libra coin

Libra, Facebook’un geliştirdiği ve duyurduğu bir dijital para birimi projesidir. Bitcoin ya da diğer altcoin’ler gibi bir kripto para birimi olarak geliştirilen Libra, Facebook, WhatsApp ve Instagram gibi uygulamalar  yoluyla insanların birbirlerine para gönderip-almalarını sağlayacak. Böylece geleneksel bankacılık hizmetlerine erişimi olmayan milyonlarca kişi de dahil olmak üzere milyarlarca kullanıcı dijital para dünyası ile tanışmış olacak.

Libra coin nerede kullanılacak? Libra coin ile Instagram alışverişleri nasıl yapılacak?

Libra coin her şeyden önce, Facebook, Instagram ve WhatsApp üzerinden satış yapan çevrimiçi mağazaların işine yarayacak. Çünkü Libra coin piyasaya sunulduktan sonra, bu platformlardaki alışveriş işlemleri doğrudan Libra coin yoluyla yapılacak. Kullanıcılar, öncelikle Libra coin cüzdanı olan ve ismi önce Calibra, sonra Novi olarak değiştirilen sanal cüzdanlarına, kendi para birimleri karşılığında Libra coin alacak. Daha sonra örneğin Instagram üzerindeki bir butikte beğendiği bir ürünü gören ve satın almak isteyen kullanıcı, doğrudan “satın al” butonuna tıkladığında, kredi kartı bilgisine gerek olmadan, cüzdanındaki Libra coin’ler karşılığında bu ürünü satın alacak. Libra coin’ler saniyeler içinde satıcının cüzdanına transfer edilecek. Böylece hızlı ve güvenli alışveriş yapılabilecek.

Libra Coin ile WhatsApp üzerinden para gönderme

Libra coin’in bir başka kullanım amacı da, WhatsApp sohbeti esnasında kullanıcıların birbirlerine kısa sürede para gönderebilmeleri olacak. Örneğin WhatsApp uygulamasında arkadaşınızla konuşuyorsunuz ve sizden borç para istedi. Bankaya ya da ATM’ye gitmeye gerek kalmadan hatta sohbetten çıkıp dijital bankacılık uygulamasına bile girmeye gerek kalmadan direkt para göndermek mümkün olabilecek. Gönderilen Libra coin, saniyeler içerisinde arkadaşınızın cüzdanına transfer edilecek.

Libra coin fiyatı nedir, ne olacak?

Libra coin, bir stable coin yani fiyatı sabit bir kripto para birimi olarak duyurulmuştur. Dolayısıyla 1 Libra coin, 1 Amerikan Doları, 1 İngiliz Sterlini, 1 Euro ve 1 İsviçre Frangı’nın ortalama değerine denk gelecektir. Böylece Libra coin kullanıcıları, fiyatının artması ve düşmesi gibi dengesizliklerden korunacaktır. Libra coin bir yatırım aracı olarak değil, bir takas ve aktarma aracı olarak geliştirilmektedir. Yani Bitcoin yatırım aracı iken, Libra coin günlük harcama aracıdır.

Bunu da okuyun:  ANKR COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Libra coin ve gizlilik endişeleri

Facebook, WhatsApp ve Instagram’da tüm özel verilerimizin bulunması, Libra coin kullanıcılarında gizlilik endişelerine sebep olmaktadır. Örneğin bir kişinin kaç Libra coin’i olduğu, Libra coin’lerini kime gönderdiği, kimden kendisine Libra coin geldiği, nereye harcadığı gibi veriler paylaşılır mı şeklinde korkular doğal olarak meydana gelmiştir. Ama geliştiriciler, Libra coin’in cüzdan uygulamasının ayrı bir şirket olarak kurulduğunu ve bu sosyal ağlarla Libra coin cüzdanı arasında bir veri alışverişi olmayacağını, kişisel verilerin korunacağını ifade edilmiştir.

Libra coin paraya çevirilebilir mi?

Facebook şirketi, Libra coin’i bir stable coin yani sabit coin olarak üretilmiştir. Bu da, üretilen her bir Libra coin’in, fiziki para olarak karşılığı olacak demektir. Yani Facebook, piyasadaki her bir Libra coin için bir banka hesabında o miktarda birebir oranda Amerikan Doları tutacaktır. Libra coin geliştiricileri, ellerindeki Libra coin karşılığında yatırımcıların istedikleri an nakit karşılık alabileceklerinin garantisini göstermektedir.

Libra coin hangi borsadan alınır?

 Libra coin geliştiricileri Coinbase, PayPal, PayU gibi birçok firma ile ortaklık yapmaktadır. Libra coin piyasaya sürüldüğü zaman, kendi cüzdan uygulaması ve Facebook, Instagram, WhatsApp uygulamalarının yanı sıra, çeşitli dijital para borsalarından da satın alınabilecektir.

Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

ZILLIQA (ZIL) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Saniyede binlerce işlem listeleyebilme hızıyla bu alanda dünyanın en hızlı block chain’inin…

YEARN FINANCE (YFI) NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Yearn Finance (YFI), yatırımcıların stake ettikleri paralarını, en iyi faiz oranını elde…

VERGE (XVG) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Verge Coin (XVG), anonimliği, gizliliği ve güvenliği ön planda tutan blok zinciri…

VOYAGER TOKEN (VGX) NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Voyager Token (VGX), e-ticaret işlemleri için geliştirilmiş bir dijital para ve blok…

TRUST WALLET TOKEN (TWT) NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Trust Wallet, dijital varlıklarınız için çok güvenli bir cüzdan uygulamasıdır. Trust Wallet,…

TEZOS (XTZ) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Tezos (XTZ) coin, 2014 yılında geliştirmeye başlanıp, 2017 yılında toplamda 232 Milyon…

TETHER (USDT) (USD TETHER) NEDİR, NASIL VE NEREDEN ALINIR?

Tether, USD Tether ya da USDT olarak bilinen bu kripto para birimi,…

UNISWAP (UNI) COIN NEDİR, NEREDEN NASIL ALINIR?

Uniswap Coin (UNI), merkeziyetsiz bir kripto para birimidir. “Otomatikleştirilmiş piyasa yapıcısı” olması,…

THETA FUEL (TFUEL) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

İkinci kripto para birimi (token) olan Theta Fuel Coin (TFUEL Coin), bir…

UMA COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

 UMA ağının yerel tokeni UMA Coindir (UMA). UMA ağı ise sentetik varlıklar…