btc halving

Dijital para piyasasında sıkça duyabileceğiniz halving kavramı Türkçe’de “yarılanma” olarak geçer. Madencilik ile üretilen bir dijital para biriminin (Bitcoin, Litecoin vb.) belli bir blok üretiminin aşılması sonucu, madencilere blok başına verilen ödülün yarıya düşmesi anlamına gelir. Madencilik (mining) ile üretilen dijital para birimlerinin toplam arzları belirlidir. Belirlenen arz miktarının üstünde üretim yapmak söz konusu değildir. Bu nedenle arz-talep dengesi korunur ve enflasyonun önüne geçilir. Söz konusu coin’in değerinin düşme durumu engellenir. Fakat, madencilerin çok hızlı ve fazla çalışıp, dijital para arzını çok kısa sürede tamamlamaları da istenmeyen bir şeydir. Bu sebeple, belli süreçlerle blok üretiminde kullanılan algoritma zor hale gelir ve mining yani madencilik hızı yarıya düşer. Ayrıca madencilere verilen ödül de yarıya düşer. Buna halving yani yarılanma adı verilir. Halving yani yarılanmanın bir amacı da, başından beri o dijital paranın madenciliğini yapan kişilerin emeklerini ve haklarını, yeni gelen kişilere karşı korumaktır. Yani halving, bir anlamda “kıdem tazminatıdır”. Bitcoin’in 1 Dolar bile olmadığı anlatrda madenciliğini yapanlar ile günümüzde madenciliğini yapan kişilerin aynı ödülü kazanmamaları gerektiğinden, ilk halving yani yarılanmalardan etkilenmeyen eski madenciler, daha fazla kazanacaklardır. Aynı zamanda yarılanma, madencilik hızını da düşürerek, madencilerin blok zinciri ağında daha uzun süre kalmasını, böylece de işlemlerin onaylanmaya devam etmesini de imkan sağlar. Bitcoin ilk piyasaya çıktığı 2008 yılında, üretilen her bir blok başına madencilere 50 BTC ödül verilirdi. 2012 yılında ilk Bitcoin halving yani Bitcoin yarılanması gerçekleşti ve ödül blok başına 25 BTC’ye kadar düşüşe geçti. Bitcoin halving o günden beri yaklaşık olarak her 4 yılda bir olmaktadır. 2016 yılında bir Bitcoin yarılanması daha gerçekleşmiş ve blok başı ödül 12,5 BTC’ye, Mayıs 2020’deki halving ile de 6,25 BTC’ye kadar düşmüştür.

Bitcoin halving ne zaman?

Bunu da okuyun:  BINANCE GRAFİK YORUMLAMA, BINANCE GRAFİK OKUMA

Bitcoin blok ödülleri her 210 bin blokta bir yarıya indirilir. Bir sonraki Bitcoin halving yani Bitcoin yarılanmasının 2024 yılında olacağı tahmin edilmektedir. Bu yarılanmada blok başına ödül 3.125 BTC’ye kadar düşecektir. 2028 yılındaki yarılanmada ise blok başına ödül 1.5625 BTC’ye düşecektir. Toplamda yapılacak olan Bitcoin halving sayısı 32 olarak belirlenmiştir. 21 milyon adet belirtilen Bitcoin arzının tamamının 2140 yılında sona ereceği tahmin edilmektedir. Bir sonraki Bitcoin yarılanmasının (Bitcoin halving) Mart – Haziran 2024 arasında bir tarihte olacağı öngörülmektedir.

Bitcoin halving fiyatı arttırır mı?

Bitcoin yarılanmaları genelde Bitcoin piyasa fiyatına olumlu etki sağlamıştır. Örneğin 2012’deki yarılanmada 1 BTC 12,31 Dolar iken, 2016’daki yarılanmada 1 BTC 650 Amerikan Doları olarak belirlendi.

Bitcoin Cash (BCH) Halving nedir, ne zaman?

Bitcoin’in blok zincirinin hard fork ile bölünmesi sonucu 2017 yılında Bitcoin Cash (BCH) ortaya çıkmıştır. Bitcoin Cash (BCH) de aynı Bitcoin gibi madencilikle üretilen, kazılan blok başına madencilere ödül verilen bir dijital para birimidir. Geçtiğimiz yıl yani 2020 yılında BCH halving gerçekleşmiş ve blok başına ödül 6,25 BCH’ye kadar düşmüştür.

Litecoin (LTC) Halving nedir, ne zaman?

 Litecoin (LTC), 2011 yılında Bitcoin blok zincirinden çatallanarak ayrılan ilk dijital para birimi ve ayrıca ilk altcoin’dir. Litecoin (LTC) de aynı Bitcoin gibi madencilikle üretilir. Litecoin (LTC) toplam arzı 84 milyon adet olarak bilinir. 2011 yılında Litecoin (LTC) madenciliğinde ödül, blok başına 50 LTC olarak belirlenmişti. 2015 yılındaki Litecoin Halving ile bu rakam 25 LTC’ye, 2019 yılındaki Litecoin yarılanması ile de 12,5 LTC’ye kadar düşmüştür. Litecoin (LTC) yarılanması dört yılda bir olmaktadır. 

Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

Coin Sepeti (Kripto Para Yatırım Sepeti) Nedir?

Kripto para sepeti nedir ve nasıl yapılır? Yeni kripto para yatırımcıları için muhakkak…

İNDİKATÖR NEDİR?

İndikatör yabancı asıllı bir kelimedir. Bu sebeple ilk bakışta ne olduğu hakkında…

PARİBU HESAP KAPATMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Paribu kullanıcıysanız ve hesabınızı kapatmak istiyorsanız bu yazımızı okumanız yararlı olacaktır. Yazımızda…

PARİBU ANLAŞMALI BANKALAR HANGİLERİDİR? PARA YATIRMA İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Bu yazımızda Paribu’ya para yatırırken hangi bankaları kullanabilirsiniz ve Paribu’nun anlaşmalı olduğu…

WAZİRX KRİPTO PARA BORSASI NEDİR?

Bu yazımızda sizlere Hindistan’a ait olan WazirX platformundan söz edeceğiz. İyi okumalar.…

TRUST WALLET NEDİR, TRUST WALLET TOKEN NEDİR, NASIL KULLANILIR, NASIL ALINIR?

Trust Wallet, sadeliği ve kullanışlılığıyla olduğu kadar güvenilirliği de öne çıkan bir…

BITCOIN (BTC) NEDİR, NASIL VE NEREDEN ALINIR? BITCOIN HAKKINDA MERAK EDİLEN HER ŞEY

Dijital para ya da coin konusunda dünyanın en bilinen ve en çok…

UNİSWAP NEDİR?

Uniswap, Hayden Adams tarafından kurulmuştur. Uniswap, Ethereum tabanlı bir borsadır. Aynı zamanda…

KRİPTO PARA NEDİR? NASIL ALINIR?

Kripto paralardan bahsederken ilk olarak ‘kriptoloji’nin ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Kriptoloji, şifreleme…