altcoins

Halving, Türkçe anlam olarak “yarılanma” anlamına gelir. Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin gibi madencilik ile üretilen kripto para birimlerinde, madencilere blok başına verilen ödülün belirli zamanlarda yarıya düşürülmesine “halving” yani “yarılanma” denir. Madencilik ile üretilen kripto para birimlerinde madencilerin görevi, para birimini üretmenin yanında blok zincirindeki (block chain) işlemlerin yani para transferlerini onaylamaktır. Yani madenciler dijital para birimlerinde ciddi öneme sahiptir. Madenciliğin bitmesi ya da yavaşlaması, bahsedilen sistemin duraksamasına ve hatta çökmesine sebep olur. Madenciliğin bir başka işlevi de söz konusu kripto para biriminin en yüksek arzının belirli olması nedeniyle, arz-talep dengesini korumak, belirlenen miktarın üzerinde üretim yapılmayarak enflasyonun önüne geçmektir. İşte “halving”, “yarılanma” dijital para birimlerinin madencilik işlemlerinde madencilere verilen ödüllerin belirli aralıklarla kasıtlı olarak yarıya düşürülmesidir. Bunun iki önemli nedenii vardır : Söz konusu dijitsl para birimine başından beri madencilik yapan kullanıcıların, yeni gelen madencilere karşı ödüllendirilmesi. Böylelikle en başından beri madencilik yapanlar, daha az halving’ten etkilendikleri için, en son gelenlere göre daha fazla kazanmış olacaklardır. İkinci olarak ise, hızlı ve yüksek üretimin önüne geçilerek, tüm arzın kısa zamanda üretilmesinin, sonra da madenciliğin bitmesinin önüne geçmek. Üretimin daha uzun yıllar boyunca devam etmesi, madencilerin sistemde daha uzun süre var olmasına böylece işlem onayları gibi kritik işlevlerin de yürütülmesine sebep olur.

LITECOIN HALVING NEDİR? LITECOIN NE ZAMAN YARILANACAK?

Litecoin (LTC), Bitcoin blok zincirinden hard fork yani sert çatallanma ile ilk ayrılan dijital para birimi olmuştur. 2011 yılında piyasaya sürülen Litecoin, ilk altcoin’dir. Ortaya çıkış amacı, Bitcoin blok zincirinde görülen başta yavaşlık olmak üzere bazı sorunlara çözüm yolları sunmaktır. Bitcoin gibi madencilik sistemi ile üretilen Litecoin, toplamda 84 milyon adet arz edilecektir. Aynı madencilik ile üretilen diğer para birimleri gibi Litecoin’de de ara ara halving yani yarılanmalar yaşanır. Litecoin ağında her 4 senede bir halving yani yarılanma gerçekleşmekte ve madencilere verilen ödül yarıya düşürülmektedir. 2011 yılında piyasaya çıkan Litecoin’de ilk madencilik ödülü, blok başına 50 LTC olarak karar verilmiştii. Litecoin’in ilk halving’i yani yarılanması, 2011 yılında piyasaya sürüldükten dört yıl sonra, 2015 yılında gerçekleşmiş ve blok ödülü 50 LTC’den 25 LTC’ye indirilmişti. İkinci Litecoin yarılanması da Ağustos 2019’da, 1.680.000’inci Litecoin bloğu çıkarıldığında gerçekleşti ve ödül 25 LTC’den 12,5 LTC’ye düşürüldü. Bu tarihten beri yaklaşık dört yıl boyunca üretilen her LTC bloğu başına madencilere 12,5 LTC ödül verilecek. Litecoin’in bir sonraki yarılanması, tahminlere göre 2023 yazında gerçekleşecek.

Bunu da okuyun:  De-Fi ve DEX Rehberi. Her Şeyiyle Merkeziyetsiz Finans ve Merkeziyetsiz Borsalar!

LITECOIN HALVING FİYATI ARTTIRIR MI?

2019’da gerçekleşen ikinci Litecoin yarılanması sonrasında LTC, kısa süreliğine 100 Dolar’ı aşarak o anki fiyatında önemli bir direnç noktasını geçmişti. Litecoin o zamandan beri, yani yaklaşık 1,5 sene içinde %100’den fazla arttı. Yazının yayımı sırasında Coinmarketcap verilerine göre 1 LTC’nin değeri 218 Dolar olarak ücretleniyor. Dijital para marketinde en değerli 9. para birimi olan Litecoin, piyasada dolaşımda olan 66,7 milyonluk coin arzıyla 14,5 milyar Dolar piyasa değerine sahip ve tüm arz tamamlandığı zaman piyasa değerinin 18 milyar Dolar’a erişmesi bekleniyor. Litecoin, 2017 Aralık ayında 375 Dolar seviyesini görerek tüm zamanların en yüksek değerine erişmiş, 2015 yılında ise 1 Dolar ile en aza inmişti.

Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

İNDİKATÖR NEDİR?

İndikatör yabancı asıllı bir kelimedir. Bu sebeple ilk bakışta ne olduğu hakkında…

Coin Sepeti (Kripto Para Yatırım Sepeti) Nedir?

Kripto para sepeti nedir ve nasıl yapılır? Yeni kripto para yatırımcıları için muhakkak…

PARİBU HESAP KAPATMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Paribu kullanıcıysanız ve hesabınızı kapatmak istiyorsanız bu yazımızı okumanız yararlı olacaktır. Yazımızda…

PARİBU ANLAŞMALI BANKALAR HANGİLERİDİR? PARA YATIRMA İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Bu yazımızda Paribu’ya para yatırırken hangi bankaları kullanabilirsiniz ve Paribu’nun anlaşmalı olduğu…

WAZİRX KRİPTO PARA BORSASI NEDİR?

Bu yazımızda sizlere Hindistan’a ait olan WazirX platformundan söz edeceğiz. İyi okumalar.…

TRUST WALLET NEDİR, TRUST WALLET TOKEN NEDİR, NASIL KULLANILIR, NASIL ALINIR?

Trust Wallet, sadeliği ve kullanışlılığıyla olduğu kadar güvenilirliği de öne çıkan bir…

UNİSWAP NEDİR?

Uniswap, Hayden Adams tarafından kurulmuştur. Uniswap, Ethereum tabanlı bir borsadır. Aynı zamanda…

KRİPTO PARA NEDİR? NASIL ALINIR?

Kripto paralardan bahsederken ilk olarak ‘kriptoloji’nin ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Kriptoloji, şifreleme…