bitcoin kaldıraç

Bitcoin, Çin hükümeti başta olmak üzere farklı ülkelerin düzenleyici kurumlarından gelen sert açıklamalar, regülasyon çağrıları ve yasaklar sonucunda ocak ayından bu yana ilk kez 30 bin dolar seviyesinin altına düştü. Ether ve Dogecoin gibi kripto paralarda da ciddi düşüşler yaşandı.

Dünyadaki kripto para düzenlemeleri

Bitcoin, geçtiğimiz nisan ayında 65 bin dolara yaklaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Nisan ayından bu yana ise Çin başta olmak üzere Türkiye, İran ve ABD gibi kripto para yatırımlarının yoğun olduğu ülkelerde düzenleyici kurumlar, kripto para piyasalarına yönelik çeşitli kısıtlamalar getirmeye başladı.

  • Türkiye, nisan ayında yayımladığı bir yönetmelikle kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasını yasakladı.
  • ABD Hazine Bakanlığı, 10 bin doların üzerindeki kripto para transferlerinin vergi dairesine bildirilmesini talep edeceğini duyurdu.
  • İran, mayıs ayının sonunda enerji tüketimlerinin ciddi boyutlara ulaşması nedeniyle kripto para madenciliğini dört aylığına yasakladı. İran polisi, dün ise yasadışı bir kripto para madenciliği tesisindeki 7 bin işlemciye el koydu.

Çin’in kripto paralara yaklaşımı

Kripto para piyasalarına yönelik düzenlemelerde en sert tutumu, uzun zamandır kendi dijital para birimini geliştirmeye çalışan Çin gösterdi. Çin hükümetinin son dönemde kripto para piyasalarında keskin düşüşlere neden olan düzenlemelerinden bazıları şöyle:

  • 18 Mayıs: Düzenleyici kurumlar, kripto paraların değerlerinin fazla oynak olması ve spekülatif işlemlerin sayısının artması nedeniyle finans ve ödeme hizmeti veren kuruluşların kripto para işlemi yapmalarını yasakladı.
  • 21 Mayıs: Çin’in başkan yardımcılarından Liu He, finansal riskleri önleme çabaları çerçevesinde Bitcoin madenciliğini kontrol altına alacaklarını açıkladı. Açıklamanın ardından kripto para madencileri, ülkedeki faaliyetlerini durdurma veya yatırımlarını azaltma kararı aldı.
  • 19 Haziran: Ülkede kripto para madenciliği faaliyetlerinin en yoğun olduğu ikinci bölge olan Siçuan eyaletinde kripto para madenciliği yapan 26 işletmeye kapatılması için tebligat gönderildi.
  • 21 Haziran: Çin merkez bankası, ülkedeki büyük bankalar ve ödeme şirketlerinin temsilcileriyle bir toplantı yaparak kripto para işlemlerinden sakınmalarına yönelik çağrıda bulunduğunu açıkladı.
Bunu da okuyun:  BITCOIN'E ALTERNATİF BİR BAKIŞ AÇISI

Piyasalarda son durum

Çin’in kripto para piyasalarına yönelik baskıyı artırması, Bitcoin fiyatlarındaki düşüşün hızlanacağı yönündeki endişeleri artırıyor. Uzmanlar, fiyatlarda düşüş trendinin başlayacağına işaret eden teknik formasyonun oluştuğunu belirtiyor.

Öte yandan, 29 bin 700 dolar seviyelerine düştükten kısa bir süre sonra toparlanarak 32 bin dolar civarında dengelenen Bitcoin’in son aylardaki düşüşe rağmen hâlen yıl başındaki 29 bin dolar seviyesinden yukarda olduğunu söylemekte fayda var.

Kaynak : Aposto! Gündem, 23.06.2021 bülteni

Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

BITCOIN (BTC) NEDİR, NASIL VE NEREDEN ALINIR? BITCOIN HAKKINDA MERAK EDİLEN HER ŞEY

Dijital para ya da coin konusunda dünyanın en bilinen ve en çok…

BITCOIN’E ALTERNATİF BİR BAKIŞ AÇISI

2015 yılında mr.robot diye bir dizi çıktı, çoğunuz biliyorsunuzdur. spoiler vermek gibi…

BITCOIN HALVING NEDİR? BITCOIN YARILANMASI NE ZAMAN? BITCOIN HALVING KAÇ GÜN KALDI?

Dijital para piyasasında sıkça duyabileceğiniz halving kavramı Türkçe’de “yarılanma” olarak geçer. Madencilik…

BITCOIN KALDIRAÇ NEDİR? BITCOIN’DE KALDIRAÇLI İŞLEM NASIL YAPILIR?

Bitcoin başta olmak üzere dijital paralarda kullanılan, borsaların yatırımcılara sunduğu daha az…

BITCOIN GRAFİK YORUMLAMA NASIL YAPILIR?

Şimdilik neredeyse tüm dijital para analiz ve haber sitelerinde, ayrıca tüm dijital…

BITCOIN HESABI NASIL AÇILIR?

Bitcoin alıp satmak, biriktirmek ve çekmek ve yatırmak, almak ve göndermek için…

BITCOIN FUTURES NEDİR? VADELİ BITCOIN İŞLEMİ (ALIM-SATIMI) NASIL YAPILIR?

“Futures” ya da “future kontratı”, o tarihteki fiyat dikkate almadan gelecekte herhangi…

Madencilere Çin baskısı Artıyor

Çin’de yetkililer, Bitcoin madencileri üzerindeki baskıyı artırıyor. Cuma günü Siçuan eyaletinde 26…

BITCOIN’DEN NASIL PARA KAZANILIR?

Bitcoin, zaten yatırımcısına devamlı olarak kazandıran bir yatırım aracı olarak kabul edilir.…

BITCOIN TAPROOT NEDİR? NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ? FİYATLARA YANSIYACAK MI?

Bitcoin, çıktığı tarihten beri en önemli güncellemelerinden birinin kıyısına geldi. Bitcoin Taproot…