altcoins

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre, dijital paralarla ödeme alma ve elektronik para kuruluşlarının dijital para borsalarına para transferini yasaklandı.

Peki bu yönetmelik ne demektir? Dijital para yasağı kimleri kapsıyor?

(2) Dijital varlıklar, ödemelerde doğrudan veya dolaylı olarak kullanılamaz.

(3) Dijital varlıkların ödemelerde direkt veya dolaylı olarak kullanılmasına yönelik hizmet sunulamaz.

Yönetmeliğin bu maddelerine göre, dijital para birimleri ile “Resmi” ticaret ve alışveriş ödemeleri yapılamayacak. Ancak kişiler arası dijital para aktarımları veya gayri resmi (kayıtsız, fişsiz-faturasız) ödeme ve aktarımlarla alakalı bir yasak bulunmuyor. Zaten teknik olarak bu aktarımlarının takibi ve kanıtı mümkün değildir.

3. Maddeye göre ise, yurt dışında bir çok örneği geliştirilen ve geliştirilmekte olan, kripto para ile ödeme altyapıları, dijital para kredi kartları, ön yüklemeli dijital para kartları yasaklanmış durumda.

Buna göre, örneğin Paribu borsasının sunmuş olduğu debit kart (dijital para kredi kartı) hizmeti artık geçersiz olacak.

MADDE 4 – (1) Ödeme hizmeti sağlayıcıları, ödeme hizmetlerinin açıklanmasında ve elektronik para ihracında dijital varlıkların direkt veya dolaylı olarak kullanılacağı bir şekilde iş modelleri geliştiremez, bu tür iş modelleriyle alakalı herhangi bir hizmet sunamaz.

2) Ödeme ve elektronik para kuruluşları, dijital varlıklara alakalı alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak fon transferine aracılık edemez.

Bu madde ise direkt olarak Papara gibi elektronik para hizmetleriyle dijital para borsalarına para aktarımı yapmasını yasaklıyor. Yani artık Papara ile Binance, BTCTurk, Paribu vb. borsalara Türk Lirası aktarımı yapılamayacak.

Fakat bankalardan bu borsalara transfer yapılmasının önünde bir engel bulunmuyor. Türk Bankalarından Havale/EFT ile ödeme kabul eden dijital para borsalarına TL aktarımı devam edebilecek.

Bunu da okuyun:  KONSALİDASYON VE MORATORYUM NEDİR?

 BU KURALLARA UYMAMANIN CEZASI NE?

Bu bir kanun değil, yönetmelik olduğu için, bu yasakların cezai yaptırımı yazıda bulunmuyor. Bahsedilen yönetmeliğin dayandığı 14/1/1970 tarihli ve 1211 sayılı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanununun 4 üncü maddesinin üçüncü fıkrasının (I) numaralı bendinin (f) alt bendi ile dördüncü fıkrası ve 20/6/2013 tarihli ve 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanunun 12 nci maddesinin üçüncü fıkrası ile 18 inci maddesinin altıncı fıkrası hükümlerine göre yaptırım uygulanabilir.

YASAKLAR NE ZAMANDAN İTİBAREN GEÇERLİ?

Yönetmelik 30 Nisan 2021 tarihinden itibaren geçerlidir.

NEYE YOL AÇAR?

İlk olarak, banka hesaplarından dijital para borsalarına para gönderme ve çekme işlemleri var olacak. Ancak bu hizmetlerde banka aktarımı kullanmak istemeyenler / banka hesabı olmayanlar için süreç biraz daha zor olacak. Altyapısı ve alternatifleri yaratılmadan / sunulmadan konulan her yasak gibi, bu yasak da merdivenaltı tabir edilen faaliyetlere sebep olacak. Örneğin banka hesabınız yoksa ve dijital para almak istiyorsanız, elinizdeki nakiti banka hesabı olan bir arkadaşınıza vereceksiniz, o kişi kendi kullandığı borsaya aktarım yaparak dijital para alacak, o dijital paraları sizin cüzdanınıza aktarılacak.

Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

Coin Sepeti (Kripto Para Yatırım Sepeti) Nedir?

Kripto para sepeti nedir ve nasıl yapılır? Yeni kripto para yatırımcıları için muhakkak…

İNDİKATÖR NEDİR?

İndikatör yabancı asıllı bir kelimedir. Bu sebeple ilk bakışta ne olduğu hakkında…

PARİBU HESAP KAPATMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Paribu kullanıcıysanız ve hesabınızı kapatmak istiyorsanız bu yazımızı okumanız yararlı olacaktır. Yazımızda…

PARİBU ANLAŞMALI BANKALAR HANGİLERİDİR? PARA YATIRMA İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Bu yazımızda Paribu’ya para yatırırken hangi bankaları kullanabilirsiniz ve Paribu’nun anlaşmalı olduğu…

WAZİRX KRİPTO PARA BORSASI NEDİR?

Bu yazımızda sizlere Hindistan’a ait olan WazirX platformundan söz edeceğiz. İyi okumalar.…

TRUST WALLET NEDİR, TRUST WALLET TOKEN NEDİR, NASIL KULLANILIR, NASIL ALINIR?

Trust Wallet, sadeliği ve kullanışlılığıyla olduğu kadar güvenilirliği de öne çıkan bir…

UNİSWAP NEDİR?

Uniswap, Hayden Adams tarafından kurulmuştur. Uniswap, Ethereum tabanlı bir borsadır. Aynı zamanda…

KRİPTO PARA NEDİR? NASIL ALINIR?

Kripto paralardan bahsederken ilk olarak ‘kriptoloji’nin ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Kriptoloji, şifreleme…