kripto para

FOMO, İngilizce “Fear Of Missing Out” teriminin kısaltmasıdır. “Kaçırma Korkusu” olarak Türkçeye tercüme edilebilir. FOMO, kısaca bir tür pişmanlık korkusudur. Dijital para piyasalarında ve dijital para sohbetlerinde aslında en çok konuşulan, bahsedilen şey FOMO’dur. Dijital parayla ilgilenen, dijital paralara yatırım yapanlar kesin hayatının bir döneminde şimdi çok yükselmiş olan bir coin’e fiyatı çok düşükken girmeyerek yanlış yapmıştır. Ya da zamanında elde bulunan coin’ler, düşük fiyattan satılmıştır ancan satıştan sonra bahsedilen coin’in fiyatı zamanla yükselmiş ve büyük kar fırsatları boşuna gitmiştir.  İşte FOMO tam olarak bu durumlar karşısında yaşanan pişmanlık ve bir daha aynı pişmanlığı yaşama korkusuna denir. FOMO, hem kişisel deneyim ve yaşanmışlıklarla, hem de sosyal etkileşimlere ve çevreden şahit olunan, sosyal medyadan okunan deneyimlerle bağlantılıdır. FOMO, bir bakımdan kaygı bozukluğudur. Sizden başka herkesin daha iyi seçimler yaptığına, daha doğru yatırımlar yaptığına, daha çok kazandığına, yatırımlarını katlayıp zengin olduğuna ve sizin bu olanakları kaçırdığınıza inanmanız FOMO’dur. FOMO’yu oluşturan duygu durumları şunlar sayılabilir: Açgözlülük, korku, heyecan, kıskançlık, sabırsızlık ve kaygı. Bunların üçü, ayrıca tüm insanların kaçınması gereken meşhur “yedi ölümcül günah”tan üç tanesi olarak kabul edilir. Örneğin sabah piyasalara göz attınız ve X bir coin’in bir günde %80 değer arttığını gördünüz. “Keşke bu coin’e dün yatırım yapsaydım” pişmanlığı FOMO’dur. Aynı şekilde bu yükselişi geç olmadan gören ya da hisseden kişilerin kazandıklarını kıskanmak da FOMO’dur. Lakin o kişilerin belki de aylardır söz konusu coin’de paralarını tuttukları, belki de o duruma gelene kadar küçük küçük de olsa zarar ettikleri ama ısrarla HODL yaptıklarını tahmin edemezsiniz. Sanki sizden başka herkese bir haber verilmiş, o sabah sizden başka herkes söz konusu coin’e yatırım yapmış ve siz dışarıda kalmışsınız gibi hissedersiniz. FOMO’yu sosyal medya ve çeşitli paylaşım ağlarında yazılıp çizilenler de sebep olur. Örneğin bir coin bir anda yükselişe geçtiği zaman ya da yükselip-düştüğünde mutlaka birileri çıkıp “yüzbinlerce lira kazandım, zirvedeyken sattım karım çok büyük, bir araba parası kazandım” gibi şeyler yazacaktır. Aslı olsun ya da olmasın, bu yazılanları okumak, pişmanlık ve hayıflanma hislerimizi kat kat arttırır. FOMO yani kaybetme ya da kaçırma korkusu, sizin anlamsız, duygusal kararlar almanıza sebep olabilir. Ani alım ya da satım kararları ile anaparanızı ve olası karlarınızı tehlikeye atabilirsiniz. Dijital para piyasalarında, ani ve duygusal kararlar vermemeye, kesinlikle kendi araştırmanızı kendiniz yapmaya, uzmanların ve tecrübesine bilgisine güvendiğiniz, tanıdığınız, bildiğiniz kişilerin önerilerini uygulamaya ya da onların yaptıklarını yapmaya, en önemlisi ise kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha yüksek rakamlarla işlem yapmama konusunda dikkatli olmalısınız. 

FOMO Bitcoin fiyatlarını nasıl etkiler?

Bunu da okuyun:  FORK NEDİR? BITCOIN FORK NEDİR, NASIL OLUR? HARD FORK NEDİR?

Birçok analist ve yorumcu, Bitcoin başta olmak üzere kripto paralara ana akım medyanın ve sıradan vatandaşın alakası arttıkça FOMO durumunun da arttığını belirtmekte. Yani dijital paralara ne kadar çok insan ne kadar sonra yatırım yapmaya başlarsa, toplumsal FOMO hali de o kadar artıyor ve herkes daha önce yatırım yapan insanlardan daha geç kaldıklarını ve daha çok olanak kaçırdıklarını düşünüyor. Daha önceki örneklere göre, FOMO dalgalarının Bitcoin ve dijital para fiyatlarının yükselmesine sebep olduğu biliniyor. Çünkü toplumsal olarak yaşanan FOMO hissi, coin’lerin tepe fiyattan alınmasına sebep oluyor. Bu sebeple uzun süreli yatırımcıların büyük kısmı, FOMO dalgasının başlamasını istemekte ve bunu bir olanak olarak görmektedir.

Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

Coin Sepeti (Kripto Para Yatırım Sepeti) Nedir?

Kripto para sepeti nedir ve nasıl yapılır? Yeni kripto para yatırımcıları için muhakkak…

İNDİKATÖR NEDİR?

İndikatör yabancı asıllı bir kelimedir. Bu sebeple ilk bakışta ne olduğu hakkında…

PARİBU HESAP KAPATMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Paribu kullanıcıysanız ve hesabınızı kapatmak istiyorsanız bu yazımızı okumanız yararlı olacaktır. Yazımızda…

PARİBU ANLAŞMALI BANKALAR HANGİLERİDİR? PARA YATIRMA İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Bu yazımızda Paribu’ya para yatırırken hangi bankaları kullanabilirsiniz ve Paribu’nun anlaşmalı olduğu…

WAZİRX KRİPTO PARA BORSASI NEDİR?

Bu yazımızda sizlere Hindistan’a ait olan WazirX platformundan söz edeceğiz. İyi okumalar.…

TRUST WALLET NEDİR, TRUST WALLET TOKEN NEDİR, NASIL KULLANILIR, NASIL ALINIR?

Trust Wallet, sadeliği ve kullanışlılığıyla olduğu kadar güvenilirliği de öne çıkan bir…

UNİSWAP NEDİR?

Uniswap, Hayden Adams tarafından kurulmuştur. Uniswap, Ethereum tabanlı bir borsadır. Aynı zamanda…

KRİPTO PARA NEDİR? NASIL ALINIR?

Kripto paralardan bahsederken ilk olarak ‘kriptoloji’nin ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Kriptoloji, şifreleme…