defi staking

De-Fi, sözlük anlamı Decentralized Finance yani Merkeziyetsiz Finans olan, hiçbir merkez ve otoriteye bağlı olmayan parasal yapıların adıdır. DEX ise Decentralized Exchange yani yine hiçbir merkez ve otoriteye bağlı olmayan, merkeziyetsiz borsa platformlarıdır.

De-Fi ve DEX platformlarında yani merkeziyetsiz finans sistemlerinde ve merkeziyetsiz borsalarda dijital varlıklarla kredi alma, kredi verme, sigorta, alışveriş, pazaryeri vb. gibi işlemler yapılır. Son günlerde isimleri çok duyulan Compound coin (COMP), Kybet Network coin (KNC), 0x Coin (ZRX), Bancor token (BNT), Synthetix Network Token (SNX), Maker coin (MKR), UniSwap token (UNI), Aave coin (LEND) gibi kripto para birimleri de merkeziyetsiz finans uygulamalarının ürünleridir. De-Fi platformlarında bir sebep-sonuç ve amaç ilişkisi vardır. Yapılacak işlemler ve bu işlemlerin hangi koşullarda yapılabilecekleri açık kurallar halinde bellidir. Akıllı sözleşmeler ve konsensüs protokolleri ile bu işlemler yapılır.

De-Fi ve DEX, yani merkeziyetsiz finans platformları ve merkeziyetsiz borsalar, daha demokratik ve özgürlükçü bir finans sistemi yaratmak için üretilmiştir. Buradaki amaçlardan biri de, geleneksel bankacılık ve finans sistemlerine erişimi olmayan insanlara ulaşabilmektir.

Merkeziyetsiz finans platformları (De-Fi’ler) ve merkeziyetsiz borsalar (DEX’ler) kullanıcıların tüm varlık kontrollerini kullanıcılarının kendisine bırakır ve ekosistem içinde eşler arası (P2P) etkileşim yapılır. De-Fi ve DEX’lerde bir aracıya ve hizmet sağlayıcıya ihtiyaç duyulmadığı için işlem masrafları ve komisyonlar çok az fiyatlıdır. Diğer yandan bir otoriteye ya da merkeze bağlı olunmadığından parasal özgürlük ve işlem gizliliği de önemlidir.

Merkeziyetsiz Borsa (DEX) Nedir?

Merkeziyetsiz borsalarda kayıt ve kimlik bildirme gibi legal gereklilikler yoktur. Borç alıp verme, dijital  para alıp satma, dijital varlık transfer etme (coin alma – gönderme) gibi işlemler iki kullanıcının cüzdanları arasında karşılıklı ve doğrudan yapılır. Bu durumda aslında iki arkadaşın kendi aralarında birbirlerine dijital para alıp satmaları da bir tür merkeziyetsiz borsa ve merkeziyetsiz para işlemidir. Merkeziyetsiz borsa (DEX) bunun biraz daha modern halidir; işlem bir blok zinciri üzerinden yapılır. DEX yani merkeziyetsiz borsalarda dijital varlıklarınızı borsanın spot cüzdanına yatırmazsınız, yani varlığınızı borsaya emanet etmezsiniz. Kendi cüzdanınızda doğrudan kontrol altındadır. Merkeziyetsiz borsaların “zincir üstü emir defterleri” , “zincir dışı emir defterleri” ve “otomatik piyasa yapıcılar” şeklinde farklı teknolojik altyapıları kullanan türleri vardır. Merkeziyetsiz borsaların çoğunda MetaMask ve Trust Wallet gibi güvenlikli merkeziyetsiz cüzdan uygulamaları kullanımdadır.

Bunu da okuyun:  BITCOIN’DEN NASIL PARA KAZANILIR?

Merkeziyetsiz Finans ve Merkeziyetsiz Borsaların Piyasadaki Yeri Yazının yayımı sırasında merkeziyetsiz borsaların (DEX) toplam işlem hacimleri 7,1 Milyar Amerikan Doları’ndan fazlaydı. Bu sayı çok yüksek gibi gözükse de, merkeziyetsiz borsalar (DEX), merkezi borsalara (CEX) oranla sadece %3,5’luk bir pazar payına sahiptir.

En Büyük Merkeziyetsiz Borsalar (DEX)

Bunların başında 3,7 Milyar Dolar’ın üzerinde işlem hacmiyle Mdex geliyor. Sadece DEX yani merkeziyetsiz borsa pazarının %52’sinin hakimi olan Mdex’i yeni yaygın olan UniSwap, PancakeSwap ve SushiSwap izliyor. Günlük altışar milyonun üzerinde ziyaretçisi olan buborsalardan UniSwap’ın işlem hacmi 1,1 Milyar Dolar’dan fazla, PancakeSwap ise 743 Milyon Dolar günlük işlem hacmine sahip. SushiSwap günlük 260 Milyon Dolar işlem hacmiyle onları izliyor. Diğer büyük merkeziyetsiz borsalar (DEX) listesi ise şöyledir : Compound Finance, 0x Protocol, Curve Finance, Aave, Bancor Network, Balancer, Mirror, JustSwap, Julswap, DODO, Quickswap, TokenIon, Synthetix Exchange, Pangolin, 1Inch, Bamboo Relay ve diğerleri…

En İyi Merkeziyetsiz Finans Coin’leri – De-Fi Coin’ler

Merkeziyetsiz para platformlarının yani De-Fi’lerin kendi ekosistemlerinde kullanılan ve farklı işlemleri gerçekleştirmek için geliştirdikleri yerel kripto para birimlerine token adı verilir. De-Fi token ya da De-Fi coin piyasasının toplam işlem hacmi artık 91 Milyar Amerikan Doları’ndan fazladır. Ethereum’un piyasa değerinin 211 Milyar Dolar olduğu göz önüne alınırsa bu rakamın ne kadar büyük olduğu anlaşılabilir. En iyi De-Fi coin’ler arasında ilk sırayı Uniswap (UNI) coin almaktadır. Sırasıyla onu izleyenler : Chainlink (LINK), Terra (LUNA), Aave (AAVE), Dai (DAI), Synthetix Network Token (SNX), Sushi (SUSHI), cETH (CETH), cDAI (CDAI), cUSDC (CUSDC), The Graph (GRT), Maker (MKR), Compound (COMP), xSUSHI, PancakeSwap (CAKE), UMA, THORChain (RUNE), Bancor Network Token (BNT), yearn Finance (YFI), 0x (ZRX)’tir.

Bunu da okuyun:  BINANCE DE-FI STAKING. BINANCE’TA DE-Fİ STAKING NASIL YAPILIR?
Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

Coin Sepeti (Kripto Para Yatırım Sepeti) Nedir?

Kripto para sepeti nedir ve nasıl yapılır? Yeni kripto para yatırımcıları için muhakkak…

İNDİKATÖR NEDİR?

İndikatör yabancı asıllı bir kelimedir. Bu sebeple ilk bakışta ne olduğu hakkında…

PARİBU HESAP KAPATMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Paribu kullanıcıysanız ve hesabınızı kapatmak istiyorsanız bu yazımızı okumanız yararlı olacaktır. Yazımızda…

PARİBU ANLAŞMALI BANKALAR HANGİLERİDİR? PARA YATIRMA İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Bu yazımızda Paribu’ya para yatırırken hangi bankaları kullanabilirsiniz ve Paribu’nun anlaşmalı olduğu…

WAZİRX KRİPTO PARA BORSASI NEDİR?

Bu yazımızda sizlere Hindistan’a ait olan WazirX platformundan söz edeceğiz. İyi okumalar.…

TRUST WALLET NEDİR, TRUST WALLET TOKEN NEDİR, NASIL KULLANILIR, NASIL ALINIR?

Trust Wallet, sadeliği ve kullanışlılığıyla olduğu kadar güvenilirliği de öne çıkan bir…

UNİSWAP NEDİR?

Uniswap, Hayden Adams tarafından kurulmuştur. Uniswap, Ethereum tabanlı bir borsadır. Aynı zamanda…

KRİPTO PARA NEDİR? NASIL ALINIR?

Kripto paralardan bahsederken ilk olarak ‘kriptoloji’nin ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Kriptoloji, şifreleme…