coin ico

ICO (İlk Coin Teklifi ya da İlk Coin Arzı) bir kripto para, token (jeton), uygulama veya girişimin sermaye veya fon toplamak için gerçekleştirdiği yatırımcı sunumunın adıdır. Geleneksel finans endüstrisindeki “İlk Halka Arz” (IPO) ile benzer tarafları vardır. Yeni piyasaya sunulan bir coin ya da token, ICO öncesi tanıtılır ve daha sonra yatırımcılara arz edilir. Bahsedilen girişim ve iş modelinde, coin ya da token’de umut gören yatırımcılar, ICO’ya katılarak bu teklifi satın alırlar. Böylelikle de toplanan havuzda biriken sermaye ve fon ile girişim gerçekleşebilir ya da hedeflenen geliştirmeler, yatırımlar yapılabilir. ICO ile sunulan token, bahsedilen girişimin ürün veya hizmeti için bazı ekstralar sunabilir ya da projedeki bir hisseyi temsil edebilir. ICO’lar global fonlama etkinlikleri olduğu için, astronomik rakamlar meydana çıkarabilir. Eğer ICO’da toplanan fon hedeflenen rakama denk değilse, yatırımcıların paraları geri verilir ve ICO başarısız sayılır.

Eğer ICO’su yapılan kripto varlık bir coin ya da token ise, ICO’da yapılan değerleme o para biriminin şleriki durumunu da belirler. Yani ICO’da söz konusu token ya da coin’in 1 tanesi kaç BTC, ETH ya da USD ile değerlenirse, daha sonraki süreçte o değerin üstünde seyretmesi, fiyatının daha da artması beklenir. Yatırımcılar da coin ya da token’e zaten bu yüzden para yatırır. Eğer bir coin ya da token ICO değerinden aşağıya düşerse, başarısız olmuş, yatırımcısını zarara uğratmış anlamına gelir. Tarihteki en başarılı ICO, Temmuz 2014’teki Ethereum ICO olarak kabul edilir. Ayrıca EOS projesi de ICO’su ile dikkat çeken bir başka proje olmuştur. EOS ICO’sunda 100 milyon adet EOS satılmış ve 196 Milyon Dolar toplanmış, ardından her gün bir açık arttırma ile 2 milyon EOS daha satılarak toplamda 1 milyar adet EOS’tan 4 Milyar Dolar’ın üzerinde olacak şekilde fon toplanmıştır.

Bunu da okuyun:  ETHEREUM MADENCİLİĞİ NASIL YAPILIR? ETHEREUM MADENCİLİK REHBERİ

ICO’ya Katılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

ICO’lardan önce projeye ilişkin “whitepaper” denilen bir ayrıntılı yazı yayımlanır. Bu dökümanda girişimin ortaya çıkış nedeni, çözdüğü problemler, sunduğu çözümler, sağladığı avantajlar ve diğer teknik ayrıntılar vardır. Ayrıca toplanan fonların nereye harcanacağı, proje ekibinin ne kadar alacağı, projeyi geliştirmek için ne kadar harcanacağı, reklam pazarlama için ne kadar harcanacağı, iş ortaklarına ne kadar pay verileceği vb. gibi finansal detaylar da şeffafça ve açıkça burada ifade edilir. Yine bir ICO’ya para yatırmak için önemli ayrıntılar olarak arz edilen coin ya da token’in hangi dijital varlıklar karşılığında satın alınabileceği (genelde Bitcoin ya da Ethereum’dur), amaçlanan en çok ve en az fon tutarları, ICO’nun ne kadar süreceği, alınan token ya da coin’lerin ne zaman ve nasıl teslim edileceği de dahil edilebilir.

ICO Yapan Girişim Nelere Dikkat Etmelidir?

ICO esnasında yatırımcı ile girişimci arasında, blok zincirde üretilen, değiştirilemeyen, herkes tarafından görülebilen ve izlenebilen bir akıllı kontrat oluşturulur. ICO düzenleyen girişim, bu kontrattaki sözlerine uymalıdır. Ayrıca ICO başarıyla sonuçlandıktan, yani amaçlanan fon toplandıktan sonra da projenin bitiş süresi, fonların ne zaman ne kadar ve nereye harcanacağı gibi ayrıntılara riayet etmek zorundadır.

ICO’lar Nasıl Takip Edilir?

Bir ICO başlatılmadan önce, dijital para haber sitelerinde, forumlarda, tartışma gruplarında, ICO Tracker gibi ICO’lara özel oluşturulmuş sosyal medya hesaplarında vb. duyurulur. ICO haberlerini takip etmek için sitemizi, sosyal medya ya da Telegram hesaplarımızı da takip edebilirsiniz.

Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

İNDİKATÖR NEDİR?

İndikatör yabancı asıllı bir kelimedir. Bu sebeple ilk bakışta ne olduğu hakkında…

Coin Sepeti (Kripto Para Yatırım Sepeti) Nedir?

Kripto para sepeti nedir ve nasıl yapılır? Yeni kripto para yatırımcıları için muhakkak…

PARİBU HESAP KAPATMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Paribu kullanıcıysanız ve hesabınızı kapatmak istiyorsanız bu yazımızı okumanız yararlı olacaktır. Yazımızda…

PARİBU ANLAŞMALI BANKALAR HANGİLERİDİR? PARA YATIRMA İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Bu yazımızda Paribu’ya para yatırırken hangi bankaları kullanabilirsiniz ve Paribu’nun anlaşmalı olduğu…

WAZİRX KRİPTO PARA BORSASI NEDİR?

Bu yazımızda sizlere Hindistan’a ait olan WazirX platformundan söz edeceğiz. İyi okumalar.…

TRUST WALLET NEDİR, TRUST WALLET TOKEN NEDİR, NASIL KULLANILIR, NASIL ALINIR?

Trust Wallet, sadeliği ve kullanışlılığıyla olduğu kadar güvenilirliği de öne çıkan bir…

UNİSWAP NEDİR?

Uniswap, Hayden Adams tarafından kurulmuştur. Uniswap, Ethereum tabanlı bir borsadır. Aynı zamanda…

KRİPTO PARA NEDİR? NASIL ALINIR?

Kripto paralardan bahsederken ilk olarak ‘kriptoloji’nin ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Kriptoloji, şifreleme…