ethereum

Kripto ve blockchain dünyasının en vizyoner, en yenilikçi ve en kapsamlı parçası olan Ethereum sisteminin 1 Temmuz 2014 tarihinde halka arz edilişinin 6’ncı yıl dönümünde tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşan ETH fiyatını kutluyor ve Ethereum’un kripto para dünyasında nasıl bu kadar önemli bir güç haline geldiğinini anlatıyor.

Ethereum: Üstünde akıllı sözleşmeler ve merkeziyetsiz uygulamalar oluşturulmasına izin veren programlanabilir, açık kaynaklı ve merkeziyetsiz bir blockchain platformudur.

ETH: Ether veya kısaltması ile “ETH” Ethereum blok zincirinin kendi dijital kripto para birimidir. Ethereum blok zinciri üzerindeki her ödeme Ether ile yapılır. Hiçbir merkez bankası veya hükümet tarafından kontrol edilmemektedir.

  • Ethereum’u diğer blok zincirlerden ayıran en önemli özellik son derece programlanabilir bir yapıya sahip olmasıdır. Yazılımcılar Ethereum ağının bu özelliğini kullanarak pek çok token üretebilir, akıllı sözleşme tasarlayabilir ve merkeziyetsiz uygulamalar (dApp) geliştirebilirler.
  • Ethereum ağı üzerinde oluşturulabilen ve kullanılabilen bu uygulamalar sayesinde Ethereum ağı çok sayıda kullanım alanına sahiptir. Kullanıcılar bu özellikleri kullanarak güvenle aracı kuruma ihtiyaç duymadan al-sat işlemlerini, takas işlemlerini gerçekleştirebilirler.

  • Ethereum bu vizyonu ile diğer kripto para birimlerinden ayrılmaktadır. Bitcoin gibi diğer pek çok kripto para biriminin amacı dolar, euro gibi para birimlerine alternatif olmakken Ethereum sistemi bunun çok daha ilerisini hedeflemektedir. Ethereum geliştiricileri Ethereum’u “yeni internet çağının temeli” olarak tanımlamaktadırlar.

  • Ethereum blockchain teknolojisini sanat dünyası ile tanıştırmıştır. Ether kullanılarak sanat eserlerinin NFT’leri satın alınabilir; koleksiyonu yapılabilir ve sanatçılara destek olunabilir.

Bitcoin neden Ethereum’un geliştiği gibi gelişmedi?: Cevap en basit şekilde teknolojik nedenler ve Bitcoin’in komut dosyası oluşturma yeteneğinin, eşler arası işlemlerle sınırlı olduğunu; Ethereum’un ise dijital varlıklar için mekanizmaların merkezi olmayan otomasyonu için işlevsellik de sunan dağıtılmış bir sistem oluşturmaya başladığını aktarıyor.

Bunu da okuyun:  BTT YÜKSELMEYE DEVAM EDECEK Mİ? ANALİSTLERDEN BTT 1 DOLAR OLACAK YORUMU.
Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

ZILLIQA (ZIL) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Saniyede binlerce işlem listeleyebilme hızıyla bu alanda dünyanın en hızlı block chain’inin…

YEARN FINANCE (YFI) NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Yearn Finance (YFI), yatırımcıların stake ettikleri paralarını, en iyi faiz oranını elde…

VERGE (XVG) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Verge Coin (XVG), anonimliği, gizliliği ve güvenliği ön planda tutan blok zinciri…

VOYAGER TOKEN (VGX) NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Voyager Token (VGX), e-ticaret işlemleri için geliştirilmiş bir dijital para ve blok…

TRUST WALLET TOKEN (TWT) NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Trust Wallet, dijital varlıklarınız için çok güvenli bir cüzdan uygulamasıdır. Trust Wallet,…

TEZOS (XTZ) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Tezos (XTZ) coin, 2014 yılında geliştirmeye başlanıp, 2017 yılında toplamda 232 Milyon…

TETHER (USDT) (USD TETHER) NEDİR, NASIL VE NEREDEN ALINIR?

Tether, USD Tether ya da USDT olarak bilinen bu kripto para birimi,…

UNISWAP (UNI) COIN NEDİR, NEREDEN NASIL ALINIR?

Uniswap Coin (UNI), merkeziyetsiz bir kripto para birimidir. “Otomatikleştirilmiş piyasa yapıcısı” olması,…

THETA FUEL (TFUEL) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

İkinci kripto para birimi (token) olan Theta Fuel Coin (TFUEL Coin), bir…

UMA COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

 UMA ağının yerel tokeni UMA Coindir (UMA). UMA ağı ise sentetik varlıklar…