Hands with a mobile phone. Bitcoin icon on mobile phone. Blockchain Concept

Öncelikle bildiğiniz gibi bitcoin, kripto paraların lideri konumundadır. Bitcoin’in çıkmasının ardından birçok başka isimde kripto paralar piyasaya çıkmıştır. Peki kripto paranın ülkemizdeki karşılığı nedir? Bunun cevabı henüz bilinmemektedir. Hukuki olarak tam anlamıyla bir karşılığı yoktur. Kamu idarelerince yapılan açıklamalar göz önüne alınırsa, kripto paralar ülkemizde henüz yasal bir görünümü olmayan, riskli görülen yatırım enstrümanıdır. Bu sebepledir ki, kripto paralardaki işlemlerde vergilendirmenin nasıl yapılacağı çok daha tartışmalı hale gelmektedir. 

Bu durum tabi ki sadece Türkiye’ye özgü değildir. Bitcoin’in çıkışından bu yana çeşitli ülkelerdeki vergisel uygulamalar yapılmaktadır. PwC’nin Ekim 2020 tarihinde yayımladığı kılavuz, yirmiden fazla ülkeyi kapsayan ve kripto paraların nasıl vergilendirilmesi gerektiğine ilişkin yayınlanmıştır. 

Çoğu ülke gelir vergisi uygulamak açısından, kripto parayı ‘finansal bir varlık’ olarak göstermektedir. Fakat ‘para’ olarak nitelendiren ülkeler de mevcuttur.

OECD’nin Ekim 2020 tarihli raporunda kripto paraların vergilendirilmesiyle ilgili belli konulara ve sorunlara değinilmiştir. Bu rapor kapsamında, kripto paraların nasıl vergilendirileceği hususunda hukuki alt yapı kurularak netleştirilmesinin daha sağlıklı olacağı düşünülmüştür. 

Dünyada tüm bu raporlar ve kılavuzlar yayınlanırken Türkiye’de de bu konuyla ilgili çalışmalar devam etmektedir. Eylül 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 2021-2023 Orta Vadeli Programı’nı incelediğimizde Türkiye’nin çalışmalar yaptığını görüyoruz. 

Türkiye’nin kripto paralar hakkında düzenlemelerde yapması gereken iki seçenek bulunuyor. Birincisi yeni bir hukuki altyapı kurularak kripto paraları yeni bir enstrüman olarak tanımlayacak. İkincisi ise mevcut düzende kripto paraları, mevcut enstrümanın yasal tanımına uyduracak.

Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
Bunu da okuyun:  Kripto Varlıklar İle Para Aklanabilir mi?
You May Also Like

Coin Sepeti (Kripto Para Yatırım Sepeti) Nedir?

Kripto para sepeti nedir ve nasıl yapılır? Yeni kripto para yatırımcıları için muhakkak…

İNDİKATÖR NEDİR?

İndikatör yabancı asıllı bir kelimedir. Bu sebeple ilk bakışta ne olduğu hakkında…

PARİBU HESAP KAPATMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Paribu kullanıcıysanız ve hesabınızı kapatmak istiyorsanız bu yazımızı okumanız yararlı olacaktır. Yazımızda…

PARİBU ANLAŞMALI BANKALAR HANGİLERİDİR? PARA YATIRMA İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Bu yazımızda Paribu’ya para yatırırken hangi bankaları kullanabilirsiniz ve Paribu’nun anlaşmalı olduğu…

WAZİRX KRİPTO PARA BORSASI NEDİR?

Bu yazımızda sizlere Hindistan’a ait olan WazirX platformundan söz edeceğiz. İyi okumalar.…

TRUST WALLET NEDİR, TRUST WALLET TOKEN NEDİR, NASIL KULLANILIR, NASIL ALINIR?

Trust Wallet, sadeliği ve kullanışlılığıyla olduğu kadar güvenilirliği de öne çıkan bir…

UNİSWAP NEDİR?

Uniswap, Hayden Adams tarafından kurulmuştur. Uniswap, Ethereum tabanlı bir borsadır. Aynı zamanda…

KRİPTO PARA NEDİR? NASIL ALINIR?

Kripto paralardan bahsederken ilk olarak ‘kriptoloji’nin ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Kriptoloji, şifreleme…