taraftar token

TARAFTAR TOKEN NE ANLAMA GELİR, HER YÖNÜYLE TARAFTAR COIN REHBERİ:

Son zamanlarda spor kulüpleri birbiri ardına kripto ekonomiye ve dijital para piyasasına adapte oluyor. Bunun en büyük örneği, taraftar token veya fan token denilen, futbol kulüplerinin kendi kripto para birimleri olan taraftar coin’ler. Ülkemizde Galatasaray, Trabzonspor ve İstanbul Başakşehir spor kulüpleri, kripto dönüşüme ilk uyum sağlayan ve kendi taraftar coin’lerini piyasaya süren kurumlardan biri oldu.

İlk olarak taraftar token nedir?

Taraftar token ya da taraftar coin, kripto bir varlıktır. Yani Bitcoin, Ethereum mantığında, son dönemlerde yaygın olan token’ler Sushi ya da Filecoin gibi birer tokendir yani kısacası elektronik para birimidir. Token ile coin teknik anlamda farklı şeyler olmasına rağmen sıkça aynı anlamda da kullanılırlar. Esasen “coin” tabiri “token” kavramını da içerir. (Bu konuda detaylı bilgi için Token nedir?  Token ile Coin farkları nelerdir? Yazımıza göz gezdirebilirsiniz.)

Taraftar coin ne sağlar?

Taraftar token’ler aslında birer fan token’i yani sadakat amaçlı sahip olunan kripto varlıklardır.Taraftar coin’lere sahip olunduğunda, söz konusu spor kulübüne dair bazı avantaj ve haklara da aynı şekilde sahip olursunuz. Bu taraftar coin’lere sahip olarak söz konusu futbol kulübüne olan sadakatinizi de belirtebilirsiniz.Yalnızca tamamen tarafsız ve profesyonel yaklaşarak, bunları bir yatırım aracı olarak da görebilirsiniz. Örneğin, Fenerbahçe taraftarı olarak Galatasaray coin’e sahip olmanızın herhangi bir engeli de riski de yoktur.

Taraftar token’ler nasıl kullanılabilir?

Taraftar token’leri söz konusu futbol kulübünün çok küçük miktarlardaki birer hissesi gibi düşünebilirsiniz.Yani, kendi coin’ini piyasaya çıkarmış bir spor kulübünü borsaya açılmış olarak, taraftar token’leri de hisse senetleri olarak düşünün. Siz de doğal olarak bu hisse senetlerine yani taraftar coin’lere sahip olarak kulübün hissedarı sayılırsınız. Elinizdeki taraftar token miktarına bağlı olarak, hisseniz de o kadar fazladır.Taraftar token’ler, bir tür taraftar coin platformu olan socios.com isimli site tarafından üretilirler. Taraftar token sahipleri, kulübün yönetiminde, kulüp tarafından bu platformda oluşturulan anketlerde oy kullanarak söz sahibi olurlar. Mesela, takımın yeni formasının tasarımı ve renginden tutun da, hazırlık maçında teknik direktörün sahaya süreceği ilk 11’e kadar kulüp yönetimi ile ilgili birçok karara kadar birer hissedar olarak fikirlerini beyan ederler. Buna ek olarak, taraftarlar çeşitli avantajlara da sahip olurlar. Bunlara konusu kulübün maçlarından önce ısınma esnasında futbolcuların yanına sahaya inmek ya da VIP olarak maçları stadyumdaki özel bölümlerden izlemek gibi şeyler örnek olarak verilebilir. Maç bileti veya hatıra forma gibi hediyeler, taraftar token sahiplerine verilir.

Bunu da okuyun:  Ali Koç Fenerbahçe Coin'i Resmen İlan Etti!

Taraftar token’ler birer yatırım aracı mıdır?

Evet, birer hisse senedi mantığıyla ele alındığında, taraftar token’ler aynı zamanda birer yatırım aracıdır. token’lerin değeri de, kulübün başarısı ve değeri ile orantılı olarak yükselir veya artar. Aynı zamanda birer kripto para birimi yani coin oldukları için, değerleri arz-talep dengesiyle de doğru orantılıdır.Yani ne kadar çok söz konusu taraftar token’ler talep edilir, alıcı bulursa değerleri o kadar yükselir. Taraftar coin’lere yatırım yapmak için o kulübün taraftarı olmanıza gerek yoktur. Değerleneceğini düşündüğünüz spor kulübünün taraftar token’ine, profesyonel olarak düşünüp, uzun vadeli yatırım yapabilirsiniz.

Kulüplere taraftar token’ler ne sağlar?

Cevap basit: likidite yani diğer adıyla sıcak para. Alınan her taraftar coin, o kulübün kasasına değerine karşılık giren nakit paradır. Örneğin X takımının taraftar token’inin fiyatının 1 Dolar olduğunu ve 5 milyon adet piyasaya sürülüp, hepsinin satıldığını farz edersek, o kulübün 5 Milyon Dolar’lık hissesi satılmıştır ve kulüp kasasına 5 Milyon Dolar girer.

Hangi kulüplerin taraftar token’leri bulunmaktadır?

Socios platformu üzerinde şu an Juventus, Roma, Paris Saint Germain, Galatasaray, Atletico de Madrid, Barcelona, Atletic Club Independiente, Apollon Limassol, Trabzonspor, Young Boys, Sint- Truidense, Novara ve İstanbul Başakşehir futbol kulülerinin taraftar coin’leri satışa sunulmuştur. Ayrıca e-spor kulüplerinin de kendi taraftar (fan) token’leri bulunmaktadır.

Hangi kulüplerin taraftar token’lerini Paribu’da alabilirim?

Türk dijital para borsalarının en bilinenlerinden biri olan Paribu, taraftar coin’leri ilk listeleyen borsa olmuştu. Şu an Paribu borsasında Türk Lirası karşılığında alınabilen fan token’ler şunlardan oluşmaktadır: Galatasaray (GAL), Trabzonspor (TRA), AC Milan (ACM), Juventus (JUV), Paris Saint-Germain (PSG), AS Roma (ASR), Atletico Madrid (ATM).

Binance’ta hangi kulüplerin taraftar coin’lerini alma şansım vardır?

Dünyanın en popüler dijital para borsalarından biri olan Binance üzerinden de taraftar token alaınabilir. Binance üzerinden Türk Lirası karşılığında alabileceğiniz taraftar coin’ler : Atletico de Madrid, Roma, PSG ve Juventus.

Bunu da okuyun:  Fenerbahçe Paribu ile Anlaştı!

Taraftar coin’lerin piyasa bilgileri?

Juventus Fan Token (JUV)

12,4 Milyon Dolar toplam piyasa değeri.

1 JUV = 9.46 Dolar

AS Roma Fan Token (ASR)

8,4 Milyon Dolar toplam piyasa değeri.

1 ASR = 6.96 Dolar

Paris Saint-Germain Fan Token (PSG)

12,4 Milyon Dolar toplam piyasa değeri.

1 PSG = 9.70 Dolar

Galatasaray Fan Token (GAL)

42,4 Milyon Dolar toplam piyasa değeri.

1 GAL = 12.12 Dolar

Atletico de Madrid Fan Token (ATM)

8,5 Milyon Dolar toplam piyasa değeri.

1 ATM = 7 Dolar

FC Barcelona Fan Token (BAR)

39,6 Milyon Dolar toplam piyasa değeri.

1 BAR = 24,58 Dolar

Club Atletico Independiente Fan Token (CAI)

2,5 Milyon Dolar toplam piyasa değeri.

1 CAI = 4,6 Dolar

Apollon Limassol Fan Token (APL)

2 Milyon Dolar toplam piyasa değeri.

1 APL = 8.19 Dolar

Trabzonspor Fan Token (TRA)

1 TRA = 4 Dolar

Young Boys Fan Token (YBO)

1 YBO = 4 Dolar

Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

Ali Koç Fenerbahçe Coin’i Resmen İlan Etti!

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, bugün gerçekleştirilen Yüksek Divan Kurulu Toplantısı’nda halk arasında…

Fenerbahçe Paribu ile Anlaştı!

Taraftar token konusunda Paribu ile anlaşmaya varan Fenerbahçe bu projeden kasasına 200…

Fenerbahçe Token’e İlk Tepkiler

Fenerbahçe’nin resmi taraftar token’i geçtiğimiz günlerde resmen Paribu tarafından duyurulmuştu. Token haberine…

Fenerbahçe Token rekor kırdı! 30 saniyede tükendi.

Paribu ve Fenerbahçe iş birliğiyle hayata geçirilen Fenerbahçe Token basın toplantısı gerçekleşti.…

Fenerbahçe Token Paribu’da Duyuruldu! İşte Detaylar

Fenerbahçe, kripto para borsası Paribu ile Fenerbahçe Token’ın piyasaya sürülmesi konusunda anlaştı.…

Fenerbahçe’nin Coin Geliri Dudak Uçuklattı!

Kripto para alanına hızlı bir giriş yapan Fenerbahçe Spor Kulübü, “Fenerbahçe Token”…

Fenerbahçe Token Rekorla Listelendi

Fenerbahçe’nin duyurulmasından piyasaya sürülmesine kadar her adımı olay olan dijital para birimi…