nft token

NFT’ler şüphesiz çıktıklarından bu yana oldukça ilginç bir teknolojiye ev sahipliği yapıyor. Kimileri bunu geleceğin evrak sistemlerinin yerine geçecek, noterden tapulara, kimlik denetiminden oy kullanmaya kadar kullanılabilecek bir sistem olarak görürken, kimileri de sadece eğlence olarak kullanıyor. Aslında ikisi de doğru bir yaklaşım. NFT bir olgu değildir, NFT (non-fungible token) bir yöntemdir. Bu yüzden bu yöntemi istediğiniz gibi değiştirebilir ve genişletebilirsiniz. Yazılım dünyasının sihirli kapılarından birisi de budur.

NFT’ler günümüzün değiştirilmemesi gereken veya eşi benzeri olmayan “şey”lerin dijital halidir. Belki bazılarınız “iyi de ortada bir şey yok ki?” diyebilir. Bir “şey”in olması için elle tutulur olmasına gerek yoktur (Ek olarak dijital varlıklar dahi bir yerlerde fiziksel depolama alanlarında tutulurlar, olmayan bir şey yok).

NFT’lerin çalışma prensibi, bir kişinin erişimi olması ve erişimi olan kişinin buna sahiplik etmesidir. Bu bu varlığa inanılmaz bir güvenlik, verimlilik ve erişilebilirlik kazandırır. Eğlence sektöründe ise oldukça keyifli olduğunu belirtmekte fayda var.

O zaman çok uzatmadan ilk önce nasıl NFT yapabileceğiniz ve ardından bu NFT’lerinizi sergileyip satabileceğiniz 5 NFT pazarını sizlerle paylaşmaya başlayalım. Öncelikle:

NFT’ler Nasıl Üretilir?

NFT darphanesi

Yani bir sanatçı veya tasarımcısınız ve birinin Beeple’ın dijital bir tablosu için 69 milyon dolar ödediğini duydunuz. Tamam, o kadar çılgın bir düzeye ulaşamayabilirsiniz (alıcınızın Singapurlu girişimleriyle bazı bağlantılarınızı paylaşmadığınız sürece), ancak yine de kendinize ait diyebileceğiniz bir NFT’yi deneyebilir ve basabilirsiniz(üretebilirsiniz). Çoğu durumda, bu süreçte biraz para harcamanız gerekebilir ancak başarılı bir şekilde NFT sektörüne atlamış olacaksınız ve Instagram ve Twitter’da bununla övünebileceksiniz.

Adım 1: Geleceğin Mona Lisa’sını Seçin

Öncelikle yapmanız gereken ilk şey, basacağınız eseri seçmektir. NFT’ler herhangi bir dijital dosyayı temsil edebilir. 

Biliyor muydunuz?: NFT’ler Blockchain ağında saklanmaz! Ağda bu eserlerin IPFS formatında kriptografik kanıtı saklıdır. Yani eserin kendisin Blockchain’de değil, kriptografik olarak kanıtı tutulur.

Dijital bir tablonun, bir metnin, bir müzik parçasının, bir videonun NFT’sini yapabilirsiniz. Kelimenin tam anlamıyla, multimedya dosyası olarak çoğaltılabilen her şey NFT olabilir.  Düşünün bununla oyun bile yaptılar.

Bunu da okuyun:  RIPPLE (XRP) NASIL ALINIR? AYRINTILI RIPPLE ALIM KILAVUZU

Adım 2: Biraz Sermaye

Dijital varlığınızı seçtikten sonra, biraz Ether (ETH) almanın zamanı geldi.
NFT’leri bir dizi farklı Blockchain ağlarında yapabilirsiniz, ancak basitlik adına, Ethereum kullanacağınızı düşüneceğiz. Şu anda en popüler olanı ve en önde gelen NFT pazar yerleri onu destekliyor.

Bir NFT’yi basmak çoğu zaman belli bir ücrete mâl olur. Bu nedenle, üzerinde bir miktar Ether bulunan bir Ethereum cüzdanına ihtiyacınız olacak. Kullanımı en kolay olanlardan biri “MetaMask” bizim örneğimiz olacak. IPhone veya Android akıllı telefonunuza ücretsiz bir uygulama olarak indirebilirsiniz(Tavsiyemiz web üzerinden erişmeniz). NFT’yi oluşturmak için talep edilen fiyat oldukça değişkendir. En az 10 dolar değerinde Ether’e sahip olmanız iyi olur, ancak NFT basma işleminin günlük operasyonel fiyata bağlı olarak size daha da pahalıya mal olabileceğini unutmayın!

NFT’nizi OpenSea’da basarsanız, platformun oluşturacağı token türü nedeniyle işlem ücretsizdir, ancak yine de bir hesap oluşturmak için bir cüzdan bağlamanız gerekir.

Adım 3: Bir Pazar Yeri Seçin

Artık her şeye sahip olduğunuza göre, bir pazar yeri seçmeniz ve ardından NFT’nizi listelemeniz gerekiyor (Aşağıda yetecek kadar öneride bulunduk merak etmeyin).

En popüler olanları Mintable, Rarible veya OpenSea’dir. Bu rehberde sonuncusunu seçeceğiz. Neden mi? Çünkü katılmak ücretsiz. Ek olarak listeleyebileceğiniz içerik üzerinde herhangi bir denetleme yok. Bu, platformda satış yapmak için bir sanatçı olarak onaylanmanız gerekmediği anlamına geliyor (evet bazı platformlarda onay almanız gerekir). Ancak bu aynı zamanda pazarın kimsenin satın almayacağı dijital çeşitli eşyalarla dolu olduğu anlamına da geliyor.

OpenSea’de kullanıcı simgesine ve ardından “Profilim”e tıklayın. Bu sayfada, devam etmek için ETH cüzdanınızı nasıl bağlayacağınızı seçebilirsiniz. MetaMask kullanıyorsanız, “Farklı bir Cüzdan Kullan” seçeneğini seçip ardından WalletConnect’e tıklayarak platforma bağlayabilirsiniz. Prosedür nispeten basit. Platformun istemlerini takip edin, ardından MetaMask uygulamanızdan Wallet Connect işlemini onaylayın.

Bunu da okuyun:  NFT ÇILGINLIĞINA BİR DE BU AÇIDAN BAKALIM

Adım 4: NFT’ler Sıcak Sıcak

OpenSea için ETH Cüzdan bağlandıktan sonra, devam ve üst menüden Oluştur’a tıklayın ve bir koleksiyon oluşturun. Gerekli tüm bilgileri doldurun, ardından kaydedin. Artık yeni bir NFT’nin gerçek basım sürecini başlatmaya hazırsınız. Yeni Öğe’ye tıklayın, resminizi yükleyin ve onunla ilgili istediğiniz tüm ayrıntıları verin. Tetiği çekmeye hazır olduğunuzda, oluştur’a tıklayın.

Tebrikler, başarıyla bir NFT oluşturdunuz! Yine de OpenSea’de satmak için koleksiyonunuzda yeni basılan öğeyi açmanız ve sat düğmesine tıklamanız gerekir. Satış sayfasında, sabit bir fiyatla veya açık artırma ile satmak istiyorsanız ödeme olarak kabul edeceğiniz Ethereum token’ını ve ilk ve sonraki satışlardan almak istediğiniz telif ücretlerini seçebileceksiniz.

Kim bilir belki de bir balina sizi görür, bizi etiketlemeyi unutmayın.

Gelelim kullanabileceğiniz 5 NFT pazarına. Başlıyoruz…

Enjin Marketplace

Enjin Nedir?

Enjin, Enjin tabanlı NFT’ler için resmi pazar yeridir. Kullanıcıların web tabanlı arayüzden ve ayrıca yerel Enjin cüzdanından NFT’leri keşfetmesine, satın almasına ve satmasına olanak tanır. Pazar yeri potansiyel olarak çevrimiçi olan ilk pazar yerlerinden biriydi. Kullanıcıların yerel Enjin token’ı olan ENJ ile ödeme yapmasına olanak tanır, ancak işlemleri işlemek için yine de ETH gerekir.

Platform, birden fazla oyunda kullanılabilen farklı öğelerle özellikle oyunculara yöneliktir. Enjin marketplace, önemli bir ticaret hacmine sahiptir, binlerce varlık listeler ve temiz, karmaşık olmayan bir arayüze sahiptir.

Rarible

Rarible Nedir?

Rarible, NFT’ler için para basma ve pazar yeri hizmetleri sunmaktadır. Kullanıcıların önemli konularda oylamaya katılmalarını sağlayan RARI adlı bir yönetişim token’ına bile sahiptir. Kullanıcılar, basılmış NFT’leri saklayabilir, hediye edebilir ve pazarda satabilir.

Arayüz, içerik oluşturucuların “telif hakları” belirlemelerine olanak tanır, yani sonraki her sahiplik transferinden pay alabilirler. Arayüz temiz ve insanların gezinmesine yardımcı olacak basit öğreticilerle dolu.

Bunu da okuyun:  EN KAPSAMLI NFT TOKEN REHBERİ : NFT TOKEN NEDİR, NFT COİN’LER HANGİLERİ, NEREDEN ALINIR VE NE İŞE YARAR?

Super Rare

Super Rare Nedir?

Super Rare, adından da anlaşılacağı gibi, çok nadir sanatla ilgilenir. Benzersiz ve profesyonel dijital sanat eserleriyle ilgilenen bir NFT pazarıdır. Platform, basitleştirilmiş bir deneyim, sosyal profiller, mobil uygulama, canlı müzayedeler, genişletilmiş ödeme seçenekleri ve gelişmiş yönetim özelliklerine sahiptir.

Decentraland

Decentraland Nedir?

Decentraland resmi olmayan bir NFT pazarıdır, en iyi şekilde tamamen merkeziyetsiz bir dijital dünya olarak tanımlanır (Sims benzeri bir sanal gerçeklik). Kullanıcılar, üzerinde geliştirebilecekleri araziler (benzersiz dijital varlıklar) satın alabilirler.

Decentraland DAO, Decentraland’ı oluşturan önemli akıllı sözleşmelere ve varlıklara sahiptir. Aynı zamanda otonom işlev, sübvansiyon sağlanması, normal operasyon vb. için izin veren yüksek miktarda MANA token’ı kontrol eder. Topluluk, politika güncellemesi, gelecekteki LAND açık artırmaları, izin verilen NFT sözleşmelerinin belirlenmesi, inşaatçı ve pazaryeri vb. konularda oy kullanabilir. Kısacası, üzerinde neye oy vermek isterlerse oy kullanabilirler. Yönetişim mekanizması, Aragon’da yerleşik ve desteklenmektedir.

OpenSea

OpenSea Nedir?

Nasıl NFT yapacağınızı anlattığımız bu pazar, ilk ve en büyük pazar yeri olan OpenSea, her tür Fungible Token’a (NFT) odaklanır. Kullanıcıların sanat eserleri, oyun öğeleri, koleksiyonlar, sanal şeyler, alan adları vb. satmasına olanak tanır. OpenSea çeşitliliği ve işlem hacimleri, diğer benzer platformlarınkini gölgede bırakır. Platformun açık artırma özelliği ve kripto altyapısı ile entegrasyonları bulunmaktadır. Ek olarak ücretsiz bir şekilde NFT koyulabilmektedir.

Kaynak: CoinBilgi

Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

PARİBU HESAP KAPATMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Paribu kullanıcıysanız ve hesabınızı kapatmak istiyorsanız bu yazımızı okumanız yararlı olacaktır. Yazımızda…

PARİBU ANLAŞMALI BANKALAR HANGİLERİDİR? PARA YATIRMA İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Bu yazımızda Paribu’ya para yatırırken hangi bankaları kullanabilirsiniz ve Paribu’nun anlaşmalı olduğu…

İNDİKATÖR NEDİR?

İndikatör yabancı asıllı bir kelimedir. Bu sebeple ilk bakışta ne olduğu hakkında…

Coin Sepeti (Kripto Para Yatırım Sepeti) Nedir?

Kripto para sepeti nedir ve nasıl yapılır? Yeni kripto para yatırımcıları için muhakkak…

WAZİRX KRİPTO PARA BORSASI NEDİR?

Bu yazımızda sizlere Hindistan’a ait olan WazirX platformundan söz edeceğiz. İyi okumalar.…

TRUST WALLET NEDİR, TRUST WALLET TOKEN NEDİR, NASIL KULLANILIR, NASIL ALINIR?

Trust Wallet, sadeliği ve kullanışlılığıyla olduğu kadar güvenilirliği de öne çıkan bir…

UNİSWAP NEDİR?

Uniswap, Hayden Adams tarafından kurulmuştur. Uniswap, Ethereum tabanlı bir borsadır. Aynı zamanda…

KRİPTO PARA NEDİR? NASIL ALINIR?

Kripto paralardan bahsederken ilk olarak ‘kriptoloji’nin ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Kriptoloji, şifreleme…