ayı sezonu boğa sezonu

Dijital paralara yatırım yapmaya başlayan herkesin, temel kavramları öğrendikten sonra, araştırıp okumaya devam ettikçe karşılaştığı bazı teknik terim ve tabirler vardır. Bu teknik tabirler, alakasız karşımıza çıkar ve ara ara kafa karıştırır. Bunlardan biri de short ve long pozisyon tabirleridir. Özellikle dijital paralar hakkındaki tartışma gruplarında ve sosyal medya hesaplarında “Long pozisyon açmak”, “longlamak”, “short pozisyon açmak” gibi ifadelerle çokça karşılaşabilirsiniz.

LONG POZİSYON (UZUN POZİSYON)

Uzun Pozisyon ya da Long Pozisyon (Long Position), bir dijital varlığın değerinin artacağı düşüncesiyle yatırım yapmaktır. Yani gelecekte değerleneceğini düşündüğünüz bir dijital para birimine yatırım yapmaktır. Genellikle uzun vadeli yatırımlar için “long pozisyon”  kelimesi kullanılır. Bir dijital para biriminin fiyatının yükseleceğini hissettiğinizde, o dijital paradan alım yaparak uzunca bir süre elinizde tutmak size getiri sağlayabilir. Örneğin 1 Dolar’dan aldığınız bir dijital para birimi için “long pozisyon” belirlediniz ve fiyatının 3 Dolar’a yükselmesini bekliyorsunuz. Eğer fiyat 3 Dolar’a çıkarsa ve siz pozisyonunuzu kapatırsanız, 3 kat kâr etmiş olursunuz. Fakat mesela yatırım yaptığınız coin’in fiyatı 0,5 Dolar’a düştü. Henüz pozisyonunuzu kapatmadıysanız, zarar etmiş olmazsınız. Yani o dijital para henüz piyasa değerinden elinizden çıkmadığı için, tekrar yükselmesini beklemek için şansınız ve yeterli zamanınız vardır.

SHORT POZİSYON (KISA POZİSYON)

Kısa Pozisyon ya da Short Pozisyon (Short Position) olarak anılan hamle, bir dijital para yatırımının değerinin azalacağı umuduyla yatırımınıza yön vermektir. Elinizde bulunan bir coin’in fiyatının düşeceğine inanıyorsanız ve bu nedenle satış yaptıysanız, “short pozisyon” alırsınız. Kısa pozisyon kararı almadan önce bu hamlenizi sağlam bir analizle desteklemeniz yararınıza olur. Çünkü genelde satıcılar, piyasada bir coin talep fazlası yaşadığında pozisyon açar. Yani uzun süre artış gösteren bir coin’in yükseliş modası doymuş olabilir. Sık sık görüldüğü gibi, uzun süre yükselen Coin’ler aniden düşüşe geçebilir ve “keşke zirvedeyken satsaydım” denilir. İşte bu durumlarda short pozisyon almak, size kâr ettirebilir. Ayrıca yine sık sık karşılaşılan “direnç noktaları” da short pozisyon açmak için uygundur. Örneğin 1 Dolar sınırını uzun süre aşamayan ve giderek bu noktadan aşağı doğru uzaklaşmaya başlayan bir coin için “açığa gidilir” yani short pozisyon alınır. “Short pozisyon”, elinizdeki dijital para ile borçlanmak demektir. Düşeceğini düşündüğünüz coin ile borç alıp, gelecekte değeri düşünce bu borcu kapattığınızda, aldığınız fiyat ile düştüğü fiyat arasındaki fiyat farkı sizin kârınız olur. Daha açık bir örnek vermek gerekirse: Değeri 48 bin Dolar ilen “short pozisyon” ile değerinin düşeceğini öngörerek 1 BTC borç aldınız. Şu an elinizde 1 BTC var ve 1 BTC de borcunuz var. Bu 1 BTC’yi piyasa değerinden satışa çıkardınız. Yani elinizde 48 bin Dolar ve halen 1 BTC borcunuz var. Tahmin ettiğiniz gibi BTC 44 bin Dolar’a düşünce, elinizdeki para ile 44 bin Dolar’lık BTC borcunuzu ödersiniz. Bu durumda hala elinizde 4 bin Dolar kalır. Unutmayın ki, long ve short pozisyonlarda işlem yapmak deneyim gerektirir. Ayrıca her zaman elinizdeki parayı tamamen kaybetme ya da büyük miktarlarda zarar etme tehlikeniz vardır. Bu riskleri alamıyorsanız, long ve short pozisyon işlemleri yapmayın. Dijital paralar ile yapacağınız yatırımlarda, asla kaybetmeyi göze alacağınızdan daha büyük miktarlarda hareketler yapmayın. Short ve long pozisyonlar ile işlem açmak için bu hamlelerinizi dayandırdığınız yatırım tavsiyesi ve analizlerin her zaman doğruyu yansıtmayacağını, en bilinen uzmanların ve analistlerin dahi çok fazla yanılabildiklerini unutmamalısınız.

Bunu da okuyun:  FORK NEDİR? BITCOIN FORK NEDİR, NASIL OLUR? HARD FORK NEDİR?
Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

Coin Sepeti (Kripto Para Yatırım Sepeti) Nedir?

Kripto para sepeti nedir ve nasıl yapılır? Yeni kripto para yatırımcıları için muhakkak…

İNDİKATÖR NEDİR?

İndikatör yabancı asıllı bir kelimedir. Bu sebeple ilk bakışta ne olduğu hakkında…

PARİBU HESAP KAPATMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Paribu kullanıcıysanız ve hesabınızı kapatmak istiyorsanız bu yazımızı okumanız yararlı olacaktır. Yazımızda…

PARİBU ANLAŞMALI BANKALAR HANGİLERİDİR? PARA YATIRMA İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Bu yazımızda Paribu’ya para yatırırken hangi bankaları kullanabilirsiniz ve Paribu’nun anlaşmalı olduğu…

WAZİRX KRİPTO PARA BORSASI NEDİR?

Bu yazımızda sizlere Hindistan’a ait olan WazirX platformundan söz edeceğiz. İyi okumalar.…

TRUST WALLET NEDİR, TRUST WALLET TOKEN NEDİR, NASIL KULLANILIR, NASIL ALINIR?

Trust Wallet, sadeliği ve kullanışlılığıyla olduğu kadar güvenilirliği de öne çıkan bir…

UNİSWAP NEDİR?

Uniswap, Hayden Adams tarafından kurulmuştur. Uniswap, Ethereum tabanlı bir borsadır. Aynı zamanda…

KRİPTO PARA NEDİR? NASIL ALINIR?

Kripto paralardan bahsederken ilk olarak ‘kriptoloji’nin ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Kriptoloji, şifreleme…