defi staking

Likidite havuzları, De-Fi (merkeziyetsiz finans) sisteminin en önemli parçasıdır. Nasıl ki geleneksel finans sistemlerinde bankaları / finans kuruluşlarının sermaye kaynağı, müşterilerin hesaplarındaki paralar ise, De-Fi projelerinde ve merkeziyetsiz borsalarda (DEX) sermaye kaynağı, likidite havuzlarına yatırılan dijital varlıklardır. Likidite havuzları ile beraber otomatik piyasa yapıcılar (AMM), kişiler arası (P2P) borç alma – verme sözleşmeleri, yield farming gibi teknolojiler De-Fi projelerini oluşturur.

Likidite havuzu nedir, ne için kullanılır?

Likidite havuzu, en kolay tabirle adı üstünde, yatırımcıların ellerindeki dijital varlıkları yatırdıkları bir havuzdur. İsteyen bu havuza varlıklarını yatırarak faiz kazanır, isteyenler ise bu havuzdan token ya da coin satın alır. Likidite havuzlarında toplanan fonlar yani dijital varlıklar, merkeziyetsiz borsalardaki (DEX) alım satım, borç alma, borç verme, takas, kredi çekme gibi işlemler için sermaye yani kaynaktır.

Likidite havuzlarına nasıl para yatırılır?

Likidite havuzlarına dijital varlıklarını yatıranlara “likidite sağlayıcı” (LP) denir. Likidite sağlayıcılar bu havuzlara iki farklı token ya da coin’den eşit miktarlarda yatırım yapar. Bunun karşılığında da borsanın yaptığı işlemlerdeki komisyon ve işlem ücretlerinden faiz alır. Elde ettikleri faiz yani kazanç, havuzdaki kripto varlığının oranıyla doğru orantılıdır. Yani ne kadar fazla kripto varlık yatırılırsa o kadar fazla faiz kazanılır. Likidite sağlayıcı olmak için kayıt olmaya ya da bir onaya vs. gerek duyulmamaştır. Elinde söz konusu merkeziyetsiz borsada (DEX) geçerli iki adet token ya da coin’den eşit miktarda bulunan herkes likidite sağlayıcı (LP) olabilir ve pasif gelir kazanabilir. Likidite havuzları Bancor, SushiSwap, Curve, Balance, Binance Smart Chain, PancakeSwap, BakerySwap, BurgerSwap gibi merkeziyetsiz borsalar için önemlidir. (DEX)

Otomatik Piyasa Yapıcı nedir?

Klasik dijital para borsalarında ve geleneksel finans sistemlerinde “emir defteri” adı verilen bir altyapı kullanılır. Emir defteri, en basit tabirle yatırımcıların alım ve satım emirlerinin toplandığı bir defter olarak kodlanabilir. Emir defterinde “eşleşme” prensibi mevcuttur. Yani alım emri verilen para birimi kadar da satım emri olmalıdır ki alım ve satımlar birbirini karşılasın. Ancak sürekli olarak belirtildiği, hatta ismi üstünde olduğu gibi merkeziyetsiz finans sistemlerinde (De-Fi) ve merkeziyetsiz borsalarda (DEX) bu alım satım emirlerinin kayıtlarını tutan ve onaylayan bir merkezi otorite yer almaz. Bu sebeple benzer işlevi görecek Otomatik Piyasa Yapıcı (Automated Market Maker – AMM) teknolojisi altyapısı üretilmiştir. Alım satım için açık bir emirle eşleşmeye değil, likidite havuzlarında çoktan  bulunan ve karşılıklı eşit miktarda olan token’lerden alıp – satmak mümkün görülmüştür. Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM)’ler sayesinde yapılan alım – satım işlemleri eşler arası (P2P) olarak yapılır. Likidite havuzları işte bu Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM)’leri fonlamak amacıyla kullanılır.

Bunu da okuyun:  PARİBU ANLAŞMALI BANKALAR HANGİLERİDİR? PARA YATIRMA İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Likidite madenciliği (yield farming) nedir?

Bunun haricinde yield farming yani likidite madenciliği için de kullanılabilir. Likidite havuzları, otomatik getiri oluşturucu platformların da en önemli fon kaynağı olarak varsayılır. Böylece yeni token’ler doğru kişilere doğru oranda dağıtılabilir. Kimi De-Fi projelerinin likidite havuzlarında kendi kripto para birimleri yani token’leri kullanılır. Bu sistemlerde herkes ellerindeki kripto para birimlerini öncelikle bu token’e ya da coin’e dönüştürür ve havuza böyle aktarır. Dikkat! Likidite havuzlarında yatırılan her token çiftinin birbirine eşit olması gerekliliğinden bahsetmiştik. Ancak dijital para piyasalarında kripto para birimlerinin değerleri çok hızlı biçimde yükselebilir ya da düşebilir. Bu düşüşlerden kaynaklanan kayıplara “geçici kayıp” adı verilir. Likidite madenciliğine yatırdığınız fonlarınızın “geçici kayıp” yaşama riski çok yüksektir. Genelde bu kayıp adı üstünde “geçicidir” fakat varlığınızın bir kısmını ya da tamamını kaybetme riskiniz de vardır.

Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

İNDİKATÖR NEDİR?

İndikatör yabancı asıllı bir kelimedir. Bu sebeple ilk bakışta ne olduğu hakkında…

Coin Sepeti (Kripto Para Yatırım Sepeti) Nedir?

Kripto para sepeti nedir ve nasıl yapılır? Yeni kripto para yatırımcıları için muhakkak…

PARİBU HESAP KAPATMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Paribu kullanıcıysanız ve hesabınızı kapatmak istiyorsanız bu yazımızı okumanız yararlı olacaktır. Yazımızda…

PARİBU ANLAŞMALI BANKALAR HANGİLERİDİR? PARA YATIRMA İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Bu yazımızda Paribu’ya para yatırırken hangi bankaları kullanabilirsiniz ve Paribu’nun anlaşmalı olduğu…

WAZİRX KRİPTO PARA BORSASI NEDİR?

Bu yazımızda sizlere Hindistan’a ait olan WazirX platformundan söz edeceğiz. İyi okumalar.…

TRUST WALLET NEDİR, TRUST WALLET TOKEN NEDİR, NASIL KULLANILIR, NASIL ALINIR?

Trust Wallet, sadeliği ve kullanışlılığıyla olduğu kadar güvenilirliği de öne çıkan bir…

UNİSWAP NEDİR?

Uniswap, Hayden Adams tarafından kurulmuştur. Uniswap, Ethereum tabanlı bir borsadır. Aynı zamanda…

KRİPTO PARA NEDİR? NASIL ALINIR?

Kripto paralardan bahsederken ilk olarak ‘kriptoloji’nin ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Kriptoloji, şifreleme…