kripto para

Kripto paralardan bahsederken ilk olarak ‘kriptoloji’nin ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Kriptoloji, şifreleme bilimidir, verilerin bir sistem doğrultusunda şifrelenmesi, güvenli olan bir ortam ile birlikte alıcıya ulaştırılması ve bu şifreleme sisteminin çözülmesi sonucunda verilerin ortaya çıkması sürecidir.

Son yılların en çok dikkat çeken konularından biri olan Kripto paralar 8-9 yıl önce yeni para birimleri olarak hayatıma girmişlerdir. Kripto paralar, günümüzde kullandığımız paraların sanal versiyonudur. Geçmişteki takas sistemine benzetebiliriz. Kripto para, dijital, şifrelenmiş sanal para birimidir. Kimileri bu para biriminin gelecekte günlük hayatımızda dahi kullanacağımızı düşünmektedir. Son yıllarda kripto paralara yatırımlar büyük ölçüde artmıştır.

Kripto para birimi günümüzde pek çok kişi veya şirket tarafından kullanılmaktadır. Takas sistemi olarak kullanılmaktadır yani fiziksel olarak bir karşılığı mevcut değildir. Aslında şu an kullandığımız banka kartları ve kredi kartları da aynı şekilde sanal para birimleridir. Çünkü bu kartlarla yapılan işlemlerde sadece sistemde değişiklikler meydana gelmektedir. Kripto paralar da buna benzemektedir. Tek farkı ise herhangi bir hükümet tarafından yönetilmiyor ve merkezileştirilmemiştir. Bu sayede daha güvenli hale gelmiştir.

KRİPTO PARA NASIL ALINIR?

Kripto para almak için birçok alım satım platformları bulunmaktadır. En yaygın yöntem bu platformlardan alım satım yapmaktır. Elinizdeki mevcut parayla kripto para alabilir veya kripto paralar arasında da alım satımlar yapabilirsiniz.

Bu platformlar dışında çevrenizdeki insanlardan da kripto para satın alabilirsiniz. Bu paralar doğrudan cüzdanlar arası aktarımı olduğu için kısa sürede hesabınızda kripto paranız olacaktır.

Şimdi de en önemli konuya geldik. Kripto paraları sadece satın almıyorsunuz. Bunun yanında kripto para madenciliği de söz konusu. Bu madenciliği yapmanız için gereken şey güçlü bir bilgisayar donanımıdır. Bu sistemi kurduktan sonra bilgisayarınız karmaşık matematiksel işlemleri çözmesi karşılığında size belli miktarlarda kripto para kazandıracaktır. Bu sistem Bitcoin’in de üretim şeklidir.

Bunu da okuyun:  WAZİRX KRİPTO PARA BORSASI NEDİR?

Zamanla belli sektörler kripto para karşılığında ürün satışı yapmaya başlamaktadır. Gelecekte belki de bir bakkala girdiğinizde kripto para ile alışveriş yapabileceksiniz.

Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

Coin Sepeti (Kripto Para Yatırım Sepeti) Nedir?

Kripto para sepeti nedir ve nasıl yapılır? Yeni kripto para yatırımcıları için muhakkak…

İNDİKATÖR NEDİR?

İndikatör yabancı asıllı bir kelimedir. Bu sebeple ilk bakışta ne olduğu hakkında…

PARİBU HESAP KAPATMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Paribu kullanıcıysanız ve hesabınızı kapatmak istiyorsanız bu yazımızı okumanız yararlı olacaktır. Yazımızda…

PARİBU ANLAŞMALI BANKALAR HANGİLERİDİR? PARA YATIRMA İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Bu yazımızda Paribu’ya para yatırırken hangi bankaları kullanabilirsiniz ve Paribu’nun anlaşmalı olduğu…

WAZİRX KRİPTO PARA BORSASI NEDİR?

Bu yazımızda sizlere Hindistan’a ait olan WazirX platformundan söz edeceğiz. İyi okumalar.…

TRUST WALLET NEDİR, TRUST WALLET TOKEN NEDİR, NASIL KULLANILIR, NASIL ALINIR?

Trust Wallet, sadeliği ve kullanışlılığıyla olduğu kadar güvenilirliği de öne çıkan bir…

UNİSWAP NEDİR?

Uniswap, Hayden Adams tarafından kurulmuştur. Uniswap, Ethereum tabanlı bir borsadır. Aynı zamanda…

BİTCOİN KAZANCINDAN VERGİ ALINIYOR MU?

Öncelikle bildiğiniz gibi bitcoin, kripto paraların lideri konumundadır. Bitcoin’in çıkmasının ardından birçok…