Adidas; Bored Ape Yacht Club, Punks Comics ve GMoney iş birliğiyle çıkardığı 30 bin NFT içeren Into the Metaverse NFT’s koleksiyonunun satışından 22 milyon dolar gelir elde etmişti.

Geçtiğimiz günlerde Nike da metaverse için spor ayakkabıları üreten RTFKT isimli bir şirketi satın aldı. Geçtiğimiz ay giyim ve kozmetik perakendecisi Givenchy’nin, 24 yaşındaki sanatçı Chito’yla 15 parçadan oluşan blokzinciri tabanlı bir koleksiyon oluşturmak için çalıştığı aktarılmıştı.

Spor giyim markası Under Armour, basketbolcu Stephen Curry’yle iş birliği yaparak ilk NFT spor ayakkabısını duyurdu. NFT dünyasına adım atan markalar içinde Pepsi ve Budweiser’ın da bulunduğu biliniyor.

Markalar, NFT ve metaverse trendlerine bir bir katılıyor. Google Trend sonuçları, NFT kelimesinin dünya çapında geçtiğimiz 12 ayda nasıl bir eğilimle arandığını aşağıdaki gibi gösteriyor.

Google Trends

Google Trends

Yeni yollar, karma deneyimler

Fast Company’nin konuştuğu Algorand yöneticilerinden David Markley, “NFT’ler, tüm tüketici markalarının yenilikçi şeyler yapmasını teşvik ediyor.” diyor. Markley’e göre hedef kitlesine hâlâ “dijital 1.0” sayılabilecek Facebook ya da Instagram reklamları gibi araçlarla ulaşmayı amaçlayan markalar, “büyük bir fırsatı kaçırıyor.”

Söz konusu yazıda markaların koleksiyonlar oluşturmasının yeni olmadığı belirtiliyor; özel dergi sayılarından sınırlı sayıda üretilen oyuncaklara, her biri aslında müşteri deneyimini ve marka-müşteri bağlılığını bir adım yukarı taşımayı hedefliyor. Brandon Aaskov’a göre de markaların NFT furyasına katılmasının arkasında “daha çok kazanç” motivasyonu yatmıyor. Markalar kullanıcılarına, müşterilerine özgün bir deneyim sunmak istiyor.

Üstelik markaların sunduğu NFT koleksiyonlara sahip olmak, yalnızca eşi olmayan bir dijital sahiplik anlamına gelmiyor. Bu koleksiyonlarda fiziksel dünyadaki ürünlerle bağlantı kurulduğunda kullanıcılar için “karma gerçeklik deneyimleri” de yaratılmış oluyor.

Paradigma değişimini yakalayabilme arzusu

Morning Brew, “neden?” sorusuna verdiği yanıtlardan birini şu cümleyle özetliyor: “Potansiyel bir paradigma değişimine erkenden dâhil olma arzusu.” Morning Brew’den Milo Booke’ye göre geçtiğimiz yirmi yılda internet ve mobil teknolojilerin olanaklarından yararlanmak konusunda biraz geç kalan, özellikle kurumsal markalar, internet konseptinin potansiyel bir yeni versiyonunda ön saflarda yer almak istiyor.

Bunu da okuyun:  Metaverse: Gayrimenkul Patlaması

Gerçekten paradigma değişimi mi? 

Web3, internetin merkezî olmayan ve blok zinciri teknolojisinden beslenen üçüncü bir dönemine işaret ediyor. Web3 savunucularına göre Web1 ve Web2; çevrim içi platformların Apple, Amazon, Alphabet, Meta gibi bir grup büyük şirkette merkezîleştiğini ve bu şirketler tarafından yönetildiğini savunuyor. Aralarında Elon Musk’ın da olduğu karşıt görüştekiler ise Web3 kavramının yalnızca bir “pazarlama terimi” olduğunu düşünüyor.

Kaynak: https://apos.to/i/ces-2022-iptal-olacak-mi?utm_source=aposto

You May Also Like

NFT Dünyasından Gelişmeler

• NFT dünyasında gelişmeler hız kesmeden sürüyor. Adidas, Bored Ape Yacht Club,…

Haftanın NFT & DeFi Ekonomi Gündemi

🌐 Ekonomi ABC Gazetesi’nin haberine göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe…

NFT Projesinden Daha Fazlası: Godot Movement*

Teknolojinin ufku her geçen gün genişliyor. Yeni kavramlar, tanımlar bir yandan hayatı…

Metaverse: Gayrimenkul Patlaması

Kullanıcıların, yatırımcıların ve kuruluşların Metaverse’ün gayrimenkul pazarına ilgisi günden güne artıyor. Küresel…