hardfork-softfork

Dijital para piyasasında “fork” teriminin Türkçe karşılığı “çatallanma” olarak kabul edilir. Fork yani çatallanma, bir blok zincirinin (block chain ağının) iki ayrı kopya halinde bölünmesine denir. Fork yani çatallanmada tamamen yeni bir blok zinciri oluşmaz, eski blok zinciri kopyalanarak yenisi oluşturulur ama eskisi de devam eder. Çatallanma sistemdeki bir hatanın düzeltilmesi hedefiyle yapılabilir. Bu durumda açık giderilir ve güncellenmiş bir blok zinciri üzerinden işlem devam eder. Ancak, bazen de dijital para topluluğundaki bir grup, çeşitli nedenlerle anlaşmazlığa düşerek veya sistemde gördükleri bir soruna çözüm üretmek hedefiyle, kendi dijital para birimlerini ya da token’lerini çıkarmak için çatallanma yoluna gidebilir. Bu durumda söz konusu para biriminden, yeni bir para birimi meydana gelir. Örneğin Bitcoin çatallanması sonucu farklı para birimleri piyasaya sürülmüştür. (Bitcoin Cash, Bitcoin Gold gibi…) Bitcoin para birimi piyasaya sunulduktan bir süre sonra Bitcoin topluluğundaki bir grup, işlem yavaşlığı ve güvenlik problemleri gibi bazı sorunları ortaya sürerek bu sorunlara çözüm bulmak için Bitcoin blok zincirinde güncelleme yapmş, bu sebeple de hard fork yani sert bölünme yapılarak, Bitcoin Cash isimli yeni bir para birimi piyasaya sunmuştur. Çatallanma işlemi, “hard fork” ve “soft fork” olarak ikiye ayrılır. Bunlara Türkçede “sert bölünme” ve “yumuşak bölünme” diyebiliriz.

Hard fork nedir?

Sert bölünme, blok zincirindeki keskin bir bölünmeyi ve kopuşu temsil eder. Hard fork’ta bulunan blok zinciri aynen kopyalanır ancak yeni bir ağ olarak tekrar yapılır. Eski ağdaki bazı açıklar kapatılmış ya da eski ağa bazı özellikler eklenebilir. Bu durumda ortaya çıkan yeni blok zincirine geçen kullanıcılar, yeni bir para biriminin ağına geçerler. Bitcoin hard fork’larında, eski yani bölünen ağda bulunan kullanıcılara, mevcut olan BTC miktarı kadar, yeni ortaya çıkan coin’lerden bedava verilmiştir.

Bunu da okuyun:  BINANCE BORSASINDA PAPARA NASIL KULLANILIR? PAPARA İLE BINANCE PARA YÜKLEME PARA ÇEKME REHBERİ

Soft fork nedir?

Soft fork yani yumuşak bölünme, blok zincirinde diğer seçenek olarak oluşturulan yeni blok zincirine verilen addır. Eski blok zincirinin kullanıcıları, kendi blok zincirlerini yenisiyle güncelleyip güncellememekte serbesttir. Bazı teknik özellik değişiklikleri kapsar.

Hard fork – soft fork farkı nedir?

Hard fork’ta geriye dönük olarak işlem düğümleri geçersizdir. Bu nedenle eğer blok zinciri ağındaki kullanıcıların bir kısmı eski ağı kullanmaya devam ederlerse, blok zinciri ikiye ayrılır. Soft fork yani yumuşak bölünme’de ise geriye dönük olarak işlem uyumluluğu mevcuttur. Eski düğümler, yeni işlemleri de geçerli sayar. Ancak güncellenmiş düğümler mevcut çıkarılmış blokları geçersiz kabul eder. Soft fork isteyen kullanıcıların genelde olması gerekir, aksi durumda ağdan mahrum kalırlar ve “hard fork” oluşur.

Fork ile türeyen coin’ler nelerdir?

En popülerleri 2017 yazında Bitcoin hard Fork’u ile Bitcoin’den türeyen Bitcoin Cash’tir. 2016’da ise Ethereum ağının hard fork ile bölünmesi üzerine DAO coin oluşmuştur. Ancak DAO ağı daha sonra hack saldırısına uğramış ve 3,6 Milyon adet Ethereum çalınmıştır. Bu Fork’tan sonra Ethereum, artık Ethereum Classic ismiyle de anılmaktadır.

Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

Coin Sepeti (Kripto Para Yatırım Sepeti) Nedir?

Kripto para sepeti nedir ve nasıl yapılır? Yeni kripto para yatırımcıları için muhakkak…

İNDİKATÖR NEDİR?

İndikatör yabancı asıllı bir kelimedir. Bu sebeple ilk bakışta ne olduğu hakkında…

PARİBU HESAP KAPATMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Paribu kullanıcıysanız ve hesabınızı kapatmak istiyorsanız bu yazımızı okumanız yararlı olacaktır. Yazımızda…

PARİBU ANLAŞMALI BANKALAR HANGİLERİDİR? PARA YATIRMA İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Bu yazımızda Paribu’ya para yatırırken hangi bankaları kullanabilirsiniz ve Paribu’nun anlaşmalı olduğu…

WAZİRX KRİPTO PARA BORSASI NEDİR?

Bu yazımızda sizlere Hindistan’a ait olan WazirX platformundan söz edeceğiz. İyi okumalar.…

TRUST WALLET NEDİR, TRUST WALLET TOKEN NEDİR, NASIL KULLANILIR, NASIL ALINIR?

Trust Wallet, sadeliği ve kullanışlılığıyla olduğu kadar güvenilirliği de öne çıkan bir…

UNİSWAP NEDİR?

Uniswap, Hayden Adams tarafından kurulmuştur. Uniswap, Ethereum tabanlı bir borsadır. Aynı zamanda…

KRİPTO PARA NEDİR? NASIL ALINIR?

Kripto paralardan bahsederken ilk olarak ‘kriptoloji’nin ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Kriptoloji, şifreleme…