indikatör

İndikatör yabancı asıllı bir kelimedir. Bu sebeple ilk bakışta ne olduğu hakkında fikir yürütmek elbette zordur. Bu yüzden indikatörün ne anlama geldiğini sizler için derledik.

İyi okumalar diliyoruz.

İndikatör, borsada kullanılan bir terimdir ve yönlendirmeyi sağlayan teknik bir araçtır. Forex piyasasında yatırımcılara teknik analizler yaparken yardım sağlayan teknik bir terimdir. Yatırımcılar indikatörleri inceleyerek piyasalar hakkında yön tahminleri yapabilirler ve grafikleri inceleyebilirler. Tabi ki sadece indikatörler kullanılmamalıdır. İndikatörleri tek başına kullanmak hatalı sonuçlar verecektir. Bu nedenle destekleyici olarak kullanılmalıdır. Kısacası indikatörlerin yaptığı şey geçmişteki verileri kontrol ederek gelecekteki trendlerin yönü hakkında genel fikirler vermektir. İndikatörler yaptıkları işlere göre kategorilere ayrılmıştır. Bu kategorilerdeki indikatörleri farklı farklı kullanmak gelecekteki fiyatlar konusunda daha olumlu tahminlerde bulunmaya yardımcı olmaktadır.

İndikatörlerin arkasında bulunan matematik her daim karmaşık olmayabilir. Özetle anlatmak gerekirse İndikatörler bazı matematiksel hesaplamaların grafiğe yansımış halidir diyebiliriz.

İndikatör Ne İşe Yarar?

Özellikle yatırımla ilgilenen kişilerin veya şirketlerin çok yakından inceledikleri göstergelerdir. Analizlerle birlikte kullanılan indikatörler, piyasadaki fiyatların hareketlilikleri, piyasanın gidiş yönü ile ilgili yatırım yapacak kişileri yönlendirmeyi sağlamaktadır. İndikatörler yatırımcıların gelecek planları için çalışmaktadır, yalnızca yatırım yaptıkları günü değil gelecek piyasasından da bilgi sahibi olmalarını sağlamaktadır. Gelecekteki piyasa fiyatlarındaki tahminleri sayesinde yatırımların olumlu sonuçlanmasına katkı sağlamaktadır. İndikatörler, tüm bunlara bakıldığında borsa ve finansman ile ilgili olan kişilerin veya şirketlerin vazgeçilmezi diyebiliriz.

Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
Bunu da okuyun:  SWIFT NEDİR? SWIFT YERİNE KULLANILABİLECEK YÖNTEMLER
You May Also Like

Coin Sepeti (Kripto Para Yatırım Sepeti) Nedir?

Kripto para sepeti nedir ve nasıl yapılır? Yeni kripto para yatırımcıları için muhakkak…

PARİBU HESAP KAPATMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Paribu kullanıcıysanız ve hesabınızı kapatmak istiyorsanız bu yazımızı okumanız yararlı olacaktır. Yazımızda…

PARİBU ANLAŞMALI BANKALAR HANGİLERİDİR? PARA YATIRMA İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Bu yazımızda Paribu’ya para yatırırken hangi bankaları kullanabilirsiniz ve Paribu’nun anlaşmalı olduğu…

WAZİRX KRİPTO PARA BORSASI NEDİR?

Bu yazımızda sizlere Hindistan’a ait olan WazirX platformundan söz edeceğiz. İyi okumalar.…

TRUST WALLET NEDİR, TRUST WALLET TOKEN NEDİR, NASIL KULLANILIR, NASIL ALINIR?

Trust Wallet, sadeliği ve kullanışlılığıyla olduğu kadar güvenilirliği de öne çıkan bir…

UNİSWAP NEDİR?

Uniswap, Hayden Adams tarafından kurulmuştur. Uniswap, Ethereum tabanlı bir borsadır. Aynı zamanda…

KRİPTO PARA NEDİR? NASIL ALINIR?

Kripto paralardan bahsederken ilk olarak ‘kriptoloji’nin ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Kriptoloji, şifreleme…

BİTCOİN KAZANCINDAN VERGİ ALINIYOR MU?

Öncelikle bildiğiniz gibi bitcoin, kripto paraların lideri konumundadır. Bitcoin’in çıkmasının ardından birçok…