btc halving

Borsa Yatırım Fonları olarak dilimize çevirebileceğimiz Exchange Traded Funds, yatırımcıların varlıkların kendisini satın almadan o varlığa yatırım yapmalarına izin veren yatırım araçlarına verilen addır. Yalnızca kazançlar ve kayıplara odaklanmak isteyen yatırımcılar için ETF’ler, tek tek coin alıp satmaktan ve bunların yükseliş ve düşüşlerini takip etmekten daha basit ve kolay bir yoldur. Ayrıca bir çok ETF, beliri konulara odaklanmış olduğu için yatırımcıların da yatırımlarını basitçe çeşitlendirmelerine imkan sağlar. ETF ya da diğer adıyla yatırım fonları, paranızı birden fazla ürüne yayarak farklılığı arttırır ve gerçek zamanlı alım satıma imkan verir.

Bitcoin ETF’si Nedir?

Bitcoin ETF’si yani Bitcoin Yatırım Fonu, yatırımcıların dijital para borsalarına üye olmadan, cüzdan oluşturmadan ve benzer karışık süreçlere girmeden Bitcoin’e yatırım yapmalarına olanak verir. Bitcoin ETF’sine yatırım yapan kişiler,, kendileri doğrudan Bitcoin’e yatırım yapmaz. Kendilerine bu fonu sunan aracı şirketin alıp sunduğu Bitcoin’lere yatırım yapmış olur.

Bitcoin ETF’sinin Avantajları ve Dezavantajları

Bitcoin ETF’si, Bitcoin’i geleneksel finans kurumlarının ve bunları denetleyen otoritelerin (örneğin bakanlıklar ya da borsa denetleme kurumları gibi) gözünde Bitcoin’in legal ve meşru olması demektir. Ayrıca ana akım yatırımcıların kendileri Bitcoin almadan Bitcoin’e yatırım yaparak fiyatlar üzerinde spekülasyon yapmalarına da imkan verir. Bir diğer artısı ise yatırımcılara aracılar ile Bitcoin’e yatırım yapma olanağı verir ve bu da aracı şirketlerin söz konusu yatırımları sigortalaması veya güvenilir yatırım tercihleri sunmasıdır.

Ancak bazı kişilere göre, SEC gibi devlet kurumlarının ve bakanlıklar gibi otoritelerin Bitcoin ve diğer dijital paraların ETF’lerini onaylaması, bu kripto para birimlerinin temel ilkesi olan

merkeziyetsizlik ilkesine uygun değildir. Bir ETF aracılığıyla Bitcoin veya dijital para yatırımı yapmak, söz konusu kripto varlıklar üzerinde hiçbir şekilde doğrudan kontrolün olmaması yani bir aracıya, merkezi bir kuruma ihtiyaç duyulması anlamına gelir. Söz konusu yatırım hakkında kritik kararları aracı firma verecektir ve sahiplerine yönetişim (söz sahibi olma) hakkı tanıyan kripto varlıklarda bu söz hakkına yatırımcı değil, varlığı fiziken elinde (cüzdanında) bulunduran aracı sahip olacaktır.

Bunu da okuyun:  KONSALİDASYON VE MORATORYUM NEDİR?

Bitcoin ETF’si Fiyatları Yükseltir mi?

Birçok analizcilere göre, Bitcoin ETF’leri ve diğer dijital para ETF’leri, bahsedilen kripto varlıkların fiyatını arttıracaktır.

Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

Coin Sepeti (Kripto Para Yatırım Sepeti) Nedir?

Kripto para sepeti nedir ve nasıl yapılır? Yeni kripto para yatırımcıları için muhakkak…

İNDİKATÖR NEDİR?

İndikatör yabancı asıllı bir kelimedir. Bu sebeple ilk bakışta ne olduğu hakkında…

PARİBU HESAP KAPATMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Paribu kullanıcıysanız ve hesabınızı kapatmak istiyorsanız bu yazımızı okumanız yararlı olacaktır. Yazımızda…

PARİBU ANLAŞMALI BANKALAR HANGİLERİDİR? PARA YATIRMA İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Bu yazımızda Paribu’ya para yatırırken hangi bankaları kullanabilirsiniz ve Paribu’nun anlaşmalı olduğu…

WAZİRX KRİPTO PARA BORSASI NEDİR?

Bu yazımızda sizlere Hindistan’a ait olan WazirX platformundan söz edeceğiz. İyi okumalar.…

TRUST WALLET NEDİR, TRUST WALLET TOKEN NEDİR, NASIL KULLANILIR, NASIL ALINIR?

Trust Wallet, sadeliği ve kullanışlılığıyla olduğu kadar güvenilirliği de öne çıkan bir…

UNİSWAP NEDİR?

Uniswap, Hayden Adams tarafından kurulmuştur. Uniswap, Ethereum tabanlı bir borsadır. Aynı zamanda…

KRİPTO PARA NEDİR? NASIL ALINIR?

Kripto paralardan bahsederken ilk olarak ‘kriptoloji’nin ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Kriptoloji, şifreleme…