altcoins

Dijital para yatırımlarında, tüm sermayenizi tek bir dijital paraya yatırmak hem riskli, hem de daha az kazançlıdır. Bu nedenle yatırımcılara aldıkları coin’lerden bir sepet yapmaları, yani belli miktarlarda birçok altcoin de alıp hem riski azaltmak, hem de kazancı arttırmak tavsiye edilir. Sepet yapmak, birden çok dijital para biriminden oluşan yatırım portföyü ile aynı anlama gelir. Mesela 10 Bin TL ile dijital para yatırımı yapacaksınız. Bu paranın bir kısmı ile Bitcoin ve Ethereum gibi dijital para dünyasının ağır toplarına, bir kısmı ile fiyatları çok az dalgalanma yaşayan, getirisi nispeten az ancak kaybettirme riski de az olan stable coin’lere, bir kısmı ile de yükselme ihtimali yüksek olan altcoin’lere yatırım yapmak, tüm parayı tek bir coin’e yatırmaktan daha az riskli ve daha kazançlı olacaktır.

YATIRIMLIK ALTCOIN NASIL SEÇİLİR?

Bir altcoin’e yatırım yapmadan önce, mutlaka kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz. Tabiki uzmanların ve bu alanda güvendiğiniz kişilerin önerileri önemlidir fakat unutmayın ki para sizin paranız. O parayı kazanmak için siz uğraştınız. Ve aldığınız risk de sizin kendi riskinizdir. Dijital para piyasalarında işlem yapmanın ilk kuralı kendi araştırmanızı yapmak ve kendi riskinizi üstlenmektir. İkinci kural ise, asla ve asla, kaybetmeyi göze alamayacağınız miktarlarda işlem gerçekleştirmeyin. Yatıracağınız rakamlar kazandığınızda sizi mutlu edecek fakat kaybettirdiğinde her şeyinizi elinizden almayacak sayılar olmalı.

Almak istediğiniz altcoin piyasaya ne zaman girmiş, arkasındaki proje neyi amaçlıyor, projenin bir geleceği var mı, piyasaya ve dünyaya bir konuda inovasyon ya da bir sorun hakkında çözüm getiriyor mu, bir şeylerin sağlam bir alternatifi mi yoksa sıfırdan yeni bir proje mi, bunları araştırmanız gerek. Projenin yani coin’in gelir modeli nedir? Çünkü unutmayın ki, proje coin’lerine yatırım yaptığınızda aslında o “işe” ortak oluyorsunuz, tüm paranızı yatırıyorsunuz. Peki o proje, yani yatırım yaptığınız “iş” sürdürülebilir mi, para kazanır ve size de kazandırır mı? Grafik okumayı bilmeniz şart değil fakat en azından alakanız olan coin’in coinmarketcap’teki sayfasına (Türkçe dil desteği var) bakarak piyasaya girdiğinde kaç dolarmış, ne kadar zamanda nereye yükselmiş, en yüksek fiyatı ve en düşük fiyatı ne zaman ne kadar olmuş, grafikteki dalgalanmalar çok mu sert yoksa yavaş yavaş mı yükseliyor, bunları araştırmanız yararlıdır.

Bunu da okuyun:  GELECEĞİ PARLAK 6 ALTCOIN

ÖRNEK BİR KRİPTO PARA SEPETİ

İçerik uzmanımız Kaan Göktaş’tan örnek bir dijital para sepeti :

%30 btc, %25 bnb, %15 eth, %6 btt, %6 chz, %4 dot, %4 ada, %3 trx, %3 vet,%2 doge ve %2 elrond (egld)

Bahsedilen sepetteki coin’leri Binance üzerinden alabilirsiniz.

Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

Coin Sepeti (Kripto Para Yatırım Sepeti) Nedir?

Kripto para sepeti nedir ve nasıl yapılır? Yeni kripto para yatırımcıları için muhakkak…

COIN TRENİ KAÇAR MI? KADEMELİ ALIM SATIM NEDİR? YÜKSEKTEN COIN ALINIR MI?

Dijital para yatırımcılarının en büyük korkularından biri, “yatırım trenini kaçırmak”tır. Daha önce…

Bitcoin’de yeni zirvenin sinyali: Altcoin rallileri

Kripto para yatırımcılarının son 2.5 ayı kan ve gözyaşı dolu. Sosyal medyada…

KRİPTO PARA YATIRIMCILARININ EN SIK YAPTIĞI YANLIŞLAR

Hemen her gün kripto’amp; kripto varlıklara yatırım yaptıktan sonra kısmen ya da…