stake etme

Bitcoin, zaten yatırımcısına devamlı olarak kazandıran bir yatırım aracı olarak kabul edilir. Fakat Bitcoin’iniz yattığı yerden daha da kazanabilir. Bu yönteme “stake etmek” ya da “staking” adı verilir. Stake yöntemi ile dijital varlığınızı borsalara ödünç vererek ödül kazanabilirsiniz. Geleneksel finans piyasası üzerinden örnekler vermek gerekirse: Farz edelim  ki elimizde 10 bin Dolar var. Bu 10 bin Dolar’ı bankada vadesiz hesaba yatırabilme şansımız vardır. Bu durumda 10 bin Dolar’ımız hep 10 bin Dolar olarak sabit kalacaktır ve Dolar’ın TL karşısında değeri yükselişe geçtikçe bizim varlığımızın değeri de artacaktır. Ancak bu 10 bin Dolar’ı vadeli hesaba yani faize de yatırabilmek mümkündür. Bu durumda dolarımız yine dolar olarak aynı kalacaktır fakat banka bize bir miktar da faiz ödeyecektir. Dijital para piyasasında da bu işleme “stake etmek” ya da “staking” adı verilir. Mesela elinizde 1 BTC’niz var. Bu 1 BTC’yi dijital cüzdanınızda tutabilirsiniz. Paranız yine 1 BTC’dir, BTC değeri yükseldikçe sizin varlığınızın değeri de yükselişe geçer. Fakat bu 1 BTC’yi borsada “stake” edebilirsiniz yani geleneksel piyasadaki karşılığı ile faize yatırabilme şansınız vardır. Bu durumda 1 BTC’niz yine 1 BTC olarak kalır ayrıca borsa size ödül yani faiz verir.

Stake nedir, stake etmek ne demek?

Dijital para piyasasında “stake etmek” ya da “staking”, geleneksel para piyasasında “faize para yatırma” ya da “vadeli hesap” kavramlarının karşılığı anlamına gelir. Dijital para borsaları, stake ettiğiniz, yani borsada faize yatırdığınız dijital varlıklarınızı kullanır ve işletirler. Karşılığında da size bir miktar ödül verirler.

Stake çeşitleri

Şimdi kimi bankalar hesabınıza yatırdığınız paranıza “gecelik faiz” ödemektedir. Yani paranızı dilediğiniz gibi harcayabilir, kullanabilirsiniz. Her günün sonunda da hesabınızda kalan toplam bakiye üzerinden günlük faiz hesaplanarak hesabınıza eklenir. Dijital para borsalarında bu kavramın karşılığına “esnek stake” de denir. Esnek staking yaptığınız dijital varlığınız kilitlenmez, dilediğiniz zaman bozdurabilir, başkasına transfer edebilir, başka dijital paraya çevirebilirsiniz. Her günün sonunda stake ettiğiniz dijital varlığınız karşılığında size bir miktar faiz ödülü sunulur.

Bunu da okuyun:  DEV KRİPTO BORSA REHBERİ! BU YAZIYI OKUMADAN KRİPTO PARA BORSALARINDA HESAP AÇMAYIN!

Geleneksel para sisteminde, faize yani vadeli hesaba yatırdığınız parayı belli bir tarihe kadar yatırırsınız. Örneğin 30 günlük faize yatırdığınız parayı 30 gün boyunca çekemezsiniz ve onu kullanamazsınız. Vade bitiminde faiziniz ve ana paranız hesabınıza yatırılır. Dijital para borsalarında da belli bir süreyle dijital varlığınızı “kilitleyerek” daha yüksek faiz yani ödül elde edebilirsiniz. Bu durumda, yatırdığınız dijital varlığınızı vade sonuna yani kilitlediğiniz sürenin sonuna kadar çekip kullanamaz, bozduramaz, takas edemezsiniz. Ana varlığınız ve faiziniz, kilitlenen süre sonunda hesabınıza transfer edilir. Bu işleme de “kilitli stake” adı verilir.

Hangi coin’ler stake edilebilir?

Başta Bitcoin (BTC) gelmek üzere tüm altcoin’ler stake edilebilir. Örneğin Binance borsasında Binance’ın kendi dijital para birimi BNB yüksek faizle stake edilebilmektedir. Ve  yine birçok borsada Tether (USDT) gibi stable coin’ler de stake edilebilmektedir. Son zamanlarda ortaya çıkan De-Fi yani merkeziyetsiz borsalarda, birçok coin’in dışında, söz konusu borsaların kendi token’leri de stake edilebilme şansı vardır.

Stake etmenin amacı nedir?

Geleneksel para sistemlerinde, bankaya yatırdığınız paranız banka tarafından kullanılır. Mesela, sizin hesabınızdaki para sayesinde, bankadan kredi isteyen bir kişiye kredi ödemesi yapılır banka faiz kazanır, bu faizin bir kısmını da size faiz olarak geri ödenir. Finans sistemi basitçe bu şekilde döner. Dijital para borsalarında stake ettiğiniz yani faize yatırdığınız dijital varlığınız, borsa tarafından çeşitli hedefler doğrultusunda kullanılır. Geleneksel para piyasasında olduğu gibi sizin yatırdığınız dijital para varlığı ile borsadan dijital para almak isteyen diğer kişilere satış yaparlar. Elde ettikleri kar ile de size faiz öderler. Ya da De-Fi yani merkeziyetsiz borsalarda stake ettiğiniz token’ler, fon havuzunda toplanarak sistemin geliştirilmesi, yeni yatırımlar yapılması gibi hedeflerle kullanılır. Son olarak kazanılan gelir, size faiz ya da ödül olarak ödenir.

Bunu da okuyun:  BINANCE DE-FI STAKING. BINANCE’TA DE-Fİ STAKING NASIL YAPILIR?
Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

Coin Sepeti (Kripto Para Yatırım Sepeti) Nedir?

Kripto para sepeti nedir ve nasıl yapılır? Yeni kripto para yatırımcıları için muhakkak…

İNDİKATÖR NEDİR?

İndikatör yabancı asıllı bir kelimedir. Bu sebeple ilk bakışta ne olduğu hakkında…

PARİBU HESAP KAPATMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Paribu kullanıcıysanız ve hesabınızı kapatmak istiyorsanız bu yazımızı okumanız yararlı olacaktır. Yazımızda…

PARİBU ANLAŞMALI BANKALAR HANGİLERİDİR? PARA YATIRMA İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Bu yazımızda Paribu’ya para yatırırken hangi bankaları kullanabilirsiniz ve Paribu’nun anlaşmalı olduğu…

WAZİRX KRİPTO PARA BORSASI NEDİR?

Bu yazımızda sizlere Hindistan’a ait olan WazirX platformundan söz edeceğiz. İyi okumalar.…

TRUST WALLET NEDİR, TRUST WALLET TOKEN NEDİR, NASIL KULLANILIR, NASIL ALINIR?

Trust Wallet, sadeliği ve kullanışlılığıyla olduğu kadar güvenilirliği de öne çıkan bir…

BITCOIN (BTC) NEDİR, NASIL VE NEREDEN ALINIR? BITCOIN HAKKINDA MERAK EDİLEN HER ŞEY

Dijital para ya da coin konusunda dünyanın en bilinen ve en çok…

UNİSWAP NEDİR?

Uniswap, Hayden Adams tarafından kurulmuştur. Uniswap, Ethereum tabanlı bir borsadır. Aynı zamanda…