binance grafik okuma

Şimdilik neredeyse tüm dijital para analiz ve haber sitelerinde, ayrıca tüm dijital para borsalarında coin’lerle ilgili detaylı grafikler görmekteyiz. Günlük, haftalık, aylık ya da daha uzun süreli grafikler, okumayı bilenler için kılavuz olabilir. Özellikle günlük ya da kısa vadeli  alım-satım yapanlar için grafiklerdeki ipuçları doğru satım ve alım zamanlarını önceden belirtir. Bu nedenle elinizdeki coin düşüşe geçmeden önce zirvedeyken satmak ya da bir dijital parayı dip noktasından alarak değerlenmesini beklemek doğru olur. Tabi burada önemli olan coin grafiklerini okumayı bilmektir. Coin grafikleri nasıl okunur ve coin grafikleri nasıl yorumlanır konusunda size bazı gerekli ve temel bilgileri vermek isteriz.

Öncelikle grafiklerdeki yönleri ve bu yönlere verilen isimleri bilmemiz gerekir :

BOĞA SEZONU VE AYI SEZONU NEDİR?

“Boğa sezonu” , coin fiyatının yukarı doğru seyrettiği grafiğe denir. Aksi durumda, yani aşağı doğru giden fiyat grafiği de “ayı sezonu” olarak isimlendirilir. Eğer coin’in değeri yatay doğrultuda gidiyorsa “akümülasyon” ve “konsolidasyon” yapıldığı anlamına gelir. Genelde yükseliş ve düşüş hareketleri uzun süreli olarak ilerlemeye devam eder. Bir sezon içinde büyük “ralliler” yani sert ve hızlı yükselişler ile sert düşüşler olabilir. Bunlara “pump” ve “dump” da denir. Genelde, bir ralliden, yani hızlı yükselişten sonra birden sert bir düşüş yaşanır ve fiyat birden tekrar yukarı doğru ilerlemeye başlar. Bu durumda doğru zamanda al-sat işlemlerini yapamayan yatırımcı, elbette “hodl” etmiyorsa “terse düşmüş” olarak isimlendirilir, yani kârdan zarar ya da tamamen zarar edebilir. Kısacası, genel trendler uzun sürelidir ancak aylık, haftalık ve günlük değişimler çok hareketlidir ve genelde de bu hareketler bir anda olur. Bu nedenle “hareketli ortalamalar” ve bunların anlamları önem arz eder.

Bunu da okuyun:  SPOT NE DEMEK? SPOT İŞLEM NEDİR?

SMA VE EMA NEDİR? HAREKETLİ ORTALAMALAR NEDİR?

SMA yani “basit hareketli ortalama” varlıkların günlük kapanış fiyat toplamlarının, belirli bir zaman aralığına bölünmesiyle gerçekleşir. Yani örneğin Bitcoin’in bir hafta boyunca gün sonu fiyatlarını toplar ve yediye bölersek, bir haftalık Bitcoin SMA’sına ulaşırız. EMA yani “üssel hareketli ortalama” ise belirlenen bir zaman aralığında yine gün sonu fiyatlarının toplanması ile ancak hesaplama yapılırken, son dönem fiyatlarına daha çok ağırlık verilerek alınır. Genelde SMA ve EMA birlikte değerlendirilerek, söz konusu coin’in içinde bulunduğu trendin ne zaman değişeceği öngörülür. En çok kullanılan SMA ve EMA ortalamaları 50 ve 200 günlük değerlerdir. Eğer EMA ve SMA ortalamaları birbirleriyle kesişiyorsa, bu büyük bir fiyat hareketinin alarmıdır. 50 günlük hareketli ortalama, 200 günlük hareketli ortalamayı aşağıdan yukarıya doğru keserse, buna “Golden Cross” ya da “Altın Kesişme” denir ve fiyatların artacağının habercisidir. “Death Cross” ya da “Ölüm Kesişmesi” ise 50 günlük hareketli ortalamanın 200 günlük hareketli ortalamayı yukarıdan aşağıya doğru kesmesidir. Bu da, fiyatların düşmeye başlayacağına işaret eder.

DİRENÇ SEVİYESİ VE DESTEK SEVİYESİ NEDİR?

Bir Coin’in fiyatının, bir süre yükseldikten sonra adeta bir duvara çarpar gibi düştüğü durumlara “direnç seviyesi” adı verilir. Genelde yükselme trendindeki bir coin, söz konusu direnç seviyesini birden çok kez dener. Bunun tam aksi olarak, bir coin’in düşüş yaşarken adeta dibe vurmuş gibi birden yükselmeye başladığı seviyeye de “destek seviyesi” adı verilir.

 FIBONACCI SEVİYESİ NEDİR?

“Fibonacci” kavramı da grafik yorumlamalarında sıkça karşımıza çıkan bir kelimedir.“Geri çekilme seviyesi” olarak isimlendirebileceğimiz Fibonacci seviyeleri, coin’in destek ve direnç seviyelerini bize gösterir.

BOLINGER BANTLARI NEDİR?

Bir başka çok kullanılan teknik tabir, “Bolinger Bantları” olarak isimlendirilir. Piyasadaki oynaklığı ölçen bu çizgiler yani bantlar, eğer piyasada çok ani fiyat hareketleri yoksa yatay bir seyir izler. Eğer piyasada ani iniş ve çıkışlar mevcutsa bu bantlar birbirinden ayrılır. Üstteki bant direnç seviyesini, alttaki bant ise destek seviyesini temsil eder.

Bunu da okuyun:  KATEGORİLERİNE GÖRE ALTCOIN TÜRLERİ
Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

Coin Sepeti (Kripto Para Yatırım Sepeti) Nedir?

Kripto para sepeti nedir ve nasıl yapılır? Yeni kripto para yatırımcıları için muhakkak…

İNDİKATÖR NEDİR?

İndikatör yabancı asıllı bir kelimedir. Bu sebeple ilk bakışta ne olduğu hakkında…

PARİBU HESAP KAPATMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Paribu kullanıcıysanız ve hesabınızı kapatmak istiyorsanız bu yazımızı okumanız yararlı olacaktır. Yazımızda…

PARİBU ANLAŞMALI BANKALAR HANGİLERİDİR? PARA YATIRMA İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Bu yazımızda Paribu’ya para yatırırken hangi bankaları kullanabilirsiniz ve Paribu’nun anlaşmalı olduğu…

WAZİRX KRİPTO PARA BORSASI NEDİR?

Bu yazımızda sizlere Hindistan’a ait olan WazirX platformundan söz edeceğiz. İyi okumalar.…

TRUST WALLET NEDİR, TRUST WALLET TOKEN NEDİR, NASIL KULLANILIR, NASIL ALINIR?

Trust Wallet, sadeliği ve kullanışlılığıyla olduğu kadar güvenilirliği de öne çıkan bir…

BITCOIN (BTC) NEDİR, NASIL VE NEREDEN ALINIR? BITCOIN HAKKINDA MERAK EDİLEN HER ŞEY

Dijital para ya da coin konusunda dünyanın en bilinen ve en çok…

UNİSWAP NEDİR?

Uniswap, Hayden Adams tarafından kurulmuştur. Uniswap, Ethereum tabanlı bir borsadır. Aynı zamanda…

KRİPTO PARA NEDİR? NASIL ALINIR?

Kripto paralardan bahsederken ilk olarak ‘kriptoloji’nin ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Kriptoloji, şifreleme…