stake etme

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla Papara gibi elektronik para kuruluşlarından dijital para borsalarına para yatırmanın yasaklanması, yatırımcıkları başka yollarla çözümlere yöneltmeye başladı. Milyonlarca kişi “Dijital para borsalarına bankadan nasıl para yatırılır? Banka havalesiyle nasıl dijital para alınır?” sorularına cevap aramaya başladılar.

BINANCE BANKA HAVALESİYLE PARA YATIRMA

Öncelikle Türkiye’de en çok kullanılan ve dünyanın en büyük borsalarından biri olan Binance’a banka havalesiyle nasıl para yatırabileceğimize göz gezdirelim. Binance global hesabımız yoksa buradan açıyoruz : https://accounts.binance.com/tr/register?ref=65916637

Daha sonra bu defa bu linkten https://www.trbinance.com/account/signup?ref=Y5PW7VZZ Binance TR hesabı oluşturuyoruz. İki hesapta da aynı mail adresi ve telefon numarası, aynı TC Kimlik numarası gibi bilgileri kullanmak daha sonra işimize yarayacak, işlemleri ona göre yapın. Hesaplarımızı oluşturduktan ve kimlik doğrulama adımlarını tamamladıktan sonra Binance TR hesabımıza 1000 liranın altındaki tutarları FAST ile 7 gün 24 saat, Ziraat Bankası hesabınız mevcutsa tutar farketmeksizin günün her saati ya da EFT saatleri içerisinde başka bankalardan yine tutar farketmeden yatırabilirsiniz. Binance TR’ye yaptığınız havale ve EFT’ler ortalama 5-10 dakika içinde hesabınıza TRY olarak transfer edilecektir. Şimdi Binance TR hesabımızdaki parayı BUSD yani Binance borsasının kendi stable coin’i olan (her zaman 1 Dolar’a eşit olan) kripto para birimine çeviriyoruz. Bunun için Binance TR’de “piyasa” bölümünden BUSD/TRY seçeneğini bulup “Satın Al” diyeceğiz ve Binance TR hesabımızdaki tüm TRY yani Türk Lirası’nı BUSD’ye çevireceğiz. Sonra Binance Global uygulamamızı/web sitesini açıyoruz, Cüzdan; Spot seçeneğinden BUSD cüzdanını bulup “Yatırma” diyoruz, burada gösterilen cüzdan adresini aynen kopyalıyoruz. Aynı şekilde Binance TR uygulamasına geri dönüp, Cüzdan seçeneğinden BUSD cüzdanımızı seçip “Çekme” diyoruz ve ekrandaki alana az önce kopyaladığımız cüzdan adresini girip, aktaracağınız BUSD tutarını yazıp gönderiyoruz. Saniyeler içerisinde BUSD’lerimiz Binance TR hesabımızdan Binance Global hesabımıza transfer edilecek.nŞimdi son adım olarak, Binance Global hesabımızda satın almak istediğimiz coin’i “piyasa” bölümünden aratıp coin ismi / BUSD işlem çiftini seçiyoruz yani örneğin BTC/BUSD ya da DOGE/BUSD gibi… Böylelikle hesabımıza aktardığımız BUSD’ler karşılığında istediğimiz coin’i alabiliriz.

Bunu da okuyun:  Binance Limitleri Düşürdü

YABANCI BORSALARA TÜRK BANKALARINDAN PARA YATIRMA

Benzer bir işlemle Coinbase, Kraken ya da başka yabancı borsalara da Türk bankalarındaki hesaplarımızdan EFT ya da havale ile para yatırmak olağandır. İlk olarak yine yukarıda anlattığımız gibi Binance TR hesabımız yoksa bu linkten https://www.trbinance.com/account/signup?ref=Y5PW7VZZ üye olup hesabımızı oluşturuyoruz, gerekli kimlik doğrulamalarını yapmalısınız. Binance TR hesabımızda kendi banka hesabımızdan TL yatırıyoruz. Yine az önce bahsettiğimiz gibi, Binance TR’ye yatan TRY yani Türk Lirası bakiyemizi bu sefer USDT’ye çeviriyoruz. USDT, değeri her zaman 1 Dolar’a eşit olan bir stable yani sabit coin’dir. Şimdi paramızı transfer etmek istediğimiz borsadaki USDT cüzdanımıza girip “Deposit” yani “Yatırma” diyerek, cüzdan adresimizi aynen kopyalıyoruz, Binance TR hesabımıza geri dönüp USDT cüzdanımıza girip, “Çekme” diyoruz ve çıkan ekrana adresi kopyalanan adresi yapıştırıyoruz. (Dikkat : Hem gönderen hem alan cüzdanda “Ağ” seçenekleri aynı olmalı.) Kısa sürede Binance TR’deki USDT’ler diğer borsadaki cüzdanımıza transfer edilecektir.

BANKA HAVALESİYLE PARA YATIRILABİLEN TÜRK BORSALARI

Bu seçeneklerin haricinde tüm Türk dijital para borsalarına banka havalesi ve EFT ile 7/24 para yatırılabilmektedir. Örneğin BTCTurk, Paribu ya da diğer Türk borsalarına kendi banka hesabınızdan istediğiniz zaman Türk Lirası olarak para yatırabilirsiniz.

TÜRK BORSALARINDAN YABANCI BORSALARA PARA YATIRMA

Eğer Türk borsasından başka bir yabancı borsaya transfer etmek isterseniz, az önce Binance TR için tarif ettiğimiz yolun aynısını izleyebilirsiniz. Yani örneğin Paribu borsasına bankadan Türk Lirası gönderdikten sonra, Paribu’da bu bakiyeyi USDT, Dogecoin, Ethereum gibi bir para birimine çevirip, yabancı borsadaki hesabınıza aktarabilirsiniz.

Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

Coin Sepeti (Kripto Para Yatırım Sepeti) Nedir?

Kripto para sepeti nedir ve nasıl yapılır? Yeni kripto para yatırımcıları için muhakkak…

İNDİKATÖR NEDİR?

İndikatör yabancı asıllı bir kelimedir. Bu sebeple ilk bakışta ne olduğu hakkında…

PARİBU HESAP KAPATMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Paribu kullanıcıysanız ve hesabınızı kapatmak istiyorsanız bu yazımızı okumanız yararlı olacaktır. Yazımızda…

PARİBU ANLAŞMALI BANKALAR HANGİLERİDİR? PARA YATIRMA İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Bu yazımızda Paribu’ya para yatırırken hangi bankaları kullanabilirsiniz ve Paribu’nun anlaşmalı olduğu…

WAZİRX KRİPTO PARA BORSASI NEDİR?

Bu yazımızda sizlere Hindistan’a ait olan WazirX platformundan söz edeceğiz. İyi okumalar.…

TRUST WALLET NEDİR, TRUST WALLET TOKEN NEDİR, NASIL KULLANILIR, NASIL ALINIR?

Trust Wallet, sadeliği ve kullanışlılığıyla olduğu kadar güvenilirliği de öne çıkan bir…

UNİSWAP NEDİR?

Uniswap, Hayden Adams tarafından kurulmuştur. Uniswap, Ethereum tabanlı bir borsadır. Aynı zamanda…

KRİPTO PARA NEDİR? NASIL ALINIR?

Kripto paralardan bahsederken ilk olarak ‘kriptoloji’nin ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Kriptoloji, şifreleme…