defi staking

De-Fi yani merkeziyetsiz finans projeleri ve DEX’ler yani merkeziyetsiz borsalar, finans kavramına bir yenilik ve en önemlisi de rahatlık getirdi. Fakat tabiki arada merkezi bir otorite, aracı bir üçüncü taraf ya da bir hakem olmamasının ve kayıt olma ya da kimlik doğrulama gibi belli başlı güvenlik adımları olmadan herkesin kullanımına sınırsız biçimde açık olmalarının getirdiği bazı negatiflikler de yok değil.

De-Fi platformlarının ve merkeziyetsiz borsaların herkesin erişimine açık olması, elbette her platform gibi oralarda da kötü niyetli kimselerin bulunabilecek demektir. Peki De-Fi dolandırıcılıkları nasıl tespit edilir, nasıl anlaşılır? Kendimizi De-Fi dolandırıcılıklarından nasıl koruruz? Dijital para piyasalarının en önemli prensiplerinden biri olan DYOR : Do Your Own Research yani Kendi Araştırmanı Kendin Yap, bu bilgi çağında bizim kılavuzumuz olacaktır.

PROJENİN AMACINI İYİ ÖĞRENİN

Her De-Fi projesi bir hedefle ortaya çıkmıştır. Bir De-Fi’ye yatırım yapmadan önce bunları araştırın: Bu proje yeni bir şey sunuyor mu? Bir inovasyon sağlıyor mu? Kripto ekonomiye ne gibi bir yarar sağlayacak? Rakiplerinden farkı nedir? Ortaya koyduğu, sunduğu katma değer nedir? Gelir modeli nedir? Gelir modeli mantıklı mı? Bu soruların birine bile negatif yanıt alıyorsanız, o projeye yatırım yapmayın.

KODLAR ÇOK ŞEY SÖYLER

Yeni nesil kripto ekonomiye ilgi duymanız demek kod bilmek gerekliliği anlamına gelmez. Fakat tabiiki hem bu kavramlara ilgi duyan, hem de iyi derecede kodlama bilgisi olan insanlar mevcut. De-Fi projelerinin hemen hepsinin açık kaynak kodlu olmasının artısı, mutlaka birilerinin platformun kaynak kodlarını inceleyerek, kötü niyetli kodlara karşı araştırmıştır.

AKILLI KONTRATLAR

De-Fi’nin kullanıcılarına sunduğu hizmet ya da aracılık için ortaya konan akıllı kontratlar denetime açık mı, denetimden geçirilmiş mi araştırmada fayda var. Çoğu geliştirici, akıllı kontratların kodlarını herhangi bir denetimden geçirmeden kullanıma sokar. Burada önemli noktası şudur; bu kodları denetime sunmak ücretlidir. Eğer De-Fi projesi güçlüyse ve arkasında sağlam bir parasal yapı varsa, bu denetim masraflarını da karşılayabilir. Tabiki dolandırıcılık amaçlı projeler bu denetim masrafını karşılamaz.

Bunu da okuyun:  Binance Chain Nedir?

EKİPTE KİMLER VAR?

Dijital para piyasaları, anonimlik ve gizlilik üzerine kuruludur. Bunun en büyük örneklerinden biri de Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun kimliğinin belki de ileride de hiç bilinemeyecek olması. Fakat yeni bir De-Fi projesinin arkasında sanal kimlikler ya da anonim isimler mevcutsa, iki kere düşünmenizde yarar var. Eğer bir dolandırıcılık yaşanırsa faillerin gerçek kimliklerine hiçbir zaman ulaşamamak, hem ceza alamamalarına, hem de zararınızın hiçbir zaman tazmin edilememesine sebep olabilir. Elbette anonim ekipler tarafından yürütülen her De-Fi projesi dolandırıcılık değildir.

TOKENLERİN DAĞITIMI

De-Fi dolandırıcılığında en çok başvurulan yöntem, bir token’i çok yüksek miktarda elinde tutarken fiyatını şişirmek ve sonra zirveden satıp, düşmesine sebep olmaktır. Kimi De-Fi projelerinde kurucu ekip ve geliştiriciler, mevcut token arzının çok büyük kısmını ICO esnasında kendilerine özel olarak ayırırlar. Ayrıca ilk coin arzı denilen ICO’nun nasıl gerçekleştiği de çok kayda değerdir. Örneğin projenin geliştiricileri ve onların yakın çevresi ICO’da token’leri yüksek fiyattan alıp, sonra bu yüksek ücretlendirme sosyal medyada ve forumlarda reklam malzemesi olarak mı kullanılmıştır? Ya da token’ler AirDrop yani ücretsiz olarak mı dağıtılmıştır? (Bu, satış baskısına neden olur.)

HAVUZ DOLANDIRICILIĞINA DİKKAT

Bazı De-Fi projeleri “yield farming” (likidite madenciliği) vaadiyle kullanıcıların kripto varlıklarını likidite havuzuna kilitlemelerini arzu eder. Eğer projenin amacı dolandırıcılıksa, bu varlıklar doğrudan elde edilebilir.

Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

Coin Sepeti (Kripto Para Yatırım Sepeti) Nedir?

Kripto para sepeti nedir ve nasıl yapılır? Yeni kripto para yatırımcıları için muhakkak…

İNDİKATÖR NEDİR?

İndikatör yabancı asıllı bir kelimedir. Bu sebeple ilk bakışta ne olduğu hakkında…

PARİBU HESAP KAPATMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Paribu kullanıcıysanız ve hesabınızı kapatmak istiyorsanız bu yazımızı okumanız yararlı olacaktır. Yazımızda…

PARİBU ANLAŞMALI BANKALAR HANGİLERİDİR? PARA YATIRMA İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Bu yazımızda Paribu’ya para yatırırken hangi bankaları kullanabilirsiniz ve Paribu’nun anlaşmalı olduğu…

WAZİRX KRİPTO PARA BORSASI NEDİR?

Bu yazımızda sizlere Hindistan’a ait olan WazirX platformundan söz edeceğiz. İyi okumalar.…

TRUST WALLET NEDİR, TRUST WALLET TOKEN NEDİR, NASIL KULLANILIR, NASIL ALINIR?

Trust Wallet, sadeliği ve kullanışlılığıyla olduğu kadar güvenilirliği de öne çıkan bir…

KRİPTO PARA NEDİR? NASIL ALINIR?

Kripto paralardan bahsederken ilk olarak ‘kriptoloji’nin ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Kriptoloji, şifreleme…

UNİSWAP NEDİR?

Uniswap, Hayden Adams tarafından kurulmuştur. Uniswap, Ethereum tabanlı bir borsadır. Aynı zamanda…