Geçtiğimiz salı günü, El Salvador’un Bitcoin’i resmî para birimi olarak kullanmaya başlayacağı ilk gündü. Teknik aksaklıklar, Bitcoin tarihindeki en önemli günlerden birine gölge düşürürken Bitcoin, gün içinde %17 değer kaybetti.

Neler oldu?

El Salvador hükümeti, Bitcoin kullanımını teşvik etmek için hükümet destekli dijital cüzdan Chivo’ya kimlik numaraları ile kaydolan her vatandaşa 30 dolar değerinde Bitcoin hediye edileceğini açıkladı. Fakat uygulama, kısa bir süre sonra teknik sıkıntılar nedeniyle App Store ve Play Store gibi uygulama marketlerinden kaldırıldı. Bu sırada Bitcoin, 43 bin dolara kadar düştü.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, birkaç saat sonra problemlerin çözüldüğünü ve uygulamanın yeniden indirilmeye hazır olduğunu açıkladı. Üstelik, Bitcoin’in düşmesini fırsat bilerek dipten alım yaptıklarını da duyurdu. Düşüş esnasında 150 Bitcoin alan El Salvador’un hâlihazırda 550 Bitcoin’i bulunuyor.

El Salvador halkı, Bitcoin’e nasıl yaklaşıyor?

Bitcoin’in yasal para birimi olarak kullanılmaya başlanması ülkede tartışmalara neden olurken vatandaşların çoğu Bitcoin’in fiyat oynaklığı nedeniyle finansal riskleri artıracağını düşünüyor. Ulusal dijital cüzdan Chivo’ya talep yüksek; ancak çoğu kişi ücretsiz Bitcoin’leri alıp dolara çevirme derdinde. Financial Times’ın haberine göre, ülkede Bitcoin’leri dolara çevirmek isteyenler bankamatiklerin önünde uzun kuyruklar oluşturuyor. Paralarını çekebilenlerin sayısı ise oldukça az.

Uzmanlar ne diyor? 

Uluslararası kuruluşlar ve ekonomistler, Bitcoin’i resmî bir para birimi olarak kabul etmenin ülkeyi kara para aklama ve diğer yasa dışı finansal faaliyetlere açık hale getirebileceğini savunuyor.

“Böyle cesur bir karar vermek için dikkate alınmamış bir dizi yasal ve mali husus var. En büyük risklerden biri El Salvador’un kara para aklama cenneti olması. Merkez Bankası teknik standartlar yayınlamış olsa da bunlar aslında geleneksel finansal sistem içindeki Bitcoin işlevleri için yapılmış.” – Orta Amerika Mali Araştırmalar Enstitüsü (ICEFI) Kıdemli Ekonomisti Ricardo Castaneda

Kripto paralarda son durum

Bunu da okuyun:  Square, Donanım Tabanlı Bitcoin Cüzdanı Geliştiriyor

El Salvador’un planı, 12 yıllık Bitcoin tarihindeki en büyük deneylerden biri olarak görülüyor. El Salvador’un dipten aldığını açıklamasının ardından Bitcoin, 7 Eylül’de 52 bin dolara kadar yükseldi. Bültenin yazıldığı saatlerde 45 bin doların üstünden işlem görüyor.

Şu anda kripto para meraklıları ve karşıtları, El Salvador halkının Bitcoin’i günlük hayatlarına ne kadar dahil etmeyeceğini gözlemliyor. El Salvador’un bu hamlesinin yoksul bir Orta Amerika ülkesini cazibe merkezi haline getirip getirmeyeceği hakkında bir şey söylemek için henüz erken; ancak deneyin başarılı olması durumunda Panama, Paraguay, Meksika, Brezilya, Arjantin, Kolombiya ve Ekvador gibi ülkelerin de benzer adımlar atması bekleniyor.

Kaynak: Pareto

Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

TÜRK SANATÇIDAN NFT HAMLESİ

NFT akımına, dünyaca ünlü Türk graffiti sanatçısı Tunç “Turbo” Dindaş da katıldı.…

Shopify NFT Satacak

Daha önce NFT pazaryerleri ile yaptığı iş birliği doğrultusunda işyerlerinin NFT satmasını…

BITCOIN (BTC) NEDİR, NASIL VE NEREDEN ALINIR? BITCOIN HAKKINDA MERAK EDİLEN HER ŞEY

Dijital para ya da coin konusunda dünyanın en bilinen ve en çok…

BITCOIN’E ALTERNATİF BİR BAKIŞ AÇISI

2015 yılında mr.robot diye bir dizi çıktı, çoğunuz biliyorsunuzdur. spoiler vermek gibi…

BITCOIN KALDIRAÇ NEDİR? BITCOIN’DE KALDIRAÇLI İŞLEM NASIL YAPILIR?

Bitcoin başta olmak üzere dijital paralarda kullanılan, borsaların yatırımcılara sunduğu daha az…

BITCOIN HALVING NEDİR? BITCOIN YARILANMASI NE ZAMAN? BITCOIN HALVING KAÇ GÜN KALDI?

Dijital para piyasasında sıkça duyabileceğiniz halving kavramı Türkçe’de “yarılanma” olarak geçer. Madencilik…

BINANCE PARA DAĞITIYOR! %100 FAİZ KAZANMA İMKANI!

Binance, MDX Coinlerini faize yatıranlara yıllık %100’e varan faiz ödeyeceğini ayrıca belli…

“Dijital pazara yönelik yasa hazırlıyoruz”

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, dijital pazarlara yönelik yasa çalışması yaptıklarını açıkladı.…

TKO COIN LİSTELENDİ, FİYATI COŞTU

Binance’ın Launchpad etkinliğinde BNB sahiplerine 0.10 Dolar fiyat üzerinden dağıtılan TKO Coin…

STUDENT COIN İÇİN SCAM İDDİASI!

Son dönemde baya meşhur bir proje olan Student Coin için “çalıntı kod”…