altcoin

Dijital para yatırımcılarının en büyük korkularından biri, “yatırım trenini kaçırmak”tır. Daha önce FOMO ile ilgili içeriğimizde de ifade ettiğimiz gibi, fiyatı düşükken alınmayan bir dijital para ile ilgili yaşanan pişmanlık ve o anki fiyatı yüksek gelmesi, fiyatın düşeceği ve geç kalındığı endişesiyle birleşir ve olanlar olur…

En güncel örnek olan BNB üzerinden anlatmaya çalışalım : BNB fiyatının 400 Dolar’a yükseldiğini gördünüz ve bu sizi pişman etti. Keşke 10 Dolarken yüzlerce alsaydınız, şimdi milyoner sayılabilirdiniz. Düşündünüz ve artık “trenin kaçtığına”, bu fiyattan BNB alınmayacağınızı anladınız. O da ne? Ertesi gün BNB 450 Dolar değerine ulaştı. Eğer dün 400 Dolar fiyatla 10 tane alsaydınız, bugün 24 saat içinde havadan 500 Dolar kazanacaktınız. Tüh! Tam almaya hazırlanırken ama bu sefer de sosyal medyada bir analiz(!) gördünüz ve “bu fiyattan alınmaz, tren kaçtı, zaten yakında düşecekmiş, düşünce ucuzdan toplarım” dediniz. İki gün sonra listelere bir baktınız ki BNB 500 Doları görmüş. Eğer 400 Dolar iken 10 tane alsaydınız şimdi 1000 Dolar, 450 Dolar ilen 10 tane alsaydınız şimdi 500 Dolar karda oluruz. Tüh! Yine almak amacıyla eliniz giderken, Ekşi Sözlük’te 10 Dolar sermaye ile trade yapıp, bol keseden akıl dağıtan birinin entry’sini okudunuz. Yakma işlemi sonrası fiyat azalacakmış. Ama artması gerekmez miydi? “Düşecek diyor, demek ki bekleyeyim.” dediniz ve almaktan son anda vazgeçtiniz. Zaten tren de çoktan kaçmıştı.Ertesi gün fiyatlara baktığınızda çok şaşırdınız. BNB 600 Dolar olmuş. 400 Dolar iken 10 tane alsaydınız şimdi 2000 Dolar, 450 Dolar iken 10 tane alsaydınız şimdi 1500 Dolar, 500 Dolar iken 10 tane alsaydınız şimdi 1000 Dolar karda olurdunuz. Gördüğünüz gibi, dijital paralarda tren aslında hiç kaçmıyor. Önemli olan trene hangi vagonda atladığınız. Ve elbette giden trenden erken atlayıp raylara düşmemek…

Bunu da okuyun:  Coin Sepeti (Kripto Para Yatırım Sepeti) Nedir?

KRİPTO PARALAR YÜKSEK ALINIR MI?

Birçok dijital para yatırımcısı, fiyatı sürekli yükselen ve aralarda ufak düzeltmeler yapan Bitcoin, Ethereum, BNB gibi dijital paralara yatırım yapmak için “kademeli alış” ve “kademeli satış” denilen yolları kullanırlar. Kademeli işlemler, sadece dijital paralar için değil, altın, döviz ve hisse senedi gibi geleneksel finans araçları için de geçerli olan bir teknik olarak kabul edilir. Kademeli işlemlerde amaç en çok karı elde etmek değil, alınabilecek en iyi kara sahip olmaktır. Bu teknikte, kardaki kademeler ile zarardaki kademeleri dengelemek ve kademeleri kar yönünde ilerletmek asıl amaçtır. Farz edelim ki, elimizde 1000 Dolar sermayemiz var. Bu sermayeyi en az 3 kademeye böler ve 3 adet alım noktası tespit ederiz. Belirlediğimiz alım noktaları yaklaştıkça her bir kademe için alım yapılır. Satışlarda da aynı yol izlenir. Burada püf noktası; alım kademelerini arttırarak ilerletebilmektedir. Yukarıdaki BNB örneğine uyarlarsak; 400 – 450 ve 500 Dolar’dan 3 tane alım kademesi belirleyerek zarar etmeden treni yakalayabilirdik.

KADEMELİ COIN ALIMI

 X bir coin’i örnek olarak gösterelim. 12 Bin Dolar bütçemiz olsun. İlk olarak düşüş trendini bekliyoruz. Bunun için de kendimize %15’lik kademeler bayarlayalım. Yani her %15’lik düşüşte bir alım gerçekleşecek. Elimizdeki sermayemizi üçe bölüyoruz : ilk alım için 2 Bin Dolar, ikinci alım için 4 Bin Dolar, üçüncü alım için 6 Bin Dolar ayırdık. Ve beklemeye başladık. X coin %15 düşüş yaşandı. Birinci kademe alıyoruz ve 2 Bin Dolar yatırıyoruz. Bir süre geçtikten sonra coin fiyatı %15 daha düştü. İkinci kademe alımımızı yapıyoruz ve 4 Bin Dolar daha yatırıyoruz. Böylelikle ikinci kademede hem bir önceki alımdan %15 daha ucuza, hem de iki katı miktarda almış olduk. Bir süre daha geçti ve %15 daha düştü. Üçüncü kademe olarak 6 Bin Dolar daha yatırıyoruz.

Bunu da okuyun:  COIN SEPETİ NASIL YAPILIR? ALTCOIN SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLİR?

KADEMELİ COIN SATIŞI

Şimdi sıra geldi karımızı fark etmeye. Tam aksi olarak yine kendimize %15’lik dilimler ve birinci kademe için 2 Bin Dolar, ikinci kademe için 4 Bin Dolar, üçüncü kademe için 6 Bin Dolar bütçeler ayarladık. X coin %15 yükseldiğinde 2 Bin Dolar’lık satışımızı gerçekleştirdik. Biraz bekledik ve %15 daha arttı. 4 Bin Dolar’lık daha satış yaptık. Ve yine %15 yükseldiğinde 6 Bin Dolar’lık daha sattık. Böylelikle son kademedeki satışımızla ilk alışımız arasında hem daha fazla kar elde ettik, hem de ana paramızı geri aldığımız halde elimizde coin’ler kaldı. Yani tehlike oranını aza indirip, karlılığı arttırdık, ana paramızı koruyarak kar ettik.

Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

Coin Sepeti (Kripto Para Yatırım Sepeti) Nedir?

Kripto para sepeti nedir ve nasıl yapılır? Yeni kripto para yatırımcıları için muhakkak…

COIN SEPETİ NASIL YAPILIR? ALTCOIN SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLİR?

Dijital para yatırımlarında, tüm sermayenizi tek bir dijital paraya yatırmak hem riskli,…

Bitcoin’de yeni zirvenin sinyali: Altcoin rallileri

Kripto para yatırımcılarının son 2.5 ayı kan ve gözyaşı dolu. Sosyal medyada…

KRİPTO PARA YATIRIMCILARININ EN SIK YAPTIĞI YANLIŞLAR

Hemen her gün kripto’amp; kripto varlıklara yatırım yaptıktan sonra kısmen ya da…