bitcoin para aklama

Hükümetler ve resmi kurumlar başta olmak üzere birçok kesim, kripto paraların suç gelirlerini aklamak (para aklamak), yasadışı ödemeler yapmak, suç ve terör örgütlerini finanse etmek amacıyla kullanıldığını iddia eder. Bu kısmen doğru olsa da, sanıldığı kadar kolay değildir.

Öncelikle, kripto paralar anonimdir ancak takip edilemez değildir. Hatta kripto paralar, blok zinciri mantığı gereği tamamen takip edilebilir yapıdadır. Cebinizdeki 100 TL’nin sizden önceki 5 sahibini sayabilir misiniz? Oysa cüzdanınızdaki 1 Bitcoin’in sizden önceki 5 sahibinin cüzdan numarası bellidir. Bitcoin başta olmak üzere neredeyse tüm kripto paraların, hangi cüzdandan hangi cüzdana, ne zaman, ne kadar transfer edildiği, hangi cüzdanda ne kadar durduğu gibi bilgileri şeffaftır ve takip edilebilir. Burada bilinmeyen şey ise, cüzdanların sahiplerinin kim olduklarıdır.

Evet kripto paralar anonimdir. Ancak kripto para olarak kaldıkları sürece.

Kripto paraları nakit (fiat) olarak sisteme sokmak istediğiniz anda bu anonimlik ortadan kalkar. Zira fiat para, eninde sonunda gerçek bir kişinin banka hesabına yatırılacaktır.

Peki kripto paralar nasıl sisteme sokulabilir? Günümüzde bunu yapmanın en basit yolu bir Bitcoin ATM’sinden ufak miktarlarda nakit çekmek, bir diğer yolu ise kripto paralar için vergi cenneti olan ülkelerden birine giderek, oradan çekmektir. Bu konuda bir arayışınız varsa uzman yardımı almanızı öneririz.

Peki bu ülkeler hangileri?

Barbados

Barbados, ABD’ye yakınlığı nedeniyle kripto para yatırımcıları ve girişimciler için çekici bir destinasyon olmaya devam ediyor.

Ada ulusu, vergi teşvikleri kullanan şirketleri çekmek için bir fintech sanal alanı bile oluşturdu.

Genel olarak, Barbados mutlak bir vergi cenneti olarak kabul edilmez, ancak offshore şirketler ve sahipleri için %0-5,5 aralığında önemli ölçüde minimum kurum vergisine sahip olmasıyla ön plana çıkıyor.

Barbados’ta ikamet eden bir yabancı, yalnızca Barbados’ta ortaya çıkan gelir üzerinden vergilendirilir ve bu nedenle, yabancı borsalarda yapılan kripto para kazanımları vergilendirme kapsamı dışındadır. Bu da akıllı hareket eden yatırımcılar için %0 vergi anlamına geliyor.

Barbados Borsası, teknolojiyi benimsedi ve hatta ticaret aktivitesini artırmak için kripto varlıklarını ve güvenlik belirteçlerini listeledi.

Belarus

Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukaşenko, 2017 yılında ülkeyi kripto tabanlı bir dijital ekonomiye dönüştürmek için bir Kararname yayımladı ve bu kararnameyi imzaladı.

Kararname, dijital tokenleri ülkedeki geleneksel pazarlara uygulanan aynı düzenlemelerden muaf tuttu. Yasa, kripto para birimleriyle etkileşime giren bireyleri 1 Ocak 2023’e kadar vergilerden muaf tutuyor. Yani 2023 yılına kadar Belarus’ta kripto para vergileri söz konusu olmayacak. Ancak bu dönemde Belarus’a varlık aktarmak bir yana dursun yatırımcılar varlıklarını kripto paralar yoluyla farklı ülkelere kaçırıyor. Ülkede demokrasi tehdit altında ve siyasi kriz yaşanıyor.

Bermuda

Bermuda, 2018’de Dijital Varlık Ticareti Yasası olarak bilinen dijital varlıklar hakkında kapsamlı bir düzenleme oluşturarak kripto para vergilendirmesi konusundaki soru işaretlerine son noktayı koydu. Bermuda’da gelir veya sermaye kazançları için vergi yoktur ve bu nedenle kripto para işlemleri vergiden muaftır. Dahası, tahakkuk eden tüm vergiler Circle’ın USDC’si ile ödenebilir.

Bunu da okuyun:  BINANCE TR HESABI NASIL OLUŞTURULUR? BINANCE BANKADAN PARA YATIRMA NASIL YAPILIR? BINANCE TR İLE BINANCE HESABINI BAĞLAMA

Yıllar geçtikçe ülke, bu vergi cennetinde ofisler kuran büyük borsalar ile anılmaya başladı, bunlar: Gemini, Bittrex ve Circle da dahil olmak üzere birçok kripto para işletmesi oldu.

İngiliz Virjin Adaları

Son on yılda, İngiliz Virgin Adaları (BVI), özellikle finans ve teknoloji sektöründe uluslararası işletmeler için önde gelen bir açık vergi cenneti haline geldi.

BVI, orada ikamet eden şirketler ve bireyler için herhangi bir sermaye kazancı vergisi, gelir vergisi veya kurumlar vergisi uygulamaması ile biliniyor.

Ülke, ICO patlaması sırasında birçok kripto projesini cezbetmede başarılı oldu. En büyük kripto para birimi borsalarından biri olan Bitfinex ve kardeş şirketi Tether, BVI’da bulunmakta.

Cayman Adaları

Cayman Adaları, bireyler ve şirketler için bir başka popüler vergi cenneti olarak dikkat çekiyor. Cayman Adaları’ndaki her türlü kripto para faaliyeti hiçbir şekilde vergiye tabii değildir. Kripto paralar dışında fiat para birimleri için de vergi cenneti olarak bilinen Cayman Adaları, yatırımcıların tartışmasız en popüler lokasyonu olmakta.

Gevşek vergi düzenlemeleri nedeniyle, Cayman Adaları birçok kripto para şirketi için favori bir yer olmayı sürdürüyor.

Örneğin, EOS blok zincirini geliştiren BlockOne’in merkezi Cayman Adaları’nda bulunuyor ve ICO’nun değeri şimdi 4 milyar doları aştı.

Hong Kong

Hong Kong, basit düzenleme ve vergilendirme çerçevesi nedeniyle birçok teknoloji şirketi ve yatırımcı için popüler bir seçim oldu. Ancak son dönemde özel statüsünü kaybetmeye başladı ve şu an büyük bir belirsizlik yaşanıyor. Çin’in müdahalesi ve yerel yönetimin Çin müdahalesine destek verircesine tavır alması nedeniyle yatırımcılar Hong Kong’u terkediyor.

Hong Kong’un Vergi Dairesi İç Gelir Departmanına (IRD) göre, kripto para birimleri uzun vadeli yatırım amacıyla satın alınır ve tutulursa, herhangi bir kâr sermaye olarak kabul edilecek ve gelir vergisine tabi olmayacaktır.

Unutulmaması gereken bir diğer önemli nokta da, Hong Kong’daki ticaret gibi kripto faaliyetlerinden elde edilen kısa vadeli kazançlar, bir PwC raporuna göre bir kazanç vergisine tabii tutulacak. Kripto para yatırımcıları için en iyi vergi cenneti olmamasına rağmen Hong Kong’un bu konuda adından söz ettirdiği kesin.

Malezya

Malezya’nın kripto para birimlerini vergilendirmesi konusu Singapur’a çok benzer olarak tasarlanmış durumda. Malezya’da sermaye vergisi yoktur, bu da onu kripto para birimi yatırımcıları için cazip bir vergi cenneti haline getirir.

Vergi düzenleyicisi olan Inland Reserve Board, kripto para birimi kârlarının yalnızca kripto borsalarında alım satım faaliyeti yoluyla kazanılırsa vergilendirilebileceğini açıkladı.

Ayrıca, ülkenin 2014 GST Yasası kapsamında kripto para birimi işlemlerini vergilendirmek için herhangi bir hüküm bulunmuyor, ancak bir değişiklik yapma konusunda görüşmeler başlamış olduğu için bunun değişmesi mümkün.

Ülkede kripto para yatırımcılarının neredeyse hiç vergi ödemediği açıkça biliniyor.

Malta

Malta, kripto para birimi şirketlerini çekmek için bir pazarlama hareketi olarak “blok zinciri adası” olarak da bilinir. Dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, Malta’da faaliyet gösteriyor.

Bunu da okuyun:  REGÜLASYON NEDİR? REGÜLASYON GELMELİ Mİ?

Malta bir ada ülkesi, burada faaliyet gösteren ikametgahı olmayan (yabancı) şirketlere birçok avantaj sunmaktadır. Denizaşırı şirketler ve yabancı sakinler için, gelir ve sermaye kazançları Malta dışında ortaya çıkarsa ve bankacılık sistemine gönderilmezse asla vergilendirilmiyor. Bu da onu şirketler için bir numaralı ülke haline getiriyor. AB üyesi olmasıyla bilinen Malta vergi cennetleri arasında en güvenilir ülke konumunda.

Malta’da yerleşik olmayan firmalar için efektif kurumlar vergisi oranı sadece %5’tir. Ancak Malta’ya kayıtlı şirketler için çok daha yüksek olduğu için tartışmalara neden olmakta ve Malta’daki şirketler bu durum karşısında hükümete tepki göstermektedirler.

Bu havaleye dayalı vergi sistemi, AB ülkelerindeki katı olan vergi yasalarına bir boşluk olarak kabul edilir. Ülke, şirketler ve yerleşik yabancılar dahil olmak üzere yalnızca yabancı kuruluşlara vergi avantajları sunmaktadır. AB’nin de bu konuda ülkeye geçmişte bazı uyarıları olmuştu.

Portekiz

Portekiz, Avrupa’daki kripto yatırımcıları için en çekici vergi cennetlerinden biridir.

2016 yılında Portekiz Vergi Dairesi (PTA) , tüm kripto işlemlerinin sermaye kazancı ve gelir vergisinden muaf olacağına karar verdi .

Porto Riko

Porto Riko, kripto para yatırımcıları ve tüccarları için en iyi vergi cennetleri arasında yer alan ülkeler arasında.

Porto Riko, ABD’nin denizaşırı toprağı olarak kabul edilmektedir, ancak ABD federal gelir vergileri için yabancı bir ülke olarak kabul edilir. Porto Riko, sıfır sermaye kazancı vergisi ve yalnızca %4’lük bir gelir vergisi oranını belirleyen Yasa 22 ile biliniyor.

Yasa, yüksek net değere sahip bireylerin taşınmasını teşvik etmek için 2012 yılında onaylandı ve milyoner yatırımcıları ülkeye çekmek için oluşturuldu.

Kripto para yatırımcıları bu sayede ülkede neredeyse hiç vergi ödemiyor. Vergi ödeyenler ise 100 milyon dolar kazancın sadece 4 milyon dolarını vergi olarak ödüyor. 100.000 dolar kazanan bir kripto para yatırımcısı ülkede 4.000 dolar vergi ödüyor ki bu çok iyi bir oran.

Almanya

Şaşırtıcı olmasına rağmen kripto paralar için vergi cenneti ülkeler arasında Almanya’da var. Almanya’da bir yıl içerisinde kripto para gelirlerinizden dolayı vergi ödemeniz gerekli değildir.

Dahası, Bitcoin fonlarınızı bir yıl içinde itibari parayla değiştirirseniz (elden çıkarırsanız) veya başka paralarla değiştirirseniz yine vergi ödemezsiniz. Bunun için 600 Euro veya 727 dolara kadar muafiyet mevcut.

Ancak bir kişi kripto para birimini bir yıl içinde satarsa ​​ve 600 Euro’dan fazla kazanç elde ederse, vergi beyannamesinde kripto para geliri belirtilmeli.

İsviçre

Banka cenneti dendiği zaman akla ilk gelen, off-shore hesaplar konusunda herkesin yakından tanıdığı bankalarıyla meşhur İsviçre’de kripto para birimleri geleneksel ödeme işlemleriyle aynı kabul ediliyor.

İsviçre Federal Vergi İdaresi’ne göre, bireyler tarafından yapılan kripto işlemlerinden elde edilen tüm karlar ve zararlar vergi raporlamasından muaf tutulmaktadır.

Bireyler muaf olsa da, kripto para şirketleri tarafından elde edilen karlar İsviçre düzenlemelerine göre vergilendirilir.

Bunu da okuyun:  FOMO NEDİR? DİJİTAL PARALARDA FOMO NEDİR?

Uygun vergi kuralları nedeniyle, Avrupa ülkesi Ethereum, Tezos ve Diem Association gibi birçok kripto vakfına ev sahipliği yapıyor ve gelecekte bu tür işletmelerin sayısının hem konum, hem de vergi avantajı nedeniyle artması bekleniyor.

Seyşeller

Seyşeller, birçok kripto para işletmesi için favori bir nokta olan başka bir vergi cenneti. Takımadalar, kripto türev borsası BitMEX’e ev sahipliği yapıyor.

Seyşeller’deki kripto ticareti veya değişim işlemleri yoluyla yapılan kripto para geliri tamamen vergiden muaf tutuluyor. Vergi muafiyetleri yalnızca denizaşırı kuruluşlar ve burada ikamet eden yabancı kişiler için geçerli ve yerliler için uygulanmıyor.

Bununla birlikte, yerli şirketler ve vatandaşlar, Seyşeller’deki gelirlerinin gerektirdiği kadar vergi ödemek zorundalar ve bu konuda ülke yönetimine tepki mevcut.

Slovenya

Kripto para birimleri, Slovenya’da taşınabilir mülk olarak kabul edilmekte. Kişisel Gelir Vergisi Yasasının ZDoh-2 olarak da adlandırılan 32. Maddesi uyarınca, menkul malların satışından elde edilen kazançlar için kişisel gelir vergisi ödenmesi gerekmez.

Madencilik gibi kripto para birimleri kullanılarak yapılan ticari faaliyetlerden elde edilen gelir, yıllık gelir üzerinden %25 oranında vergilendirilir. Madenciler için kötü ancak yatırımcılar için bir cennet olan Slovenya’nın bu kararı ülkede madencilerin tepkisini çekmektedir.

Singapur

Kripto para birimleri de dahil olmak üzere tüm varlıklarda uzun vadeli bir yatırımcıysanız Singapur sizin için bir rota olabilir. Singapur’da sermaye kazancı vergileri sadece belirli varlık tipleri için uygulanmaktadır.

Kripto para birimleri ayrıca ülkenin mal ve hizmet vergisi (GST) sistemi kapsamında standart %7 vergiden hariç tutulmaktadır.

Bununla birlikte, Nisan 2020’de Singapur’un İç Gelir Otoritesi (IRAS), normal gelir olarak vergilendirilen ticari faaliyetlerden elde edilen kısa vadeli kripto paralardan elde edilen kazançları açıklığa kavuşturan bir e-vergi kılavuzu yayınladı ve bu konudaki soru işaretlerine son noktayı koydu.

Singapur’un artan yerleşik vergi oranı 20.000 dolara kadar %0’dan başlayıp 320.000 dolardan fazla kazananlar için %22’ye ulaşıyor.

Türkiye’de Kripto Paraların Vergilendirilmesi

ABD ve çoğu ülkede kripto para yatırımcıları %10 ile %15 arasında kazanç vergisi ödemek zorunda kalabiliyorlar. Türkiye’de ise durum biraz daha farklı.

İsrail ve bazı ülkeler %25 oranında vergi alırken, Türkiye’de şimdiye kadar kripto paralardan vergi alınacağına dair açıklama yapılmadı ve vergi beyannamelerinde kripto paralarla ilgili bölüm yer almadı. Şimdilik Türkiye’nin kripto paralar için vergi cenneti olarak kabul edilmemesi bu konuyu netliğe kavuşturmuş olmamasından kaynaklanıyor. Gelecekte bu konuda yasal düzenlemeler yapılması durumunda Türkiye’nin de kripto para yatırımcıları ve şirketleri için en iyi vergi cennetleri ülkeleri arasında yer alması mümkün.

Kaynak: Koinyorum.com

Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

İNDİKATÖR NEDİR?

İndikatör yabancı asıllı bir kelimedir. Bu sebeple ilk bakışta ne olduğu hakkında…

PARİBU ANLAŞMALI BANKALAR HANGİLERİDİR? PARA YATIRMA İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Bu yazımızda Paribu’ya para yatırırken hangi bankaları kullanabilirsiniz ve Paribu’nun anlaşmalı olduğu…

Coin Sepeti (Kripto Para Yatırım Sepeti) Nedir?

Kripto para sepeti nedir ve nasıl yapılır? Yeni kripto para yatırımcıları için muhakkak…

PARİBU HESAP KAPATMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Paribu kullanıcıysanız ve hesabınızı kapatmak istiyorsanız bu yazımızı okumanız yararlı olacaktır. Yazımızda…

WAZİRX KRİPTO PARA BORSASI NEDİR?

Bu yazımızda sizlere Hindistan’a ait olan WazirX platformundan söz edeceğiz. İyi okumalar.…

TRUST WALLET NEDİR, TRUST WALLET TOKEN NEDİR, NASIL KULLANILIR, NASIL ALINIR?

Trust Wallet, sadeliği ve kullanışlılığıyla olduğu kadar güvenilirliği de öne çıkan bir…

UNİSWAP NEDİR?

Uniswap, Hayden Adams tarafından kurulmuştur. Uniswap, Ethereum tabanlı bir borsadır. Aynı zamanda…

KRİPTO PARA NEDİR? NASIL ALINIR?

Kripto paralardan bahsederken ilk olarak ‘kriptoloji’nin ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Kriptoloji, şifreleme…