bitcoin vergi

Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklanarak onaylanan Türkiye Cumhuriyeti Yeni Ekonomi Programı’nda, Bitcoin başta olmak üzere dijital paralara yönelik çalışmaların yer alması farklı soru işaretlerinin ve tartışmaların ortaya çıkmasına neden oldu. Yeni Ekonomi Programı’nda ilgili kısım şöyle yer alıyor :

“Dijital olarak alınıp satılabilen ve transfer edilebilen, dijital bir değeri temsil eden sanal varlıklar kullanılarak gerçekleştirilen işlemlerin vergilendirilmesine yönelik çalışmalar sürdürülecek, bu varlıkların suçun finansmanında kullanılmasının önlenmesine yönelik bir takip mekanizması sağlanacaktır.”

Peki Bitcoin’e vergi gelecek mi? Bitcoin ve dijital paralar vergilendirilecek mi? Eğer gelecekse Bitcoin’e ne kadar vergi gelecek? Bitcoin vergisi ne kadar olacak?

Şöyle açıklanabilir ki maddede iki önemli vurgu var:

Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto varlıklar, altcoin, token ve NFT’ler ile yapılan “işlemlerin” vergilendirilmesi için çalışmaların yürütüldüğü, kripto para birimlerinin illegal işlemlerde kullanılmasına yönelik bir denetim mekanizmasının kurulacağı.

İlk olarak, metinde dijital para bulundurmanın, madenciliğin ya da faize yatırarak pasif gelir elde etmenin vergilendirileceğine dair bir ifade vardır. Yani, cüzdanlarınızda ya da stake hesaplarınızda duran bakiyeleriniz, halen güvendeler. Metinde yer alan “… kullanılarak yapılan işlemlerin” vurgusu, kripto para birimleri kullanılarak yapılan alışverişleri içeriyor. Örneğin, Bitcoin ile ödeme kabul ederek bir ürün ya da hizmet sattınız. Mevcut durumda, fatura kesmek zorunda olmadığınız sürece, bu satışın kayıt altına alınması, bu nedenle de vergilendirilmesi neredeyse imkansızdır. Metinden anlaşıldığı kadarıyla, yapılacak bir düzenleme ile Bitcoin ya da altcoin’ler ile alınacak ödemeler, bu yolla alım-satımlar ve ticarete yönelik bir kayıt mekanizması oluşturulmaya çalışılacak. Ancak teknik olarak bu mümkün değil. Bitcoin ve dijital paralar ile yapılan para transferlerinin kayıt altına alınması, takip edilmesi olanaksızdır.

Peki hükümet ne yapabilir? İster nakit para ile, ister dijital para ile olsun farketmez, yapılan her alışveriş ve alım-satım için bildirme ve fatura-fiş kesme yükümlülüğünü arttırabilir. (Mevcutta zaten böyle bir yükümlülük var, ancak “nakit ödeyeyim fiş kesme”, “şahsi hesabına havale yapayım, fatura kesme” şeklinde bu yükümlülüğün etrafından dolanıldığı da bir gerçek.) Bu yükümlülüğe uyulmadığının fark edildiği anda geriye dönük cezaları ağırlaştırabilir, uymayanların ileriye dönük faaliyetlerine engel olunabilir vb.

Bunu da okuyun:  WAZİRX KRİPTO PARA BORSASI NEDİR?

Ayrıca “sanal varlıklar kullanılarak yapılan işlemlerin” denilerek, Türk Lirası ya da benzer fiat varlıklar (itibari para birimleri) kullanılarak yapılan satım işlemleri de belirtiliyor olabilir. Dikkat; alım değil, zira bugün 50 bin Dolar karşılığında alınan 1 BTC’nin bu değer üzerinden vergilendirilmesi ve yarın fiyatın 100 bin Dolar’a çıkması durumunda aradaki farkın tekrar hesaplanması işlemleri, vergiye dahil edilmesi zaten karışık olan süreci daha da karışık hale getirir. Fakat x bir borsadan TL karşılığı satıp, karşılığını banka hesabınıza çektiğiniz Bitcoin ve altcoin’lerin vergilendirilmesi olanaklı olabilir. Bu durumda, kişilerin ya da kurumların banka hesaplarına, devlete kayıtlı dijital para borsalarından gelecek her türlü para transferi bir tür gelir vergisine tabi tutulabilir. Metinde belirtilen “bu varlıkların suçun finansmanında kullanılmasının önlenmesine yönelik bir takip mekanizması sağlanacaktır.” cümlesine gelecek olursak; bugün AB yasaları kapsamında faaliyet gösteren dijital para borsaları zaten halihazırda kara parayı aklamaya karşı önlemler geliştirmiş haldedir. Türk borsalarının da kayıt olurken istediği, kimlik fotoğrafı, kimlikle selfie, dilekçeyle selfie gibi “know your customer – müşterini tanı” uygulamaları esasen bu sebeple yapılmaktadır. “Suçun finansmanı” tabirinden kasıt, Bitcoin başta olmak üzere kripto para birimleriyle ve dijital varlıklarla yapılan ödemelerle yasadışı işlemlerin yapılabiliyor olmasıdır. Uyuşturucu satışından, terör finansmanına, yasadışı bahisten, organ ve insan kaçakçılığına, kara para aklamadan vergi kaçakçılığına kadar birçok illegal işlem, kripto para birimlerinin anonimlik ve özgürlük ilkeleri yardımıyla teknik olarak takip edilmeleri mümkünatı olmadan yapılabilmektedir. Metinde buna yönelik olarak tesis edileceği açıklanan “takip mekanizması”, dijital borsalarına yönelik bir dizi tedbir olabilir. Örneğin; yabancı dijital para borsalarına, Türkiye’de temsilcilik bulundurma, Türk vatandaşı yatırımcıların cüzdanlarındaki dijital varlıkların bakiyelerini ve hareketlerini bildirme gerekliliği, aynı şekilde yerli dijital para borsalarına da müşterilerin kayıtlarını tutma, kimlik, bakiye ve transferlerini bildirme zorunluluğu getirilebilir.Fakat bu da teknik olarak çözüme yönelik bir tedbir olarak görülmez. Zira, dijital para borsalarından gerçekleştirilecek transferler bir noktaya kadar takip edilebilir ya da kayıt altına alınabilir fakat merkeziyetsiz borsalar, merkeziyetsiz cüzdan uygulamaları, yazılım ve mobil cüzdanlar, donanım cüzdanlar öncelikli olmak üzere her türlü soğuk cüzdanlar bu takip mekanizmasının dışında tutulacaktır.

Bunu da okuyun:  Digital Wallet Nedir?

Başka Ülkelerde Durum Ne?

Peki ülkemizin yöneticileri ve bürokratları yeni çağın getirdiği bu gibi problemlerle boğuşadursun, diğer ülkelerde durum ne? Hangi ülkede Bitcoin’e vergi var, hangi ülkede Bitcoin vergisi ne kadar? Mesela Almanya, tam bir HODL cenneti. Bu ülkede, kripto paralarınızı bir yıldan fazla süre cüzdanınızda tutar ve sonra satışa sunarsanız, vergi ödemezsiniz. Eğer kısa vadeli alım-satım yapan bir ticaretsinizdir ve işlemlerinizdeki karınız 600 Euro’yu geçmiyorsa yine problem yok. Bu rakamın üzerindeki kısa vadeli alım satımlarda ise %45’e kadar vergi yüklenebiliyor. Komşu Bulgaristan ise HODL falan dinlemiyor, dijital varlıkların satışından elde edilen kardan sabit %10 gelir vergi alınıyor. Ancak satıştan zarar ettiyseniz, vergi ödemiyorsunuz. Estonya’da da her türlü dijital para satışından elde edilen kara %20 gelir vergisi uygulanıyor. Fransa’da alım satımların ticari mi yoksa kişisel olarak mı yapıldığına bakılarak, %66’ya varan bir vergi konuluyor. Hırvatistan’da dijital para satışlarından elde edilen kara %12 vergi uygulanıyor ve aynı yıl içinde alım satım yapılıp zarar edildiyse, zarar beyan edilebiliyor. İngiltere’de eğer ticari olarak değil de kişisel alım satım yapıyorsanız %10, ticaretçi olarak yani ticari olarak bu işi yapıyorsanız ve 12.500 Sterlin’den fazla kar ediyorsanız %20 ile %45 oranında vergi uygulanıyor. İspanya’da kısa dönemli yani bir yılın altındaki alım satımlarda %50’ye varan vergi uygulanırken, uzun süreli yatırımlarda bu oran %19’a kadar düşüşe geçer. İspanya HODLı seviyor. Dünyaya bankacılık sistemini öğreten İsviçre’de ise alım- satıma herhangi bir vergi tahsis edilmiyor ama her yılın sonunda cüzdanlarınızdaki dijital para varlıkları, aynen itibari para varlıklarınız gibi kişisel mülk sayılarak hesaplanıyor. Eğer toplam dijital varlığınız 100 bin İsviçre Frangı’ndan az ise vergi ödenmiyor ancak fazlaysa en fazla %1’i oranında bir vergi tahsis ediliyor. İtalya’da dijital para alım satımları döviz ile aynı kabul edilerek %26 oranında vergilendiriliyor. Norveç, alım satımlardan %25 vergi alıyor. Portekiz’de herhangi bir vergi düzenlemesi yoktur. Slovenya’da ise sadece dijital para ile ödeme alınması durumunda gelir vergisi alınıyor. Amerika’da itibari para ile dijital para satışı, dijital para takası, dijital para ile bir ürün ya da hizmet satmak, madencilik ya da hard fork sonucu dijital para kazanmak vergiye tabi ancak itibari para ile dijital para satın almak, dijital para ile bağış ya da hediye vermek, cüzdanlar arası dijital para aktarmak vergiye tabi değildir. Güney Kore’de yeni üzerinde çalışılan bir yasaya göre, alım satımlarda elde edilen kardan %22 vergi tahsis edilecek. Japonya’da ise alım satım ve madencilikten toplanan gelirler %55’e kadar yükselerek vergilendirilebiliyor.

Bunu da okuyun:  ETF NEDİR? BITCOIN ETF NEDİR? BITCOIN ETF NASIL ALINIR?
Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

Coin Sepeti (Kripto Para Yatırım Sepeti) Nedir?

Kripto para sepeti nedir ve nasıl yapılır? Yeni kripto para yatırımcıları için muhakkak…

İNDİKATÖR NEDİR?

İndikatör yabancı asıllı bir kelimedir. Bu sebeple ilk bakışta ne olduğu hakkında…

PARİBU HESAP KAPATMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Paribu kullanıcıysanız ve hesabınızı kapatmak istiyorsanız bu yazımızı okumanız yararlı olacaktır. Yazımızda…

PARİBU ANLAŞMALI BANKALAR HANGİLERİDİR? PARA YATIRMA İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Bu yazımızda Paribu’ya para yatırırken hangi bankaları kullanabilirsiniz ve Paribu’nun anlaşmalı olduğu…

WAZİRX KRİPTO PARA BORSASI NEDİR?

Bu yazımızda sizlere Hindistan’a ait olan WazirX platformundan söz edeceğiz. İyi okumalar.…

TRUST WALLET NEDİR, TRUST WALLET TOKEN NEDİR, NASIL KULLANILIR, NASIL ALINIR?

Trust Wallet, sadeliği ve kullanışlılığıyla olduğu kadar güvenilirliği de öne çıkan bir…

UNİSWAP NEDİR?

Uniswap, Hayden Adams tarafından kurulmuştur. Uniswap, Ethereum tabanlı bir borsadır. Aynı zamanda…

KRİPTO PARA NEDİR? NASIL ALINIR?

Kripto paralardan bahsederken ilk olarak ‘kriptoloji’nin ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Kriptoloji, şifreleme…