Pokémon’dan ilham alan Axie Infinity oyunun temelinde yer alan NFT sistemi, dijital oyun sektöründe bir inovasyon olarak öne çıkıyor.

Son dönemde gittikçe popülaritesi artan çevrim içi NFT video oyunu Axie Infinity’i bünyesinde bulunduran Vietnam merkezli Sky Mavis, B yatırım serisinde 152 milyon dolarlık fon toplayarak 3 milyar dolar değerlemeye ulaştı. Şirket, ağustos ayında 1,8 milyondan fazla günlük kullanıcının platformda yer aldığını açıklamıştı. Ölçümleme şirketi DappRadar raporuna göre de Ethereum ağında yer alan NFT tabanlı çevrim içi video oyununda oyuncular NFT satışları ile birlikte toplamda 2 milyar dolar gelir elde etmiş durumda. Sky Mavis’in büyümesine daha da ivme katacağı öngörülen Axie Infinity’nin altyapısında kullandığı teknolojiyle hızlı değişen dijital oyun sektöründe önemli bir potansiyele sahip.

Nasıl oynanıyor?

Aksiyon ve macera türünde olan oyunun temelinde Play-to-Earn (Oyna-Kazan) sistemi mevcut. Blokzincir alt yapılı oyunda oyuncular, Axie ismindeki oyun canavarlarının yetenekleri kullanarak doğru stratejilerle rakiplerini yenmeye çalışıyor. Her Axie’nin kendi türünden (böcek, kuş, bitki vb.) ve çeşitli vücut kısımlarından kaynaklanan güçleri var. Oyuna başlarken 3 Axie seçiminde bulunan oyuncular, küçük aşk iksirleri (SLP) olarak adlandırılan oyun içi para birimini kazanmak için birbirlerine karşı bu canavarları satın alıyor, yetiştiriyor veya çiftleştirebiliyor. Oyunun iş modeline göre, oyuncular başarılı oldukça kripto ödülleri kazanıyor.

Yarattığı ekonomi

2021 senesine damgasını vuran NFT (Non-Fungible Token) sistemini baz alan Axie Infinity oyunun karakterleri, temelinde birer NFT. Oyunda oyuncuların savaşları başlatabilmek için, en ucuzu yaklaşık 200 dolara satılan en az üç Axie’ye sahip olmaları gerekiyor. Bu karakterleri NFT olarak satın alan oyuncular, karakterlerin gelişimi için de market alanında itemlar satın almaları gerek. İlerleyen bölümlerde ise geliştirilen karakterler daha yüksek fiyatlardan diğer oyunculara satılabiliyor. En pahalı Axie geçtiğimiz yıl 300 ETH (300,000 Dolar) karşılığında satılmıştı. Ayrıca kripto borsalarda işlem gören bir AXS token’ının güncel fiyatı 124 dolar.

Bunu da okuyun:  BINANCE YENİ COIN HEDİYE ETMEYE BAŞLADI, BNB FİYATLARI YİNE UÇTU!

DappRadar’ın raporuna göre oyun içinde NFT alım satımı yapan 615 bin kişi yer alıyor. Axie Infinity içinde şimdiye kadar 4,88 milyon alım satım işlemi gerçekleşmiş durumda. Oyunda NFT’ler için harcanan ortalama işlem fiyatı ise 420 dolar. Sahip olduğu iş modeliyle kendi ekonomisini yaratmayı başaran oyunda hem geliştirici Sky Mavis hem de oyuncular gelir elde etmiş oluyor.

Mayıs 2021 itibariyle en pahalı NFT koleksiyonu olma unvanını taşıyan platformda Rest of World’ün ağustos ayındaki yayımladığı verilere göre, günümüzün Axie oyuncularının %40’ı Filipinler’de yaşıyor. Ekonomik fırsatlar sunan oyunda pasif gelir elde eden oyuncuların vergi ödemeleri için ülkenin İç Gelir Bürosu bile yeni yöntemler arayışında.

Sky Mavis, oyuncularının %25’inin daha önce hiç banka hesabına sahip olmadığını, yani Axie cüzdanlarının erişebildikleri ilk finansal hizmetler olduğunu belirtmiş ve hatta Filipinler’deki bazı yerlerde insanların kiralarını oyunun SLP jetonlarıyla ödediğini açıklamıştı. Bu, Axie’nin toplam işlem hacminin şimdi 2,4 milyar doları nasıl aştığını açıklamaya yardımcı oluyor.

Oyunun geleceği

Sky Mavis’in kurucu ortağı ve COO’su Aleksander Larsen, Axie’nin diğer kripto projelerinden çok daha hızlı büyümesini oyunculara oynamak için iyi bir parasal neden vermelerine bağlıyor. Oyunun vizyonunu benimseyen insan sayısının her geçen gün arttığını söyleyen Larsen, Ethereum’un temel yapısını kullanmalarıyla ödeme işlemlerinin normale kıyasla daha hızlı ve ucuz olduğunu belirtiyor.

Öte yandan Axie oynamak oldukça zahmetli bir iş. Şirketin çevrim içi kılavuzunda açıklanan sekiz adımlı süreci bitirmek ve iki kripto cüzdanı indirmeyi içeriyor. Ayrıca Rest of World, oyunu satın almanın şu anda yaklaşık 1,500 dolara mal olduğunu tahmin ediyor. Peşin maliyetin çok fazla olduğunu kabul eden Larsen, oyunu “bir adaya yüzmeye” benzeterek “Axie orada tamamen izole – oraya ulaşmak için tüm bu zor şeyleri yapmak zorundasın” dedi. Yine de insanların bunu yapmaya istekli olduğunu söyleyen Larsen, Axie’nin en azından teorik olarak Google Play Store’da veya Apple’ın App Store’unda yer alabileceği ücretsiz bir sürümü üzerinde çalıştıklarını söyledi. Larsen, oyunun gelecekteki bir versiyonunda, tek bir tıklama ile blok zinciri varlıklarınızı elde edebileceğinizi ve oynamaya başlayabileceğinizi umuyor.

Bunu da okuyun:  Kripto dünyasından güncel gelişmeler

Kaynak: Aposto! & Hakan Emre Çiftkaya

Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

TÜRK SANATÇIDAN NFT HAMLESİ

NFT akımına, dünyaca ünlü Türk graffiti sanatçısı Tunç “Turbo” Dindaş da katıldı.…

Shopify NFT Satacak

Daha önce NFT pazaryerleri ile yaptığı iş birliği doğrultusunda işyerlerinin NFT satmasını…

Visa’nın Kripto Kartlarıyla 1 Milyar Dolar Değerinde Ödeme Yapıldı

Kripto paraların ödemelerde kullanılmasına yönelik çözümler geliştiren ve iş birlikleri yapan oyunculardan…

Ethereum EIP-1559 İçin Tarih Verildi

Ethereum çekirdek geliştiricilerinden Tim Beiko, merakla beklenen bir Ethereum Improvement Proposal’ın 14…

BINANCE PARA DAĞITIYOR! %100 FAİZ KAZANMA İMKANI!

Binance, MDX Coinlerini faize yatıranlara yıllık %100’e varan faiz ödeyeceğini ayrıca belli…

CONCARDIS’TEN KRİPTO PARA ATAĞI

Nets Group şirketlerinden biri olan ve POS çözümleri ile işyerlerinin ödeme kabul…

Danimarka’dan Bitcoin Hamlesi

Danimarka’da faaliyet gösteren SaxoBank, müşterilerine kripto varlık alım/satım hizmeti vermeye başladı. Danimarka…

TKO COIN LİSTELENDİ, FİYATI COŞTU

Binance’ın Launchpad etkinliğinde BNB sahiplerine 0.10 Dolar fiyat üzerinden dağıtılan TKO Coin…

“Dijital pazara yönelik yasa hazırlıyoruz”

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, dijital pazarlara yönelik yasa çalışması yaptıklarını açıkladı.…

STUDENT COIN İÇİN SCAM İDDİASI!

Son dönemde baya meşhur bir proje olan Student Coin için “çalıntı kod”…