defi staking

Geçtiğimiz günlerde adını çok sık duymaya başladığımız De-Fi ya da DeFi kavramı, ingilizce “Decentralized Finance” tanımının kısaltması olarak kullanılır ve Türkçeye “merkeziyetsiz finans” olarak çevirilebilir. De-Fi, bir kurumsal merkeze ve karar verici otoriteye bağlı olunmayan, kararların topluluk tarafından alındığı finansal uygulamalar ve girişimlerin genel ismidir. Bu De-Fi uygulamaları bir kripto para birimi (coin ya da token), bir dijital para borsası, bir ödeme altyapısı, bir dijital varlık cüzdanı, bir kredi veya borç alma platformu veya bir faiz kazanma uygulaması veya aynı anda bunların hepsi olma şansı da vardır.

De-Fi ne demektir?

Kısacası De-Fi, temelini kripto paralar ve dijital varlıklardan alan, blok zinciri gibi inovatif teknolojiler ile çalışan,dijital para piyasasına ve dijital para sektörüne yönelik her türlü hizmet ve ürüne verilen genel adıdır. Bir girişimin, hizmetin ya da ürünün De-Fi olabilmesi için temel şart, ismini taşıdığı şekilde merkeziyetsiz olmasıdır, yani De-Fi’lerde kararları bir otorite ya da bir merkez değil, kullanıcılar ve yatırımcılar alır. “Merkeziyetsiz” demek, kişisel ya da şahsi oluşum ya da “resmiyetsiz” anlamına gelmez. Tam tersi birçok De-Fi girişimi ve uygulaması, bir şirketin ürünüdür. Arkalarında ya bir şirket, ya bir vakıf ya da büyük şirket veya yatırımcıların parasal gücü bulunur. Ancak De-Fi bir şirketin ya da vakfın ürünü veya hizmeti olsa bile, kararları bu şirketin CEO’su veya vakfın yönetim kurulu almaz. Daha basit açıklamak gerekirse, De-Fi’ler aslında bir nevi halka arz edilmiş yeni nesil kripto şirketlerdir. Her De-Fi’nin kendine ait bir yerel kripto para birimi bulunur. Bu kripto paralar genelde token sınıfındadır. (Token nedir ve Token ile Coin farkını anlattığımız yazımızı mutlaka incelemenizi öneririz.) Bu token’ler aslında söz konusu De-Fi’nin hissesidir. Elinizde ne kadar fazla token bulunursa, De-Fi yönetiminde o kadar hisseniz, yani söz hakkınız vardır. Elinizdeki token’ler ile De- Fi’nin sunduğu hizmetlerden faydalanabilirsiniz yani De-Fi içinde bu token’leri harcayabilirsiniz. Veya elinizdeki token’leri De-Fi’ye yatırıp, likiditasyon sağlayabilirsiniz. Karşılığında da faiz ya da ödül kazanabilirsiniz. Bunu da, bir şirketin hissesine sahip olduğunuzu ama elinizdeki hisse senetlerini şirkete borç olarak verip, kaynak yarattığınızı, karşılığında da hem hisselerin fiyatı artarken, hem de ekstra faiz kazandığınızı varsayarak daha kesinleştirebilirsiniz.

Bunu da okuyun:  PARİBU HESAP KAPATMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

En bilindik De-Fi’ler hangileridir?

Compound (COMP), Kyber Network (KNC), 0X (ZRX), Bancor (BNT), Synthetic Network (SNX), MAKER (MKR), UniSwap (UNI), AAVE (LEND) gibi platformlar birer De-Fi örneğidir, bunların token’leri dijital para borsalarından alınıp satılabilmekte ve uygulamaların kendisinde jeton olarak kullanılmaktadır.

De-Fi’lere yatırım yapılmalı mıdır?

De-Fi projeler ve girişimler çoğu zaman heyecan verici, umut vaadeden, sektörün bir veya birden fazla sorununa (işlem ücretleri, ağ yavaşlığı, kullanım zorluğu gibi) çözüm öneren, yenilikçi projelerdir. Birçoğu orta ve uzun vadede gelecek vaadeden girişimler olduğu için, yatırımcıların oldukça ilgisini çekerler. Bu De-Fi token’lere yatırım yapmayı, yeni kurulan ve gelecek vaadeden bir şirketin hisselerini henüz az biliniyor ve ucuzken satın almak gibi düşünebilirsiniz. Şirket büyüdükçe ve geliştikçe elinizdeki hisseler de ona göre değerlenecektir.

De-Fi projeler tanıtıldıktan sonra token’leri yani kripto para birimleri ICO denilen halka arzlarla satılır. ICO, bir nevi ürün lansmanı ve açık arttırmayla halka arzdır. Elde edilerek finansman ile proje, ICO’da token’ler satılarak hayata geçirilir ya da daha da geliştirilir, yatırım yapılır. ICO sırasında token’lerin kazandığı değer, söz konusu kripto para biriminin daha sonraki değeri açısından belirleyici olacaktır. Bu yüzden ICO yani halka arz fiyatı önemlidir. Bir kripto para birimi ilerleyen zamanlarda ICO fiyatından aşağıda seyrederse, değer kaybetmiş demektir. Bu da mevcut yatırımcıları kaçıracağı gibi, yeni yatırımcı gelmesini de engeller. Tam tersine bir kripto para birimi ICO fiyatının üstünde değerlenir ve böyle devam ederse, yatırımcısına para kazandırır ve yeni potansiyel yatırımcılara da güven verir. İnsanlar bu token’leri almak ister, talebin artması nedeniyle ücret de artar. ICO’larda bazen token’lerin hediye edildiği de olur bu işleme de AirDrop denir.

Bunu da okuyun:  Stake Edilebilen Coin’ler Listesi : Hangi Coin Ne Kadar Stake (Faiz) Geliri Kazandırıyor?

De-Fi’lerin faydaları nelerdir?

De-Fi projeleri yardımıyla dünya genelinde geleneksel bankacılık sistemlerine erişimi olmayan yani bir banka hesabı bulunmayan yaklaşık 1,7 milyar insanın finansal işlemlerini hızlı, kolay ve düşük fiyatla yapabilmelerine yönelik çözümler bulmaktadırlar. De-Fi projeleri, geleneksel finans sistemine çok seslilik ve demokrasi getirmiştir. Bu yeni finans modelleri hükümetler ya da başka otoritelerden alakasızdır. Sansüre uğramazlar, kullanıcılarının bilgilerini ve sırlarını açığa çıkarmazlar. Geleneksel bankacılık sistemlerine geçiş yapmadıkça, yani De-Fi’lerdeki dijital varlıklarınızı itibari para birimlerine çevirip geleneksel banka hesaplarınıza transfer etmedikçe herhangi bir vergilendirmeye de tabi tutulmazsınız. Teorik olarak, dijital varlıklarınızı itibari para birimlerine çevirmeden, bütün ödeme ve her türlü finansal işlemlerinizi kripto varlıklar üzerinden yapabilme imkanınız vardır. Yani vergisiz bir hayata merhaba diyebilirsiniz. De-Fi’ler yardımıyla borç para alıp-verme, kredi alma, kredi ödeme, faize para yatırma gibi işlemler aracı kurumlar ile değil, doğrudan doğruya kişilerin kendi aralarında yapılır. Böylece aracı kurumlara yüksek komisyon ve işlem masrafları ödenmez. Hükümetlerin sınırsız para basabilme, paranın değerini düşürüp yükseltebilme, insanların varlıklarına el koyabilme, vergi alıp hesap sorabilme hakları, De-Fi projelerine olan ilginin her gün geçtikçe daha da artmasına sebep olmaktadır.

De-Fi’lerin dezavantajları nelerdir?

Elbette De-Fi kavramı ve bu projeler henüz yolun başında, ilk aşamasındadır. Her geçen gün onlarcası piyasaya sürülen yeni projeler, fikirler ve girişimlerin ancak küçük bir kısmı iş ve gelir modellerini oturtarak kalıcı olabilecektir. Ancak bu da De-Fi projelere olan alaka arttıkça yani kullanan kişi sayısı ve kullanım oranı arttıkça iyileşecektir. De-Fi projelerin mimarisi gereği, bu sistemleri kullanan kişi sayısı arttıkça likiditasyon yani havuzdaki yatırım miktarı artar, daha çok kişi blok zincirlerine ve ağa bağlı oldukça ağın işlem kapasitesi genişler, hızı artar ve maliyetler azaldıkça komisyon da düşer.

Bunu da okuyun:  De-Fi Dolandırıcılıkları Nasıl Anlaşılır? De-Fi Dolandırıcılıklarına Karşı Nasıl Korunuruz?

De-Fi token’ler para kazandırır mı?

Yatırım tavsiyesi olmamakla birlikte, iş modelinde ve gelir modelinde gelecek gördüğünüz, yarının teknolojisi olabileceğine inandığınız ya da yarının önemli bir problemini çözeceğine inandığınız De- Fi projelerini desteklemek, size bugün ufak yatırımlarla yarın çok büyük getiriler sunabilir. Unutmayın ki Google ya da Facebook gibi trilyonlarca dolarlık şirketler de ilk kurulduklarında birer fikir ve yeni kurulmuş birer girişimden oluşuyordu. De-Fi projelerine yatırım yaparken kendi araştırmanızı iyi yapmanız, olası riskleri ve getirilerini hesaplamanız, hepsinden önemlisi ise kaybetmeyi göze alabileceğinizden yüksek rakamlarla De-Fi yatırımı yapmamanız önerilir.

De-Fi token’ler nereden alınır?

De-Fi projelerinin token’leri yani kripto para birimleri, Paribu, Bitpanda gibi borsalarda Binance başta olmak üzere alınıp satılabilmektedir.

Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

Coin Sepeti (Kripto Para Yatırım Sepeti) Nedir?

Kripto para sepeti nedir ve nasıl yapılır? Yeni kripto para yatırımcıları için muhakkak…

İNDİKATÖR NEDİR?

İndikatör yabancı asıllı bir kelimedir. Bu sebeple ilk bakışta ne olduğu hakkında…

PARİBU HESAP KAPATMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Paribu kullanıcıysanız ve hesabınızı kapatmak istiyorsanız bu yazımızı okumanız yararlı olacaktır. Yazımızda…

PARİBU ANLAŞMALI BANKALAR HANGİLERİDİR? PARA YATIRMA İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Bu yazımızda Paribu’ya para yatırırken hangi bankaları kullanabilirsiniz ve Paribu’nun anlaşmalı olduğu…

WAZİRX KRİPTO PARA BORSASI NEDİR?

Bu yazımızda sizlere Hindistan’a ait olan WazirX platformundan söz edeceğiz. İyi okumalar.…

TRUST WALLET NEDİR, TRUST WALLET TOKEN NEDİR, NASIL KULLANILIR, NASIL ALINIR?

Trust Wallet, sadeliği ve kullanışlılığıyla olduğu kadar güvenilirliği de öne çıkan bir…

UNİSWAP NEDİR?

Uniswap, Hayden Adams tarafından kurulmuştur. Uniswap, Ethereum tabanlı bir borsadır. Aynı zamanda…

KRİPTO PARA NEDİR? NASIL ALINIR?

Kripto paralardan bahsederken ilk olarak ‘kriptoloji’nin ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Kriptoloji, şifreleme…