kripto para

Dijital para piyasasında sayısız miktarda coin ve token bulunsa bile, bunların aralarında ayakları yere en sağlam basanları çeşitli kategorilere ayrılıyor. Sektörlerine, kategorilerine ve ekosistemlerine göre coin’leri şu şekilde listeleyebiliriz :

De-Fi (Merkeziyetsiz Finans)
Merkeziyetsiz yani hiçbir şirkete, finans kuruluşuna vb. bağlanmadan işleyen borsaların kendi coin’leri ve bu borsalarda üretilip işlem gören coin ve token’ler bu kategoride yer alır.

UniSwap (UNI) bu sektörün şu an işlem hacmi bakımından lideri sayılır.
Başlıca De-Fi coin ve token’ler : Uniswap (UNI), Chainlink (LINK), Aave (AAVE), Wrapped Bitcoin (WBTC), Terra (LUNA), Dai (DAI), Avalanche (AVAX), THORChain (RUNE), Maker (MKR), PancakeSwap (CAKE), Compound (COMP), SushiSwap (SUSHI), yearn.finance (YFI), Fantom (FTM), Basic Attention Token (BAT)

Solana Ecosystem
Solana blok zinciri altyapısını kullanmakta olan bu coin ve token’lerin en popüleri, 58 milyar dolarlık işlem hacmiyle Tether (USDT)’dir. Solana (SOL), Waves (WAVES), The Graph (GRT), Ren (REN), Arweave (AR), Serum (SRM), Civic (CVC), Band Protocol (BAND), Velas (VLX), Kin (KIN), Raydium (RAY), Akash Network (AKT), Audius (AUDIO)

BSC Ecosystem
Dünyanın en büyük dijital para borsalarından biri olan Binance’ın kendi blok zinciri teknolojisi olan Binance Smart Chain (BSC) altyapısını kullanan bu token’lerin en yüksek işlem hacmine sahip olanı Binance Coin (BNB) olarak kabul edilir.
Diğer BSC ekosistem coin’leri : Binance USD (BUSD), Ontology (ONT), BakeryToken (BAKE), 1inch (1INCH), Bitcoin Standart Hashrate Token (BTCST), Venus (XVS), Alpha Finance Lab (ALPHA), Reef (REEF), Injective Protocol (INJ), Swipe (SXP), DODO (DODO)

Polkadot Ecosystem
Polkadot blok zinciri altyapısını kullanan bu token’lerin en popüleri Polkadot (POL), diğer yüksek hacimli olanlar ise : Kusama (KSM), 0x (ZRX), Ankr (ANKR), iExec RLC (RLC), renBTC (RENBTC), Celer Network (CELR), Energy Web Token (EWT)

Bunu da okuyun:  Binance Chain Nedir?

NFT ve Kolleksiyon Token’leri
En yüksek hacimli olanı THETA olmasıyla beraber Chiliz (CHZ), Decentraland (MANA), Enjin Coin (ENJ), DigiByte (DGB), Flow (FLOW), WAX (WAXP), The Sandbox (SAND), ECOMI (OMI), Axie Infinity (AXS), Alien Worlds (TLM), RedFOX Labs (RFOX), MyNeighborAlice (ALICE), inSure DeFi (SURE) bu kategoridedir.

Depolama Sektörü
Bulut depolama teknolojisi için kullanılan bu token’ler içinde hacmi en yüksek olanlar Filecoin (FIL) olarak kabul edilir. BitTorrent (BTT), Holo (HOT), Siacoin (SC), Storj (STORJ), MaidSfaeCoin (MAID), Handshake (HNS), PAC Protocol (PAC), SONM (SNM), Bluzelle (BLZ), Skycoin (SKY), Phantasma (SOUL)

Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

ZILLIQA (ZIL) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Saniyede binlerce işlem listeleyebilme hızıyla bu alanda dünyanın en hızlı block chain’inin…

YEARN FINANCE (YFI) NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Yearn Finance (YFI), yatırımcıların stake ettikleri paralarını, en iyi faiz oranını elde…

VERGE (XVG) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Verge Coin (XVG), anonimliği, gizliliği ve güvenliği ön planda tutan blok zinciri…

VOYAGER TOKEN (VGX) NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Voyager Token (VGX), e-ticaret işlemleri için geliştirilmiş bir dijital para ve blok…

TRUST WALLET TOKEN (TWT) NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Trust Wallet, dijital varlıklarınız için çok güvenli bir cüzdan uygulamasıdır. Trust Wallet,…

TEZOS (XTZ) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Tezos (XTZ) coin, 2014 yılında geliştirmeye başlanıp, 2017 yılında toplamda 232 Milyon…

TETHER (USDT) (USD TETHER) NEDİR, NASIL VE NEREDEN ALINIR?

Tether, USD Tether ya da USDT olarak bilinen bu kripto para birimi,…

UNISWAP (UNI) COIN NEDİR, NEREDEN NASIL ALINIR?

Uniswap Coin (UNI), merkeziyetsiz bir kripto para birimidir. “Otomatikleştirilmiş piyasa yapıcısı” olması,…

THETA FUEL (TFUEL) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

İkinci kripto para birimi (token) olan Theta Fuel Coin (TFUEL Coin), bir…

UMA COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

 UMA ağının yerel tokeni UMA Coindir (UMA). UMA ağı ise sentetik varlıklar…