Curve Finance’in kendi yönetim token’inin yani yerel kripto para biriminin ismi CRV coin’dir.

Swerve Finance nedir?

Swerve Finance, Curve Finance üzerinden hard fork yani sert çatallanma ile meydana çıkan başka bir merkeziyetsiz borsa (DEX)’tir. Curve Finance’tan farkı, yönetişim tokeni olan SWRV coin’den ekip ya da kuruculara hak verilmemesidir. Bu sebeple Curve Finance’dan daha adil olduğu, herkesin farming için eşit fırsata sahip olduğu iddiasını taşımaktadır.

BurgerSwap nedir, nasıl kullanılır, nasıl üye olunur?

BurgerSwap, Binance Smart Chain (BSC) üzerinde çalışan bir merkeziyetsiz borsa (DEX)’tir. BSC üzerinde geliştirilen token’leri takas etmek ve BSC üzerindeki De-Fi projelerine likidite sunma karşılığında ödüller elde etmenize yardımcı olur. BurgerSwap’te Likidite Sağlayıcı (LP) token’leri yerine herkese havuzdaki payını temsilen BURGER token verilir. BurgerSwap kullanmak için https://burgerswap.org adresine gidip “Connect Wallet” butonuna tıklayarak MetaMask Wallet bağlantınızı yapmanız gerekmektedir. Daha sonra “Swap” düğmesine tıklayarak BURGER coin karşılığı değiş-tokuş etmek istediğiniz coin’i seçip miktarı belirleyerek takas yapabilirsiniz. BurgerSwap likidite havuzuna fon aktarmak için ise “Pool” sekmesinden “Add Liquidity” düğmesine tıklayıp token çiftini seçmeniz ve onaylayarak havuza transfer edebilirsiniz. “Governance” sekmesinden ise BURGER token stake ederek şuanki yönetişim önerilerini oylayabilir ya da kendiniz öneri sunabilirsiniz. Havuza likidite sunarak ya da yönetişime katılarak stake ettiğiniz BURGER token’leriniz karşılığında BURGER coin, USDT ve BNB ödülü alabilirsiniz.

Bunu da okuyun:  De-Fi Nedir? Tüm Yönleriyle Merkeziyetsiz Finans (De-Fi) Rehberi
Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

İNDİKATÖR NEDİR?

İndikatör yabancı asıllı bir kelimedir. Bu sebeple ilk bakışta ne olduğu hakkında…

Coin Sepeti (Kripto Para Yatırım Sepeti) Nedir?

Kripto para sepeti nedir ve nasıl yapılır? Yeni kripto para yatırımcıları için muhakkak…

PARİBU HESAP KAPATMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Paribu kullanıcıysanız ve hesabınızı kapatmak istiyorsanız bu yazımızı okumanız yararlı olacaktır. Yazımızda…

PARİBU ANLAŞMALI BANKALAR HANGİLERİDİR? PARA YATIRMA İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Bu yazımızda Paribu’ya para yatırırken hangi bankaları kullanabilirsiniz ve Paribu’nun anlaşmalı olduğu…

WAZİRX KRİPTO PARA BORSASI NEDİR?

Bu yazımızda sizlere Hindistan’a ait olan WazirX platformundan söz edeceğiz. İyi okumalar.…

TRUST WALLET NEDİR, TRUST WALLET TOKEN NEDİR, NASIL KULLANILIR, NASIL ALINIR?

Trust Wallet, sadeliği ve kullanışlılığıyla olduğu kadar güvenilirliği de öne çıkan bir…

UNİSWAP NEDİR?

Uniswap, Hayden Adams tarafından kurulmuştur. Uniswap, Ethereum tabanlı bir borsadır. Aynı zamanda…

KRİPTO PARA NEDİR? NASIL ALINIR?

Kripto paralardan bahsederken ilk olarak ‘kriptoloji’nin ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Kriptoloji, şifreleme…