Hacker and Blockchain Security

2015 yılında mr.robot diye bir dizi çıktı, çoğunuz biliyorsunuzdur. spoiler vermek gibi olmasın ama dizinin ana temada işlediği konu çin destekli hackerlar tarafından sisteme salınan bir virüs ile mevcut finansal sistemin çökertilmesiyle birlikte başlayan çin’in bitcoin’i ile amerika’nın ecoin’inin mücadelesi, çin’in ecoin patronunu ele geçirmek suretiyle ecoin’i de ele geçirip tüm finansal sistemi kontrolü altına alma çabası ve yerle bir edilmiş bankacılık sisteminin kripto paralar üzerinden tekrar kurulma teşebbüsü ve bu dizinin ilk yayınlandığı günün bitcoin kuru 240 dolar. çoğu kişinin bitcoin’in varlığından bile haberi yok.

bugün dünyanın geldiği noktaya bakıyorum, çin’de çıkmış, ne idüğü belirsiz bir virüs sonrası başta amerikan merkez bankası olmak üzere bütün bankalar 1.5 senedir manyak gibi para basıp kağıt paranın değerini öldürüyorlar. fed trilyonlarca dolar para bastı piyasaya ve basmaya devam ediyor. dolar enflasyonu güncel dönemde hiç görülmemiş seviyelere çıktı, virüs bir türlü kontrol altına alınamıyor, piyasaları ayakta tutabilmek için hala para basacaklarına dair açıklamalar yapıyorlar, para basıldığı sürece de para değer kaybetmeye devam edecek, buna karşılık bitcoin ve coin piyasası inanılmaz bir şekilde yükseliyor, yükselmeye devam ediyor, mevcut finansal sistem ayakta durmakta zorlanıyor ve bu finansal sistemin bütün dünyadaki en büyük temsilcisi amerikan dolar’ı. bunun yanında amerika’nın en zengin adamı insanları kripto paraya yönlendiriyor, ürettiği arabaları bitcoin üzerinden satıyor. kısaca amerika’nın dolar’ı çin’in bitcoin’i karşısında her geçen gün eriyor, dolar can çekişirken kripto para kitlelere ulaşmaya devam ediyor.

yukarıdaki bilgileri çin’in 2010 yılında açıkladığı ve amerika’yı tamamen finansal sistemin dışında bırakan demir ipek yolu projesinin türkiye, rusya, iran, hatta ingiltere gibi ülkelerden gördüğü ilgi, amerika’nın yüzde 80’ine çöktüğü petrol fiyatlarına çekilen operasyon, george floyd olayları gibi mevzular, mr.robot’ta anlatılan teoriler ve hepsinden daha da önemlisi ekonomik olarak her geçen gün güçlenen çin’in para birimi olan “yuan” yerine sürekli bitcoin’i konuşuyor olmamızla birlikte değerlendirdiğimizde bitcoin’in vasfının sandığımızdan çok daha öte bir konumda olabileceğini düşünebiliriz.

Bunu da okuyun:  BITCOIN HALVING NEDİR? BITCOIN YARILANMASI NE ZAMAN? BITCOIN HALVING KAÇ GÜN KALDI?

acaba mevcut finansal sistemde dolar’ın hükümdarlığını başka bir para birimiyle yıkmak imkansıza yakın olduğundan kripto para mevcut finansal sistemi ve bankacılık sistemini yokedip yönetenlerinin farklı olduğu yeni bir düzen kurmak için kullanılan bir silah olabilir mi?

kripto paralar ile ilgili bir diğer ilgi çekici husus “megacorp” teorisi. yukarıdaki teorinin tamamen geçersiz olduğunu varsayalım, peki basit borsa manipülasyonlarıyla uğraşması imkansız olacak seviyede servete sahip dünyanın en zengin insanı olan elon musk neden kripto paraya destek veriyor olabilir?

modern devletler ve bankacılık sistemi kurulana kadar para askeri gücü de beraberinde getirirdi. avrupa derebeyliklerinde zengin olan kendi kalesini çevirir, ordusunu kurar, kimse sesini çıkaramazdı. yine yakın tarihte the east india company isimli ingiliz “şirketi” hindistan’ı yüz seneyi aşkın süre kontrolünde tutmuştur. bu şirketin kontrolündeki ordu o kadar büyüktür ki ingiliz devleti dahi bu şirkete sözünü geçirememiştir. bu şirket bir megacorp’tur ve para bu şirkete devlet üzeri güç sağlamış, bir kıta kadar büyük bir toprak parçasını seneler boyunca yönetmenin kapılarını aralamıştır.

bugünün zenginlerine bakıyorsunuz, the east india company’den çok daha büyük variyetlere sahipler ancak güçleri bu şirketle kıyaslanamayacak kadar düşük seviyede. sebebi? kağıt para üzerine kurulu mevcut finansal sistemin devletler tarafından kontrol altında tutuluyor olması. yani bugünün zenginleri ne kadar paraları olursa olsun tasmaları hala devletlerin elinde, megacorp olup devletleşmeye kalktıkları anda fişlerinin çekilmesi an meselesi.

elon musk’a geri dönüyorum, sahibi olduğu ve uzay araştırmaları yapan spacex’in yakın tarihte ilginç bir açıklaması oldu. spaces dedi ki mevcut dünya kuralları ve devlet hükümdarlığı uzayda geçerli değildir. yani oldu ki mars’a gidildi, mars’ta devlet mevlet tanımam, oranın kurallarını ben koyacağım diyor cümle arasında. peki bunu nasıl yapabilir?

Bunu da okuyun:  Bitcoin rallisi sona mı erdi?

yine tamamen teori’de, acaba kripto para üzerine kurulu bir düzen elon musk başta olmak üzere dünyanın büyük zenginlerinin devlet’lerin tasmasından kurtulmak ve the east india gibi “megacorp”laşmak, finansal gücün ötesinde güçlere sahip olabilmek için bir çözüm olabilir mi? balina olarak nitelendirdiğimiz, bitcoin’i 3bin dolar’dan 60bin dolarlara taşıyanlar acaba dolar’ı yok etmek suretiyle kurulacak yeni düzende güç sahibi olabilmek için kripto para toplayan büyük zenginler olabilir mi?

yani bu teoriler ışığında bitcoin’i bir keriz silkeleme aracı olarak görüp ponzi olarak nitelendirenlere biraz gülüyorum açıkçası. belki bitcoin ponzi değildir de sizin dünyadan haberiniz yoktur?

Kaynak : Ekşisözlük Bitcoin başlığı, cevizdede, 25.04.2021 05:54

Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

BITCOIN (BTC) NEDİR, NASIL VE NEREDEN ALINIR? BITCOIN HAKKINDA MERAK EDİLEN HER ŞEY

Dijital para ya da coin konusunda dünyanın en bilinen ve en çok…

BITCOIN HALVING NEDİR? BITCOIN YARILANMASI NE ZAMAN? BITCOIN HALVING KAÇ GÜN KALDI?

Dijital para piyasasında sıkça duyabileceğiniz halving kavramı Türkçe’de “yarılanma” olarak geçer. Madencilik…

BITCOIN KALDIRAÇ NEDİR? BITCOIN’DE KALDIRAÇLI İŞLEM NASIL YAPILIR?

Bitcoin başta olmak üzere dijital paralarda kullanılan, borsaların yatırımcılara sunduğu daha az…

BITCOIN GRAFİK YORUMLAMA NASIL YAPILIR?

Şimdilik neredeyse tüm dijital para analiz ve haber sitelerinde, ayrıca tüm dijital…

BITCOIN HESABI NASIL AÇILIR?

Bitcoin alıp satmak, biriktirmek ve çekmek ve yatırmak, almak ve göndermek için…

BITCOIN FUTURES NEDİR? VADELİ BITCOIN İŞLEMİ (ALIM-SATIMI) NASIL YAPILIR?

“Futures” ya da “future kontratı”, o tarihteki fiyat dikkate almadan gelecekte herhangi…

Madencilere Çin baskısı Artıyor

Çin’de yetkililer, Bitcoin madencileri üzerindeki baskıyı artırıyor. Cuma günü Siçuan eyaletinde 26…

BITCOIN’DEN NASIL PARA KAZANILIR?

Bitcoin, zaten yatırımcısına devamlı olarak kazandıran bir yatırım aracı olarak kabul edilir.…

BITCOIN TAPROOT NEDİR? NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ? FİYATLARA YANSIYACAK MI?

Bitcoin, çıktığı tarihten beri en önemli güncellemelerinden birinin kıyısına geldi. Bitcoin Taproot…

BITCOIN BUY-SELL (ALIM-SATIM) REHBERİ

Dijital para borsalarında Bitcoin alım satımı için çeşitli emir tipleri mevcuttur. Bunlar…